Nazwy ulic

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Słoń_77

Postautor: Słoń_77 » 28 wrz 2008, o 08:56

Bzycoo pisze:Ja mam takie pytanie dotyczące al. Wyzwolenia.

Otóż w pracy co jakiś czas spotykam się z nazwą tej ulicy: al. Wyzwolenia Wancerzów.

Czy ktoś może coś wyjaśnić na ten temat? Czy jest to jakaś pełna nazwa tej ulicy, czy też jakieś cuda-niewidy?
I kim u licha mieli by być owi Wancerze? Wujek google o niczym takim nie wspomina.
A to na pewno o Szczecin chodzi. :?: :?
Motylem byłem lecz utyłem :P POLAK
Bzycoo

Postautor: Bzycoo » 28 wrz 2008, o 11:32

Na pewno.

I dodam, że na pewno o tą ulicę, która ciągnie się od ronda Lepp... ekhm... Giedrocia, do placu Żołnierza. :)
Awatar użytkownika
Schulz
Expert

Postautor: Schulz » 28 wrz 2008, o 22:45

Bzycoo pisze: ...Otóż w pracy co jakiś czas spotykam się z nazwą tej ulicy: al. Wyzwolenia Wancerzów...
Bzycoo pisze:
...I dodam, że na pewno o tą ulicę, która ciągnie się od ronda Lepp... ekhm... Giedrocia, do placu Żołnierza. :)
Aleja Wyzwolenia powstała na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku na bazie dwóch ulic: Jaromira (Moltkestrasse) i Roosevelta (Pölitzerstrasse). Zaczyna się przy Placu Żołnierza, a kończy przy zbiegu Słowackiego i Krasińskiego. Obecny jej wygląd realizowano etapami i wygląda na to, że to jeszcze nie koniec. Myślę, że dodatek Wancerzów, z którym spotykasz się w pracy, wynika ze znanego powiedzonka byłego prezydenta Szczecina, który miasto, którym zarządzał, określał jako wioskę z tramwajami (nie ubliżając wsi Wancerzów).
Bzycoo

Postautor: Bzycoo » 29 wrz 2008, o 06:49

Aha, czyli to nic oficjalnego :)

Dzięki za odpowiedź.

P.S. Jako ciekawostkę - nie dalej jak parę dni temu widziałem listy z Niemiec adresowane na... Elysiumstrasse. Ktoś chyba nie zauważył, że kilkadziesiąt lat minęło ;)
Awatar użytkownika
Iwonka

Postautor: Iwonka » 29 wrz 2008, o 07:38

Bzycoo pisze:Aha, czyli to nic oficjalnego :)

Dzięki za odpowiedź.

P.S. Jako ciekawostkę - nie dalej jak parę dni temu widziałem listy z Niemiec adresowane na... Elysiumstrasse. Ktoś chyba nie zauważył, że kilkadziesiąt lat minęło ;)
Listy pisane współcześnie ?
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bzycoo

Postautor: Bzycoo » 29 wrz 2008, o 16:43

Oczywiście. I to jeszcze jakaś instytucja nadała (drukiem na kopercie adres był).
Awatar użytkownika
Iwonka

Postautor: Iwonka » 29 wrz 2008, o 19:04

Bzycoo pisze:Oczywiście. I to jeszcze jakaś instytucja nadała (drukiem na kopercie adres był).
A skąd nadany? Może z Lubecki? :wink:
Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Bzycoo

Postautor: Bzycoo » 29 wrz 2008, o 21:45

Nie wiem, nie przyglądałem się. Widziałem tylko niemieckie stemple.
Roman

Re: Nazwy ulic

Postautor: Roman » 13 lis 2016, o 19:31

kiedyś natknąłem się na powojenny plan miasta Szczecina z odręcznie naniesionymi ,zaznaczonymi na czarno budynkami przeznaczonymi do remontu lub całkowitego wyburzenia. Były tam też ulice Zaolziańska(Niedziałkowskiego) i Pionierów szczecińskich . Mieszkam właśnie przy Pionierów szczecińskich(Felczaka) i tak sobie myślę, że fajnie byłoby bardziej zapoznać się z tym planem... .Próbuję jakoś znależć go w internecie ale nie wychodzi mi to,no ,jestem już " starsza młodzież " i na komputerze nie radzę sobie za bardzo.Jakby mi ktoś pomógł ,byłbym bardzo wdzięczny. Roman.
Awatar użytkownika
Zibsky

Postautor: Zibsky » 13 lis 2016, o 20:32

Przejdz do Galerii, potem Szczecin cicer cum caule, pozniej pozniej plany, mapy, panoramy i wreszcie Szczecin po 1945
45
Roman

Postautor: Roman » 14 lis 2016, o 18:36

Bardzo dziękuję.Mimo wszystko nie radzę sobie z powiększaniem obrazu, bo mi zaraz wraca poprzedni,ale nie będę ci zawracał głowy.Przyjdzie syn w odwiedziny to może jakoś to ogarnę,bo ulic mimo wysiłku nie mogę odczytać.Nie ma możliwości również znależć innych fragmentów planu,ale dzięki.To jednak nie ten plan ,który mi się obił o oczy...,no, szkoda .
Próbuję sił jako malarz - amator .Namalowałem już Hansabruecke (1m x 0.70),Berlinerthor(0.60 x 0.50) -to wszystko znalazłem na
starych widokówkach . Z ulicami też problemu nie miałem. Mam teraz takiego pomysła ,żeby namalować zabudowania w miejscu których stoi Hotel Radisson i ZUS.Byłby to taki tryptyk: budowle przedwojenne,gruzowisko i pozostałe 3 domy oraz dla porównania dzisiejszy hotel i ten nieszczęsny ZUS.Próbuję ustalić starą numerację ,nie za bardzo... Zdjęcia z rejonu są ale nie na tę stronę .Nie chciałbym przekłamać historii...,pozdrawiam -Roman.
Bogus

Postautor: Bogus » 15 lis 2016, o 17:37

Roman pisze: To jednak nie ten plan ,który mi się obił o oczy...,no, szkoda .
Nie wiem czy odnalazłeś właściwą mapę, którą miał na myśli Zibsky, ale sądzę, że to jednak ta sama o której Ty myślisz. Podsunę więc dla pewności bezpośredni link do pliku z tą mapą w Galerii:
http://sedina.pl/albums/ftp/_maplany/Sz ... czecin.jpg

Jeśli rzeczywiście o tę mapę Ci chodzi, to polecam ją w większej rozdzielczości pod adresem:
http://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/Conten ... -0-310.jpg
Tu już nie powinno być problemów z odczytaniem nazw ulic.
Roman pisze: Próbuję ustalić starą numerację ,nie za bardzo...
W celu ustalenia numeracji przedwojennej budynków, pomocna może być:
a) mapa, o której mowa w wątku: viewtopic.php?t=14057&p=137045#p137045
b) albo inna przyjazna dusza.

Tymczasm pozdrawiam!