Miejsca których juz nie ma - lista

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 6 sie 2004, o 22:47

W ostatnich latach życia saturatorów można było zażyczyć sobie wodę w kubeczku plastikowym, ale kosztował chyba tyle samo co woda z sokiem (jak dobrze pamiętam)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 sie 2004, o 09:06

Ech zeszło na saturatory. Niedobrze... Ale z drugiej stronyu nie mogę się powstrzymać i nie napisać, że dla mnie małolata kultowym był ten co stał przy SYRIUSZu na Kaliny. Był niebieski - miał takie kosmiczne zamknięcie (zawsze się zastanawiałem jak to jest zamknięte) - no i stał tam od ZAWSZE... Soki były żółte i czerwone (więc mamy wszystkie kolory podstawowe) i sam się sobie dziwie jak beztrosko nie przejmowałem się tym co zawierały. Ciekawe co na to Mendelejew
Gość

Re: Miejsca których juz nie ma

Postautor: Gość » 16 wrz 2004, o 19:47

Busol pisze:O rany !
Ca³y czas byem przekonany ¿e z "central hallen" po wojnie nic nie zosta³o. CZY kto¶ mo¿e co¶ wiêcej na ten temat powiedzieæ ? Mo¿e zdjêcia jakie¶.

W naszej galerii zdjêcia tego obiektu przed wojn±, natomiast wkrótce (wrzesieñ/pa¼dziernik) aktualizacji i bêd± nawet plakaty i programy z tamt±d.
Ja osobiscie pamietam tylko sterte gruzów po "cyrku", która lezala tam przed samym rozpoczeciem budowy "Maciusia". Próbowalem jednak dotrzec do osób starszych pamietajacych tamte czasy i okazalo sie, ze mój ojciec pracowal wtedy w "Rozbiórkowym"... wlasnie min. na terenie "cyrku". Z tego co zapamietal ( lata 53-54) to mury gdzies do drugiego, trzeciego pietra, bez dachu. Dlugie podluzne okna. Srodek
calkowicie wypalony. W piwnicach olbrzymie hale. Cegle z tego budynku mozna dzisiaj znalezc w... Warszawie.
Opowiedzial mi tez troche o dawnym teatrze, który stal kiedys na dzisiejszym placu Solidarnosci(?). Wedlug mojego ojca, stal on jeszcze prawie w calosci pod koniec lat czterdziestych (48-49). A do jego konca doprowadzili, szabrujac co sie dalo i na koniec podpalajac, oswobodziciele Szczecina.
To tyle co udalo mi sie dowiedziec. Bede starl sie o wiecej. Pozdrawiam. Ricko.
Awatar użytkownika
Graf_Zero
Posty: 10
Rejestracja: 9 lut 2005, o 14:38

Postautor: Graf_Zero » 17 lut 2005, o 12:20

Ja tęsknię za Nautykwariatem na Krzywoustego, kanjpą Admirał widziana z tramwaju na placu Odrodzenia.
Pamietacie gdy Ptaki Hasiora stały na Pl. Zgody tam gdzie teraz jest przejście pod budynkiem.
Baltona na Gdańskiej
A z ostatnio "znikniętych" najbardziej brakuje kawału lasu za wieżą Quistorpa. Jakoś tam teraz strasznie pusto :cry:
Adam_Szypura
Posty: 11
Rejestracja: 5 lut 2005, o 00:30

Postautor: Adam_Szypura » 3 mar 2005, o 15:02

A ja lubiłem przesiadywać u dziadka na działce na wyspie naprzeciw Wałów Chrobrego. I prawie na wyciągnięcie ręki były zacumowane statki chyba wycofane już wtedy z eksploatacji. Na dzieciaku robiły wrażenie :)
Awatar użytkownika
ArkadiuszSz
Posty: 404
Rejestracja: 9 paź 2004, o 14:34
Lokalizacja: Szczecin-Altdamm

Postautor: ArkadiuszSz » 3 mar 2005, o 15:27

No łza się w oku kręci czytając te posty.

Ja dorzucam herbaciarnię "Szu Chin" na rogu Jagielońskiej i Piastów - chodziłem tam zawsze po zajęciach na Lodogryfie , kino "Przyjaźń" w Dąbiu/Altdamm, gdzie zaliczało sie poranki w niedzielę, Baltonę na Krzywoustego, a przede wszystkim zasypana odnoga Płoni w Dąbiu, przy Mierniczej . Za szkolnych czasów ,płynęła sobie rzeczka ujęta w mury z cegły,i było przyjemnie. Ale ktoś wpadł na pomysł jej "uregulowania" . Położono kręgi ,zasypano całość ziemią i tyle po Płoni (nazywanej -kanałem ulgi) zostało.

A z "innej beczki" - czy pamiętacie "Święto Latawca" ? To dopiero było przeżycie - setki latawców ,pomiary wysokości z samolotu i całe tygodnie przygotowań w osiedlowych modelarniach :lol:
Ars Longa! Vita brevis.
========
GG 1893442
Skype: izy_dorek
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 3 mar 2005, o 17:55

ArkadiuszSz pisze:A z "innej beczki" - czy pamiętacie "Święto Latawca" ? To dopiero było przeżycie - setki latawców ,pomiary wysokości z samolotu i całe tygodnie przygotowań w osiedlowych modelarniach :lol:
A to Ciekawe - czy może ktoś ten temat (w nowym wątku) rozwinąć.
Nie pamiętam....
jar65
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2005, o 12:58

Postautor: jar65 » 3 mar 2005, o 22:51

A czy ktoś jeszcze pamięta "tor saneczkowy" w lasku Arkońskim,który wił się takim malowniczym wąwozem nad tym torem były kładki drewniane dla spacerowiczów. Tor był blisko końcowego przystanku lini 3
Awatar użytkownika
Graf_Zero
Posty: 10
Rejestracja: 9 lut 2005, o 14:38

Tor saneczkowy w Lasku Arkońskim

Postautor: Graf_Zero » 4 mar 2005, o 07:44

Miejsce gdzie był tor jest nadal widoczne. Mimo, że zarosło krzakami zimą można spotkać "szaleńców", którzy nie zwarzając na nie nadal próbuje zjeżdzać w tym miejscu na zwykłych sankach :)
jar65
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2005, o 12:58

Postautor: jar65 » 4 mar 2005, o 11:45

Przypomniała mi się jeszcze jedna zlikwidowana (może z braku pieniędzy) fajna rozrywka a mianowicie w Parku Kasprowicza na jez. Rusałka można było popływać na kajakach. Wypożyczalnia była na tej małej wysepce. Wchodziło sie tam po ładnym drewnianym mostku i za drobną zapłatą można było wypożyczyć kajak na godzinę.
go¶æ

przedszkole nr 13

Postautor: go¶æ » 4 mar 2005, o 19:27

Tomek pisze:
Anonymous pisze:Pasztecikarnia na przeciwko Kosmosu, Kino Polonia na Niebuszewie, kamienica mniej wiecej w miejscu dzisiejszego ZuSu, stara koksownia na Niebuszewie ze wznoszacym sie i opadajacym zbiornikiem, zabudowania fabryczne (nie wiem co tam wyrabiali, ja pilem piwo i sie niezle bawilem) przy stoczni za budynkiem przychodni i biur projektowych, knajpa Kapitanska chyba, przy kosciele za mostem Dlugim ...
W tej kamienicy, a w³a¶ciwie dwóch, przy ul. Matejki, mie¶ci³o siê na parterze przedszkole. Pamiêtam, bo tam chodzi³em w latach 1982-85.
By³o to przedszkole nr 13. Kamienicê zburzono w latach 1988-89 r.
Ja chodzi³em do tego przedszkola w latach 1956-59. Z tego okresu pamiêtam tragiczny wypadek tramwajowy /przed przedszkolem/.Zginê³a wtedy nasza kole¿anka Karolina mieszkaj±ca w tej kamienicy.Matka jej ,jak na ironiê by³a motornicz± MPK.
z tych bardziej przyjemnych ,to w³a¶nie tramwajem zrobiono nam wycieczkê po Szczecinie.Byli¶my nawet na Basenie Góniczym.Potem ,przez wiele lat przejazd tramwajem przez most na Odrze by³ niemo¿liwy .Do tego przedszkola chodzi³ w latach 60-tych mój brat.Zrobi³em te¿ ,podczas przebudowy linii tramwajowej n Matejki, ostatnie ujêcia filmowe tego budynku z tablic± Przedszkole nr 13.
A kto pamiêta te ruiny przed PZU.sta³y chyba jeszcze w latach 70-tych.
A ruiny filharmonii ko³o KWP .¶cianê zewnêtrzn± rozebrano w latach 60-tych.
KLEMENS II
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: przedszkole nr 13

Postautor: Busol » 4 mar 2005, o 22:20

gość pisze:Zrobiłem też ,podczas przebudowy linii tramwajowej n Matejki, ostatnie ujęcia filmowe tego budynku z tablicą Przedszkole nr 13.
A kto pamięta te ruiny przed PZU.stały chyba jeszcze w latach 70-tych.
A ruiny filharmonii koło KWP .ścianę zewnętrzną rozebrano w latach 60-tych.KLEMENS II
Klemens - to podziel sie jesli mozesz tym filmem...
Kama
Posty: 3
Rejestracja: 4 mar 2005, o 16:42

Postautor: Kama » 5 mar 2005, o 01:35

Może ktoś z Was chodził do SP 43, ale tej starej na Wojska Polskiego vis a via zakładów graficznych? Stal tam też mały bar mleczny "Liliput" gdzie w czasie przerwy kupowaliśmu lody "Bambino" i drożdzówki z serem obowiązkowo z trzema rodzynkami na wierzchu.
Szkoda baru, szkoda :cry:
go¶æ

Re: przedszkole nr 13

Postautor: go¶æ » 5 mar 2005, o 08:21

Busol pisze:
go¶æ pisze:Zrobi³em te¿ ,podczas przebudowy linii tramwajowej n Matejki, ostatnie ujêcia filmowe tego budynku z tablic± Przedszkole nr 13.
A kto pamiêta te ruiny przed PZU.sta³y chyba jeszcze w latach 70-tych.
A ruiny filharmonii ko³o KWP .¶cianê zewnêtrzn± rozebrano w latach 60-tych.KLEMENS II
Klemens - to podziel sie jesli mozesz tym filmem...
Film mam na ta¶mie filmowej, jak to prze³o¿ê na "cyfrê" i do komputera to prze¶lê.
Kto pamiêta gdzie by³ plac Lumumby,a gdzie by³a ulica Cieszymira.
KLEMENS II
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: przedszkole nr 13

Postautor: Busol » 5 mar 2005, o 09:00

gość pisze:Film mam na taśmie filmowej, jak to przełożę na "cyfrę" i do komputera to prześlę.
Jakbyś miał jakieś problemy to prosze o kontakt może możemy pomóc: admin@sedina.pl

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości

cron