Co to za szpital?

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Co to za szpital?

Postautor: szperacz88 » 24 sie 2004, o 23:54

Czy został choć fragment budynku i gdzie on stoi?(proszę admina o instrukcje jak wstwia się fotki do forum bo linka do fotki nie mam).
Nazwa szpitala HEERESSTANDORTLAZARETT II, Stettin - "Deutscher Berg". Fotka potem będzie
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 25 sie 2004, o 08:13

deutscher berg to niemiecka gorka - szpital pozostal w jednym fragmencie - na unii lubelskiej.

co do galerii, to po zalogowaniu u gory mamy przycisk <przeslanie pliku>.
kolejne kroki sa opisane, ale gdyby z ktoryms byly problemy, prosze da znac.
Gość

Postautor: Gość » 25 sie 2004, o 11:32

Dziêki, a zdjêcie it ak wam prze¶le, to do galerii wkleicie 1 - to z zewn±trz widol 2 - to wewn±trz jaka¶ sala.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 25 sie 2004, o 11:41

gdzie ty masz ten przycisk??
Gość

Postautor: Gość » 25 sie 2004, o 12:16

admin jak zakceptujesz fotki to daj cynk gdzie ja to dokladnie wrzuci³em
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 25 sie 2004, o 12:28

daje znac.
umiescilem zdjecia w kategorii: dzielnice:pogodno

wrzuciles oba do albumu: 13 muz/generalkommando 8)

ps. zdjecia pochodza ze strony http://www.photosammler.de/
Gość

Postautor: Gość » 25 sie 2004, o 12:54

dziêki za info. Teraz czekam a¿ kto¶ bêdzie co¶ wiedzia³
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 25 sie 2004, o 13:45

dzięki za info. Teraz czekam aż ktoś będzie coś wiedział
:?:
Coś jeszcze jest niejasne?
To z całą pewnością szpital na Unii Lubelskiej, jak już zauważył Keson.
Na jednym zdjęciu widok od strony placu Norwida (jeszcze bez sali wykładowej, budynku izotopów i skrzydła pediatrycznego).
Na drugim wnętrze - chyba jakiś bufet. Ale na pewno nie jest to to samo pomieszczenie, w którym dzisiaj znajduje się bufet.

Pozdrawiam - Sławek :D

PS. pierwsze zdjęcie już dawno było (jest) w galerii w kategorii dzielnice-Krzekowo.
Apel do Admina: należy się zdecydowć, czy szpital na Unii leży na Krzekowie, czy na Pogodnie... :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 25 sie 2004, o 14:04

Sławek pisze:Apel do Admina: należy się zdecydowć, czy szpital na Unii leży na Krzekowie, czy na Pogodnie... :D
Tak apelujemy do Admina... :o
Keson - po mojemu dajmy Krzekowo
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 25 sie 2004, o 14:16

No, tu bym mocno poemizował.
Moja uwaga do Admina (proszę nie odczytywać jej jako uszczypliwość :D ) była raczej retoryczna...
Moim zdaniem zdecydowanie Pogodno!
Gdzie Unii Lubelskiej, a gdzie Krzekowo...
Historycznie na pewno zaliczno okolice "Niemieckiej Górki" do Krzekowa, bo powstała ona w czasach, gdy Szczecin był daleko.
I pewnie przez analogię szpital przy Górce = Krzekowo.
Ale dzisiaj to chyba bez sensu - już bliżej jest ze szpiatala na Osiedle Zawadzkiego - na to dzisiaj nazywamy Krzekowem jest z 1,5 kilometra...

Pozdrawiam - Sławek :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 25 sie 2004, o 15:37

Sławek pisze:Historycznie na pewno zaliczno okolice "Niemieckiej Górki" do Krzekowa, bo powstała ona w czasach, gdy Szczecin był daleko.
I pewnie przez analogię szpital przy Górce = Krzekowo.
Zgadza się tym się kierowałem wszak portal "troszku" historyczny.

Zresztą to bardzo ciekawy problem. Szczególnie teraz gdy próbujemy na nowo posortować wszystki zdjęcia (nowe oblicze galerii wkrótce). Bo Jak nazywac ulice to jeszcze pół biedy: Wojska Polskiego - Falkenwalder Strasse i praktycznie nie ma problemu bo obie nazwy jednoznacznie identyfikują tą samą ulicę, ale cała bieda gdy weźmiemy taki PAM.

Bo jak zaczniemy tłumaczyć komentarze na niemiecki to możemy wogóle się zakręcić. BO czy nazwać to 'Sparkasse' czy 'Rektorat Pam', czy może po polsku 'Bank' (jako że tam przed wojną coś na ten styl było) czy po niemiecku 'Pommerische (medyczna) Akademie' ?

Z problemem tym próbowałem się zmierzyć przy okazji SEDINA na CD ale patrząc na to z perspektywy kilku miesięcy to widze tam kilka potworków. Wszak w Stettinie nigdy nie było czegoś co nazywało się 'Zielony Szaniec' Tylko 'Gruene Schanze' - aczęsto w literaturze spotyka się Polskie tłumaczenia niemieckich nazw które nigdy po Polsku nie były wymawiane/pisane (np. Rynek Węglowy, Rynek Koński, Rynek Sienny i inne)

Przyznam, że o ile bardzo jednoznaczne (dla mnie i ludzi w temacie) jest nazewnictwo niemieckie to dla Młodziezy i "nowych" osób zainteresowanych tematem - może to wprowadzić zamieszanie...

A może masz (macie) jakies pomysły ?
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 25 sie 2004, o 17:21

no tego a data powstania, wydziały itp.
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 26 sie 2004, o 12:35

Do Busola:
OK - zgadzam się, że jest to problem.

Szczególnie jeśli w planie jest wprowadzenie niemieckiej wersji językowej strony (właśnie – jest w planie? – myślę że to byłby hit...).

Myślę jednak, że dla Polaków bardziej użyteczne są nazwy polskie, przy całej ich niedoskonałości... Ewentualnie w przypadkach wątpliwych polskie i niemieckie.
W podanych przez Ciebie przykładach: Dla Polaków budowla przy Rybackiej to na pewno rektorat PAM. Co innego dla Niemców. Dla nich (w mam nadzieję wersji niemieckojęzycznej) chyba jednak Sparkasse. Bo Pommerische Medizinische Akademie nic im nie powie. Co do Gruene Schanze to sam nie wiem.
A nazwy w rodzaju Rynek Węglowy, Rynek Koński, Rynek Sienny chyba jednak trzeba tłumaczyć - chociażby po to, aby dzisiejszych mieszkańców Szczecina jakoś z tymi miejscami „oswajać”. W końcu „Rynek Węglowy” dla przeciętnego szczecinianina brzmi bardziej swojsko, niż Kohlmarkt
Przy okazji mała dygresja (z przymrużeniem oka :D ) w nawiązaniu do tematu „26 kwietnia – wyzwolenie czy zdobycie Szczecina”. Jak to, w „słowiańsko-piastowskim” Szczecinie „spotyka się Polskie tłumaczenia niemieckich nazw które NIGDY PO POLSKU NIE BYŁY WYMAWIANE/PISANE (np. Rynek Węglowy, Rynek Koński, Rynek Sienny i inne)”??? Skandal! :D

Pozdrawiam – Sławek :D

PS: szpital na Unii Lubelskiej nadal moim zdaniem zdecydowanie na Pogodnie z czysto logicznego punktu widzenia. :D
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 26 sie 2004, o 12:40

Sławek pisze:Szczególnie jeśli w planie jest wprowadzenie niemieckiej wersji językowej strony (właśnie – jest w planie? – myślę że to byłby hit...).
Tak jest w planie - przynajmniej w warstwie interfejsu (tak jak w galerii), bo jeśli chodzi o tłumaczenie artykułów itp to na razie nie widać chętnych tłumaczy na stałe tłumaczących nasze treści. Dodatkowo będzie miejsce na forum dla niemiecko i anglojęzycznych gości z odsyłaczem do niego ze strony głownej...

Jesli chodzi o pogodno to się zgadzam, choć widziałem zdjęcia lotniska na Krzekowie które wg moich danych były w okolicy toru kolarskiego...
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 26 sie 2004, o 15:12

Ten tor kolarski to rzeczywiście na Krzekowie? Dla mnie, nierodowitego Szczecinianina Gumieniecko/Niebuszewskiego - raczej skraj Pogodna albo nawet Głębokie. Ot, pogranicze!
Absolwenci - łączcie się!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości