Jak odbudowano Szczecin - Zdjęcia!

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Jak odbudowano Szczecin - Zdjęcia!

Postautor: Krasiu » 2 cze 2005, o 00:41

Miło mi poinformować, że właśnie dostałem do publikacji kilkadziesiąt zdjęć z zapomnianego archiwum Szczecińskiej Dyrekcji Odbudowy.
Fotografie dokumentują odbudowę miasta w latach 50. i 60. Na kilkudziesięciu zdjęciach przedstawiony jest fragment miasta, ulicy, dom, domy przed, w trakcie i po odbudowie. Od centrum poprzez Pogodno, Niebuszewo, po Golęcin. Przyznam, że byłem zszokowany gdy to wszystko zobaczyłem. Okazało się, że wiele kamienic, które dziś wyglądają jakby w czasie wojny nie ucierpiały, były tak naprawdę wypaloną ruiną. Jestem po tym wszystkim jeszcze bardziej przekonany, że po wojnie zabrakło tylko jednego – decyzji, by odbudować Stare Miasto.
Skanowanie materiału już się rozpoczęło. Potrwa z tydzień. Później przekażę we właściwe ręce żeby wszyscy mogli zobaczyć.
Fotografie udostępniła nam pani Wanda Fedorko ze Szczecina, która przez 35 lat pracowała w Szczecińskiej Dyrekcji Odbudowy za co jej bardzo dziękuję.
Na razie przedstawiam próbkę z kilku fotek, które zostały już zeskanowane. Na pierwszej kamienica przy Wojciecha 2 przed odbudową. Dziś trudno poznać, że te w czasie wojny została całkowicie wypalona. A jednak ją odbudowano. Na drugiej widać narożnik pl. Żołnierza i Wyzwolenia w budowie (na parterze jest dziś Cepelia).
Załączniki
plzoln61.jpg
wojciecha2.jpg
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 2 cze 2005, o 00:49

Eee a może coś z prawobrzeża?! :roll: W sumie mało kto się bawił tu w odbudowę, ale może jednak coś ktoś ma...
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 2 cze 2005, o 00:51

Krasiu, wiesz czego mi trzeba, a na oddanie mam jeszcze tydzień. Znajdzie się coś? :)
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Exadum
Posty: 1448
Rejestracja: 8 maja 2004, o 21:47
Lokalizacja: klikam z Polic, kiedyś patrzyłem na sklep Matz'a

Postautor: Exadum » 2 cze 2005, o 01:07

No to ja sobie poczekam cerpliwie na to centrum, może coś będzie z mojej okolicy.
Te dwie też ciekawe, myśle że pozostałe będą równie fascynujące.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Postautor: Bogus » 2 cze 2005, o 01:12

Świetne zdjęcia. Już się cieszę, że będzie ich dużo więcej.
Dziękuję Ci Krasiu i Pani Wandzie :D
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 2 cze 2005, o 01:37

Torney pisze:Krasiu, wiesz czego mi trzeba, a na oddanie mam jeszcze tydzień. Znajdzie się coś? :)
Och, to było by zbyt banalne :) Nie. Nie ma nic z tego terenu. Ale niespodzianek nie brakuje. Jest nawet ulica Paproci z dalekiego Golęcina
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 2 cze 2005, o 10:21

Świetnie ! Czekamy z niecierpliwością. Służę pomocą w identyfikacji jeśli jest potrzeba.
jogier
Posty: 107
Rejestracja: 15 lis 2004, o 17:04
Lokalizacja: Stettin Westend

Postautor: jogier » 19 cze 2005, o 09:59

Czekamy, czekamy. Ja też mogę pomóc w identyfikacji.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości