Roßmarkt

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Roßmarkt

Postautor: Aygon » 6 cze 2005, o 03:21

No to jak właściwie było z tym budynkiem Roßmarkt 16 -19, rozebrali go po wojnie czy przerobili jakoś na Polmozbyt (jak? nawet o tym nie myślę), bo coś mi się rożne wersje ostetnio przewinęły. Było w weekend fajne zdjęcie w gazetten gdzie budynek sobie dziarsko stoi a przed nim coś tam strażaki rzeźbą.
Załączniki
2005-06-06 03-08-18_0000.jpg
2005-06-06 03-08-18_0001.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Postautor: Zibsky » 6 cze 2005, o 03:50

Moim zdaniem przerobili ta ruine na zdjeciu....
jogier
Posty: 107
Rejestracja: 15 lis 2004, o 17:04
Lokalizacja: Stettin Westend

Postautor: jogier » 6 cze 2005, o 09:52

Przerobili!
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 6 cze 2005, o 10:54

Tak, tak, przerobili. Ma szkielet ma taki sam układ.
Ale jak przerobili ! Zgroza !
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 6 cze 2005, o 11:06

Ech, brak słów. Może ktoś ,kiedyś, może nawet po zobaszeniu zdjęć na sedinie, odwróci tą paskudną przemianę w ramach jakieś akcji renowacyjnej...
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 6 cze 2005, o 11:12

A wyjątkowo by się przydało.
A teraz wyjątkowo poważnie: ciekawe, czy Frau Kon uznała to za zabytek. Bo jest z 1911.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 6 cze 2005, o 14:30

We wszystkich planach dotyczących Starego Miasta, począwszy od lat 70-tych, jeśli pojawia się temat tego budynku, to tylko w aspekcie jego rewaloryzacji. Nie było mowy o rozbiórce, podobnie zresztą jak w przypadku hotelu "Arkona", który w proponowanych projektach miał być zrewaloryzowany pozornym nawiązaniem do historycznego układu zabudowy (czyli planowano wykonać kilka dobudówek), ewentualnie przewidywano nałożenie nań dekoracji architektonicznych, nawiązujących do staromiejskiego stylu. Ciekawą myśl wyraziły służby konserwatorskie po konkursie Towarzystwa Urbanistów Polskich na opracowanie koncepcji programowo–przestrzennej części terenu Starego Miasta z uwzględnieniem Podzamcza. Odnosząc się do propozycji dotyczących rewaloryzacji "Arkony" zasugerowano, by nie podejmować żadnych prac nad budynkiem, co w przyszłości mógłby doprowadzić do rozebrania tego brzyda :lol:.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Postautor: mirekjot » 6 cze 2005, o 16:03

Przywrócenie pierwotnego wyglądu fasady tego budynku nie stanowiłoby większego problemu, ponieważ to wciąz ta sama budowla. Żadnych istotnych zmian konstrukcyjnych przy jego "odbudowie" w latach 60-tych nie wprowadzono. Trzeba zacząc o tym po prostu mówic, ale nie w sposób, jaki zaprezenowano jakiś czas temu w GW. Leciał tam cykl - "Czy Szczecin może byc piękniejszy?" Większośc to były produkcje nie do przyjęcia, a już szczególnie wiało grozą właśnie z koncepcji zmian pl. Orła Białego i tegoż budynku. Mam gdzieś zachowane egzemplarze gazety z tamtymi wizjami, ale dośc głęboko, bo takie straszne. Zatem nie przypomnę ich tu, bo mi szkoda czasu na ich odszukanie. Wierzcie mi na słowo - są straszne.
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 6 cze 2005, o 19:49

mirekjot pisze:Wierzcie mi na słowo - są straszne.
Wierzymy :wink:.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 6 cze 2005, o 21:08

Jeszcze raz Roßmarkt (zdjęcie z 1958). Szkoda mi też elewacji kamienicy na rogu Mönchenstr. i Papenstr.
Załączniki
Roßmarkt 1958.jpg
Fixer
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2012, o 20:39

Re: Roßmarkt

Postautor: Fixer » 30 sty 2012, o 18:56

Dziś MM Szczecin podało informację, że budynek Polmozbytu ma przejść jakiś remont. http://www.mmszczecin.pl/401415/2012/1/ ... egory=news
Czy ktoś wie coś więcej na ten temat? Artykuł mówi tylko o remoncie dachu i wymianie okien. Wydaje mi się, że nie będą przywracać jednak jego dawnego wyglądu...
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Roßmarkt

Postautor: Stau » 30 sty 2012, o 20:37

Znając przedwojenne zdjęcia tego obiektu - moim zdaniem - jakakolwiek próba przywracania przedwojennego wyglądu nie wchodzi w grę. Obiekt za bardzo "wycierpiał" w czasie wojny.

Warto przypomnieć, iż wcześniej znajdował się tam dom towarowy z wyrobami żelaznymi (Trompetter & Geck).

Pzdr.
Załączniki
Polmozbyt.jpg
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Roßmarkt

Postautor: mirekjot » 30 sty 2012, o 22:13

Stau pisze:Znając przedwojenne zdjęcia tego obiektu - moim zdaniem - jakakolwiek próba przywracania przedwojennego wyglądu nie wchodzi w grę. Obiekt za bardzo "wycierpiał" w czasie wojny.

Warto przypomnieć, iż wcześniej znajdował się tam dom towarowy z wyrobami żelaznymi (Trompetter & Geck).

Pzdr.
Moim zdaniem jest zupełnie odwrotnie. Rewaloryzacja fasady akurat tego budynku jest w pełni możliwa, byle tylko zechcieć podjąć taką decyzję i włożyć trochę kasy. Aż się o to prosi. Jego mocna, szkieletowa konstrukcja da się wypełnić w dowolny sposób. Odbudowę przeprowadzono w pierwszej połowie lat 60. XX w. w sposób najprostszy z możliwych, pozbawiając go wszelkich ozdób i przykrywając płaskim dachem. Mialo być "nowocześnie", a właściwie tanio. Jestem przekonany, ze przywrócenie mu dawnej postaci, uczyni go ozdobą placu.
Załączniki
Fotografie dzieli około 30 lat...
Fotografie dzieli około 30 lat...
Fixer
Posty: 4
Rejestracja: 16 sty 2012, o 20:39

Re: Roßmarkt

Postautor: Fixer » 30 sty 2012, o 22:28

też właśnie uważam, że przywrócenie temu budynkowi dawnej postaci jest jak najbardziej możliwe. Jednak skoro wstawione zostały nowe okna, to znak, że jeszcze dluuugie długie lata nic się w tej kwestii nie zmieni :( Szkoda

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 163 gości