Róg św. Wojciecha i Jagiellońskiej 20 lat temu

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Róg św. Wojciecha i Jagiellońskiej 20 lat temu

Postautor: Sławek » 17 lip 2004, o 16:37

Na rogu ul. św. Wojciecha i Jagiellońskiej, tam gdzie teraz jest budynek BGŻ, było ze 20 lat temu coś w rodzaju ryneczku – stragany z warzywami, jakiś ówczesny fast food (tak, coś tam jadłem, kojarzy mi się to miejsce z żarciem :D ). Na szczytowej ścianie sąsiedniej kamienicy była wielka reklama spółdzielni mleczarskiej czy czegoś w tym rodzaju. Czy ktoś pamięta to miejsce lepiej ode mnie? Kiedy je zabudowano? A może jakieś zdjęcia się uchowały?
Pozdrawiam – Sławek

PS: drugie miejsce kojarzące mi się „z żarciem” to kiosk - przyczepa campingowa z fastfoodami rybnymi koło kościoła NSPJ, na Placu Zwycięstwa w miejscu gdzie zaczyna się ul. Wojska Polskiego. Istniała chyba jeszcze z 10-12 lat temu, ale pod koniec to już nie było to... W latach 80-tych jadałem tam doskonałe bułki z marynowanym śledziem i z cebulką (mniam... :D )
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 18 lip 2004, o 23:46

Faktycznie coś takiego tam było. Tysiące razy chodziłem tamtędy i teraz jak napisaleś wyłania mi się jak zza mgły :-)
A kawałek dalej Jagiellońską w strone Wojska Polskiego po przeciwnej stronie, przy Śląskiej, w miejscu księgarni muzycznej była piwiarnia :-D
Aleeee to stare czasy....
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 19 lip 2004, o 21:28

Jak dobrze pamiętam to w miejscu gdzie obecnie stoi bank bywało małe wesołe miasteczko. Jakieś karuzele, strzelnice. Później ten lunapark rozstawiał się na Energetyków w miejscu obecnej stacji Shell.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 4 sty 2005, o 14:41

A przed świętami sprzedawano tam choinki.
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Postautor: ewaewa » 4 sty 2005, o 17:17

A karpie z foontanny przed Barem EXTRA
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Re: róg św. Wojciecha i Jagiellońskiej 20 lat temu

Postautor: Sławek » 14 lip 2007, o 22:18

Sławek pisze:Na rogu ul. św. Wojciecha i Jagiellońskiej, tam gdzie teraz jest budynek BGŻ, było ze 20 lat temu coś w rodzaju ryneczku – stragany z warzywami, jakiś ówczesny fast food (tak, coś tam jadłem, kojarzy mi się to miejsce z żarciem :D ). Na szczytowej ścianie sąsiedniej kamienicy była wielka reklama spółdzielni mleczarskiej czy czegoś w tym rodzaju.... A może jakieś zdjęcia się uchowały?
Pozdrawiam – Sławek
Sam coś znalazłem (po trzech latach... :wink: )
Załączniki
1.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 14 lip 2007, o 22:56

Ja też coś mam ;).
Załączniki
W-J-3.jpg
W-J-2.jpg
W-J-1.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
J-23
Posty: 94
Rejestracja: 31 paź 2004, o 20:37

Re: Róg św. Wojciecha i Jagiellońskiej 20 lat temu

Postautor: J-23 » 15 lip 2007, o 14:56

Sławek pisze:...Kiedy je zabudowano? ...
Pamiętam, byłem wówczas na kursie R/O w LOK-u i budowę widywałem z okna tego budynku. Było to w 1990 roku (początek budowy). Pozdrawiam
DOROTA_SZ
Posty: 32
Rejestracja: 7 lip 2004, o 11:13
Lokalizacja: Grünstraße

Postautor: DOROTA_SZ » 12 sie 2007, o 10:49

Plac, będący własnością szczecińskich kupców (małe targowisko) został przekazany Bankowi Spółdzielczemu Rzemiosła na budowę siedziby, ponieważ od 1962 roku mieścił się w wynajmowanych pomieszczeniach a właśnie kupcy i drobni wytwórcy byli jego założycielami i klientami. Bank nie potrzebował wielkiego gmachu a Konserwator Zabytków nie zgadzał się na niską zabudowę, podjęto więc decyzję o wybudowaniu wspólnej siedziby z BGŻ, przy czym Bank Rzemiosła zajął parter a BGŻ wyższe kondygnacje. Projekt budynku pokrywa się dokładnie z linią budynku przedwojennego, łącznie z narożną "beczką" - klatką schodową (mam zdjęcie). Budowę rozpoczęto w połowie lat 80-tych, ale z różnych powodów (problemy z projektem, zmiana wykonawcy itp) ostatecznie parter oddano do użytku we wrześniu 1993 a górne piętra w listopadzie. Jeśli ktoś jest zainteresowany - służę zdjęciami i ciekawostkami z tej inwestycji.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 12 sie 2007, o 11:06

Exadum pisze: A kawałek dalej Jagiellońską w strone Wojska Polskiego po przeciwnej stronie, przy Śląskiej, w miejscu księgarni muzycznej była piwiarnia :-D
Aleeee to stare czasy....
A mi przypomina się mgliście w tym miejscu przedwojenna kamienica z delikatesami na parterze. Ponoć stwierdzono, że grozi zawaleniem, rozebrano i postawiono to, co widzimy tam teraz. (Jagiellońska 6a)
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 12 sie 2007, o 11:17

DOROTA_SZ pisze:Jeśli ktoś jest zainteresowany - służę zdjęciami i ciekawostkami z tej inwestycji.
Ja bardzo proszę :) saw@sci.pam.szczecin.pl
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 12 sie 2007, o 16:08

DOROTA_SZ pisze: Jeśli ktoś jest zainteresowany ...
Jeśli mogę z pewną nieśmiałością zaproponować popełnienie krótkiego artykuliku w tym temacie. Wszyscy by się ucieszyli.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 12 sie 2007, o 17:33

Piotrek pisze:Jeśli mogę z pewną nieśmiałością zaproponować popełnienie krótkiego artykuliku w tym temacie. Wszyscy by się ucieszyli.
Plusik.
Erich-Falkenwaldergesellschaft

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 135 gości

cron