Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: gz1972 » 2 maja 2005, o 00:57

Witam szanownych Forumowiczów.

Krynicka, Jana Kantego, Bławatna, Północna - tych nazw nie znajdziemy już na współczesnych planach Szczecina. Interesuje mnie bardzo ten region Niebuszewa. Chodzi o obszar zamknięty czworokątem ulic 1 Maja, Ofiar Oświęcimia, Kazimierza Królewicza, Cyryla i Metodego.

Obecnie jest tam blokowisko na którym zamieszkuję. Porównując dzisiejszy układ tegoż miejsca z tym który znajduje się na planach przedwojennych i opartych na nich planach powojennych widać że nic nie zostało z dawnej siatki uliczek. Nawet ulicy Krynickiej nie da się po bliżej analizie przyporządkować do jednej z uliczek osiedlowych. Co więcej - widać wyraźnie, że musiała także ulec zmianie pozioma rzeźba terenu. Bloki najwyraźniej pobudowano na kilkumetrowych "nasypach". Bezpośrednim i rzucającym się w oczy dowodem na to, jest znajdujący się tam dawny schron p-lot (opisany i obfotografowany na jednej z "podziemnych" stron) którego wschodnie wyjście znajduje się niejako na "normalnym" poziomie gruntu, zaś jego wyjście zachodnie ledwo wystaje ze skarpy, jednak kiedyś musiało znajdować się conajmniej dwa metry wyżej w stosunku do poziomu gruntu.

Czy ktoś z Was kiedykolwiek interesował się tym zakątkiem Niebuszewa? Dlaczego budując osiedle usypano sztuczne wzgórze? Co ukryto pod jego powierzchnią? Czy ktokolwiek dysponuje jakimiś zdjęciami tego terenu z okresu poprzedzającego wybudowanie osiedla? (dwa zdjęcia z przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych znajdują się na sedina.pl) A może sprzed 45 roku? Dokładny plan, tak jak miało to miejsce w odniesieniu do ulicy Czesława i Odzieżowej? Byłbym wdzięczny za jakiekolwiek informacje i wskazówki.

Od czasu gdy zdałem sobie sprawę, że w tym miejscu wprowadzono tak drastyczną zmianę rzeźby terenu, kwestie te coraz bardziej mnie interesują.

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 2 maja 2005, o 01:00

Mozna wysnuć tezę że na gruzach zbudowano blokowiska...........
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Re: Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: Yomi » 2 maja 2005, o 09:34

gz1972 pisze:...obszar zamknięty czworokątem ulic 1 Maja, Ofiar Oświęcimia, Kazimierza Królewicza, Cyryla i Metodego...
Drogi sasiedzie zza miedzy - bardzo dziwny ten czworokat ale podejrzewam ze po prostu zapomniales wymienic ul. Emilii Plater ;).
Niestety nie znam historii tego rejonu ale za to wespre Cie mapkami tych terenow z 1930 (1:5000) i z 1941 (1:10 000) roku...
Załączniki
Niebuszewo_1941.jpg
Niebuszewo_1930.jpg
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Re: Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: gz1972 » 2 maja 2005, o 11:23

Zatem może czworobok :) Emilii Plater też można wymienić, choć rejon między 1 Maja a Emilii Plater, gdzie obecnie jest parking i kościół (a za mych szczenięcych lat, znajdowała się wytwórnia prefabrykatów czyli tzw. "budówka" - IMHO temat który też można by kiedyś zgłębić) znajduje się dużo niżej, poza obrębem opisanego wcześniej przeze mnie sztucznego wzniesienia.

Dzięki za mapki, właśnie czegoś takiego poszukiwałem. Później dokładnie je przeanalizuję, jednak na pierwszy rzut oka zabudowa kojarzy się z domkami na Pogodnie czy wokół Jasnych Błoni.

Do pełnego obrazu całości przydałyby się takie zdjęcia lotnicze owego kwartału, tak jak to jest w przypadku prezentowanych na tej stronie okolic dworca Niebuszewo, ulicy Kadłubka czy starej gazowni.

Ciekawe czy takowe istnieją?

Jeszcze raz dzięki.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2005, o 11:37 przez gz1972, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: MariuszSamek » 2 maja 2005, o 11:37

gz1972 pisze:Witam szanownych Forumowiczów.

Krynicka, Jana Kantego, Bławatna, Północna - tych nazw nie znajdziemy już na współczesnych planach Szczecina. Interesuje mnie bardzo ten region Niebuszewa. Chodzi o obszar zamknięty czworokątem ulic 1 Maja, Ofiar Oświęcimia, Kazimierza Królewicza, Cyryla i Metodego.
Mieszkałem dokładnie tam przez ponad 20 lat. Znam każdą dziurę w ziemi w tym kwartale. Chętnie pogadam o szczegółach jako, że też bardzo interesuję się tym. Niestety nigdy nie widziałem choćby jednego zdjęcia. Najbliższe temu miejscu to w galerii Heinrich strasse - Ofiar Oświęcimia.
Jedyne co jest dostępne u nas, to mapy jakie podesłał Yomi.
Kiedyś analizowałem, niemalże z lupą, zdjęcie z galerii widoków, to z Katedry czy wieży PAMU w kierunku północnym, choć naprawdę niewiele widać.
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Re: Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: gz1972 » 2 maja 2005, o 11:53

MariuszSamek pisze: Mieszkałem dokładnie tam przez ponad 20 lat. Znam każdą dziurę w ziemi w tym kwartale. Chętnie pogadam o szczegółach jako, że też bardzo interesuję się tym. Niestety nigdy nie widziałem choćby jednego zdjęcia. Najbliższe temu miejscu to w galerii Heinrich strasse - Ofiar Oświęcimia.
Tak jak pisałem - najbardziej zastanawiające są nierówności terenu. Dlaczego je usypano? Czy nie można było postawić czteropiętrowych bloków niżej, tak jak wieżowca sąsiadującego bezpośrednio z południowym krańcem ulicy Kazimierza Królewicza? W sumie to dobrze się stało, że jest kilkumetrowa różnica poziomu - pamiętam gdy groziła nam powódź w 1997, to ostrzegano, że może ulec zalaniu ulica Emilii Plater, zaś do czteropiętrowych bloków woda by pewnie nie doszła - jest ze 4 do 5 metrów różnicy.

Przyglądam się mapce o wyższej rozdzielczości i myślę, że ulica Krynicka jednak się zachowała - pasuje idealnie do tej drogi osiedlowej pomiędzy garażami, równoległej do Cyryla i Metodego. Jednak Krynicka powinna się łączyć z Ofiar Oświęcimia - a pomiędzy jej końcem (gdzie są magazyny sprzętu administracji osiedla) a Ofiar Oświęcimia mamy kilkumetrowe wzniesienie (dokładnie w tym miejscu niedawno zbudowano na nuim budynek oznaczony numerem 9b, gdzie mieści się firma geodezyjna czy coś w tym stylu)

Jak mówi porzekadło "im dalej w las tym więcej drzew" i coraz więcej zagmatwania :)

No i jeszcze jedna sprawa, skoro wspomniałem o wodzie - czy czasem w okolicach Emilii Plater i 1 Maja nie płynie sobie podziemnym kanałem Osówka?
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: MariuszSamek » 2 maja 2005, o 12:48

gz1972 pisze: Tak jak pisałem - najbardziej zastanawiające są nierówności terenu. Dlaczego je usypano? Czy nie można było postawić czteropiętrowych bloków niżej, tak jak wieżowca sąsiadującego bezpośrednio z południowym krańcem ulicy Kazimierza Królewicza?
Nie znam faktycznych przyczyn ale w latch 60-tych, kiedy budowano osiedle piastowskie był inny sposób myślenia.
Być może chodziło tu wręcz o jakąś idotyczną symbolikę: postawmy osiedle na wzgórzu, żeby było dobrze widoczne jak niegdyś piastowski gród.
gz1972 pisze: Przyglądam się mapce o wyższej rozdzielczości i myślę, że ulica Krynicka jednak się zachowała - pasuje idealnie do tej drogi osiedlowej pomiędzy garażami, równoległej do Cyryla i Metodego. Jednak Krynicka powinna się łączyć z Ofiar Oświęcimia - a pomiędzy jej końcem (gdzie są magazyny sprzętu administracji osiedla) a Ofiar Oświęcimia mamy kilkumetrowe wzniesienie (dokładnie w tym miejscu niedawno zbudowano na nuim budynek oznaczony numerem 9b, gdzie mieści się firma geodezyjna czy coś w tym stylu)
Pooglądam w domu mapki i wrócę do tematu.
gz1972 pisze: No i jeszcze jedna sprawa, skoro wspomniałem o wodzie - czy czasem w okolicach Emilii Plater i 1 Maja nie płynie sobie podziemnym kanałem Osówka?
Obszerny wątek traktował o tym temacie, jak wrócę z pracy to go znajdę i podeślę linka, chyba, że sam to zrobisz.


Cieszę się, że jest ktoś tak samo walnięty jak ja na punkcie tego kwartału. :-)
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 2 maja 2005, o 14:54

Spróbowałem nałożyć plany Yomiego na współczesne zdjęcie lotnicze.
Załączniki
HS1.jpg
HS2.jpg
HS3.jpg
HS4.jpg
HS5.jpg
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Postautor: gz1972 » 2 maja 2005, o 16:17

Bartosz pisze:Spróbowałem nałożyć plany Yomiego na współczesne zdjęcie lotnicze.
Nieźle to wyszło. Jednak efekt jest raczej mało optymistyczny. Wynika z tego, że owa osiedlowa uliczka pomiędzy murowanymi garażami to z pewnością nie jest Krynicka. Co najwyżej Krynicka pokrywa się (co jest nawet bardzo prawdopodobne) z kawałkiem wcześniejszej osiedlowej uliczki, koło okrągłego zespołu garażowego. Dalszy ciąg tej uliczki, wijący się w górę do parkingu-ronda już nie. Być może tylko asfaltowa ścieżka-chodnik pokrywałaby się z jej dalszym przebiegiem. Ale tu już mamy powolne wznoszenie się terenu które niewątpliwie jest sztucznie spowodowane (patrz - bunkier) a w pewnym momencie jest jeszcze ostrzej w górę (schody obok bloku K. Królewicza 3-15, przy bramie 3). Tak więc chyba południowa część ulicy Królewicza (kiedyś nosząca nazwę Bławatna jeśli się nie mylę) znajduje się na pierwotnej wysokości terenu. Od krawężnika ulicy aż do bloku K.Królewicza 3-15 mamy coraz większą "podsypkę".

Z porównania niemieckiego planu i zdjęcia z 1996 roku, na którym widać jeszcze rozebrany już budynek-halę w którym była przez długi czas kaplica, wynika jeszcze jedno - mianowicie jeden z głównych budynków-baraków na terenie fabryki prefabrykatów (pamiętałem go przez mgłę, w końcu to było ponad 20 lat temu) jest chyba uwidoczniony na tym planie, czyli byłby poniemieckiego pochodzenia. Barak ten (jak i cały teren "budówki") widać na tym dosyć niewyraźnym zdjęciu jakie znajduje się na tej stronie, noszącym nazwę "grunhof.jpg".
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: Jsz » 2 maja 2005, o 17:36

MariuszSamek pisze:
gz1972 pisze: No i jeszcze jedna sprawa, skoro wspomniałem o wodzie - czy czasem w okolicach Emilii Plater i 1 Maja nie płynie sobie podziemnym kanałem Osówka?
Obszerny wątek traktował o tym temacie, jak wrócę z pracy to go znajdę i podeślę linka, chyba, że sam to zrobisz.
o podziemnej rzeczce, tutaj w Zagadce Szeląga: http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.php?t=813
MariuszSamek pisze:...Cieszę się, że jest ktoś tak samo walnięty jak ja na punkcie tego kwartału..
Walniętych na punkcie Niebuszewo Citi jest trochę więcej.. w tym niżej podpisany
Jsz
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Re: Niebuszewo - nieistniejące ulice.

Postautor: gz1972 » 2 maja 2005, o 19:47

MariuszSamek pisze:
gz1972 pisze: No i jeszcze jedna sprawa, skoro wspomniałem o wodzie - czy czasem w okolicach Emilii Plater i 1 Maja nie płynie sobie podziemnym kanałem Osówka?
Obszerny wątek traktował o tym temacie, jak wrócę z pracy to go znajdę i podeślę linka, chyba, że sam to zrobisz.


Cieszę się, że jest ktoś tak samo walnięty jak ja na punkcie tego kwartału. :-)
Przeczytałem i obejrzałem tamten wątek. Kopara mi po prostu opadła. Odnośnie kanału to chyba ostatnio coś tam zaczęli robić, przy Ofiar Oświęcimia i mordowni "Klin" pojawiły się jakieś nowe "klapy" kanalizacyjne (nie znam się na tym) zaś na samej 1 Maja ze dwa tygodnie temu widziałem ekipę z Zakładu Wodociągów ze specjalistycznym pojazdem. Wyglądało jakby coś czyścili czy nie wiem jeszcze co.


Mariuszu, poza tym "zabiło" mnie to kolorowe zdjęcie z lat siedemdziesiątych. Wyobraź sobie, że nie wiedziałem (nie pamiętałem) że fabryka domów zajmowała w ogóle teren po drugiej stronie Ofiar Oświęcimia, tam gdzie później próbowano utworzyć skwer - pamiętne "60 dębów"

Jakbyś miał jakiekolwiek inne tego rodzaju lub jakiekolwiek w ogóle zdjęcia ukazujące naszą "dolinkę", tereny dzisiejszego "manhatanu", fabryki domów lub podobne, to serdecznie, uniżenie i błagalnie proszę - wyślij mi je: gz1972(nospam)@szc.vectranet.pl
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 2 maja 2005, o 21:50

gz1972 pisze: Przeczytałem i obejrzałem tamten wątek. Kopara mi po prostu opadła. Odnośnie kanału to chyba ostatnio coś tam zaczęli robić, przy Ofiar Oświęcimia i mordowni "Klin" pojawiły się jakieś nowe "klapy" kanalizacyjne (nie znam się na tym) zaś na samej 1 Maja ze dwa tygodnie temu widziałem ekipę z Zakładu Wodociągów ze specjalistycznym pojazdem. Wyglądało jakby coś czyścili czy nie wiem jeszcze co.
Na ten temat wiele do powiedzenia zapewne miałby Novik-HKP który w wątku o kanale opowiedział jak to był w jego wnętrzach. Ale ostatnimi czasy chyba nie pokzaje się na forum.
gz1972 pisze: Mariuszu, poza tym "zabiło" mnie to kolorowe zdjęcie z lat siedemdziesiątych. Wyobraź sobie, że nie wiedziałem (nie pamiętałem) że fabryka domów zajmowała w ogóle teren po drugiej stronie Ofiar Oświęcimia, tam gdzie później próbowano utworzyć skwer - pamiętne "60 dębów".
Opowiedz o tym projekcie. nie słyszałem o nim.
gz1972 pisze: Jakbyś miał jakiekolwiek inne tego rodzaju lub jakiekolwiek w ogóle zdjęcia ukazujące naszą "dolinkę", tereny dzisiejszego "manhatanu", fabryki domów lub podobne, to serdecznie, uniżenie i błagalnie proszę - wyślij mi je: gz1972(nospam)@szc.vectranet.pl
Chyba coś jeszcze mam ale jako odbitka także musiałbym przenieść na formę elektroniczną. Bądź cierpliwy.

Kiedyś widziałem zdjęcie Ofiar Oświęcimia, róg 1 Maja, z lat chyba 50-tych.
Na przeciwko KLINA stał betonowy, niemiecki słup ogłoszeniowy, taki z "koroną" na górze.


Co do Rosenstrasse, jak widać, bardziej pokrywa się ona z uliczką wjazdową w osiedle od "Ofiar". Natomiast ta o której piszesz, między garażami leży prawie na granicach parcel pomiędzy Rosenstr. a Feldstr.


Dalej, fabryka domów.
Ganiałem po niej w czasie, gdy ją likwidowali. Mniej więcej po środku tego terenu był (jest ?) jeszcze jeden schron przeciwlotniczy. Wtedy był zalany wodą. Nie wiem co z nim jest teraz, być może zasypany.
Podczas kopania rowów pod fundamenty kościoła odkryto jakieś betonowe konstrukcje coś na kształt słupów i sklepień. nie wiem co z tym zrobli, może wykorzystali jako podpory pod kościół. W każdym razie wyglądało to solidnie, zbyt solidnie jak na fundamenty małych zabudowań...

A w ogóle to skąd wziąłeś takie nazwy jak Jana Kantego ? Która to dokładnie ulica ?
Ja wolę używać nazw niemieckich gdy mówimy o ulicach przedwojennych, szczególnie nie istniejących.
A poza tym łatwiej znaleźć je na niemieckich mapach.
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 2 maja 2005, o 22:06

MariuszSamek pisze:A w ogóle to skąd wziąłeś takie nazwy jak Jana Kantego ? Która to dokładnie ulica ?
Auguststr.
gz1972
Posty: 22
Rejestracja: 23 kwie 2005, o 12:02

Postautor: gz1972 » 2 maja 2005, o 22:15

MariuszSamek pisze:
gz1972 pisze: Mariuszu, poza tym "zabiło" mnie to kolorowe zdjęcie z lat siedemdziesiątych. Wyobraź sobie, że nie wiedziałem (nie pamiętałem) że fabryka domów zajmowała w ogóle teren po drugiej stronie Ofiar Oświęcimia, tam gdzie później próbowano utworzyć skwer - pamiętne "60 dębów".
Opowiedz o tym projekcie. nie słyszałem o nim.
Na całej tej "polanie" od Ofiar Oświęcimia aż do pętli autobusowej przy Kołłątaja posadzono sześćdziesiąt dębów. Z okazji sześćdziesięciolecia wybuchu Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej ;-) Niestety jak można dzisiaj zobaczyć - przetrwały głównie te dęby które rosły za płotem "Botwiny".

MariuszSamek pisze:
gz1972 pisze: Jakbyś miał jakiekolwiek inne tego rodzaju lub jakiekolwiek w ogóle zdjęcia ukazujące naszą "dolinkę", tereny dzisiejszego "manhatanu", fabryki domów lub podobne, to serdecznie, uniżenie i błagalnie proszę - wyślij mi je: gz1972(nospam)@szc.vectranet.pl
Chyba coś jeszcze mam ale jako odbitka także musiałbym przenieść na formę elektroniczną. Bądź cierpliwy. Kiedyś widziałem zdjęcie Ofiar Oświęcimia, róg 1 Maja, z lat chyba 50-tych. Na przeciwko KLINA stał betonowy, niemiecki słup ogłoszeniowy, taki z "koroną" na górze.
Będę cierpliwy :) A co do słupa, to chyba stał dłużej. Chyba go pamiętam z bardzo wczesnego dzieciństwa i chyba nie myli mi się z tym koło sklepu "Castor" ?
MariuszSamek pisze: Dalej, fabryka domów.
Ganiałem po niej w czasie, gdy ją likwidowali. Mniej więcej po środku tego terenu był (jest ?) jeszcze jeden schron przeciwlotniczy. Wtedy był zalany wodą. Nie wiem co z nim jest teraz, być może zasypany.
Podczas kopania rowów pod fundamenty kościoła odkryto jakieś betonowe konstrukcje coś na kształt słupów i sklepień. nie wiem co z tym zrobli, może wykorzystali jako podpory pod kościół. W każdym razie wyglądało to solidnie, zbyt solidnie jak na fundamenty małych zabudowań... A w ogóle to skąd wziąłeś takie nazwy jak Jana Kantego ? Która to dokładnie ulica ? Ja wolę używać nazw niemieckich gdy mówimy o ulicach przedwojennych, szczególnie nie istniejących. A poza tym łatwiej znaleźć je na niemieckich mapach.
Ja z kolesiami z podwórka zapuszczałem się tam jeszcze jak fabryka pracowała w najlepsze, ale raczej kojarzy mi się to ze "stróżką" i jej kundlami, która potrafiła ścigać nas nawet szkoły dziesiątki :)

A co do tego schronu na "budówce" to pamiętam jak ktoś wtedy o tym wspominał, że coś takiego jest. Nawet krążyły legendy, że w "bunkierku" (tak nazywano ów schron przy garażu-okrąglaku) znajduje się się zamurowany korytarz prowadzący do tamtych podziemi. Oczywista nieprawda. Ciekawe w którym miejscu na terenie fabryki znajdował się ów schron? Czy czasem nie pod tą hałdą gruzu jaka tam teraz jest?

Co do nazw, to Krynicka to ta umiejscowiona na mapie "wyżej", Kantego to ta "niżej". Na mapie z 1956 roku jakie są na stronie, jeszcze są owe nazwy i stary układ ulic. Bławatna to część Kazimierza Królewicza między Cyryla a 1 Maja, zaś Północna to ta zazwyczaj grząska droga między działkami a TME.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2005, o 22:28 przez gz1972, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: MariuszSamek » 2 maja 2005, o 22:23

gz1972 pisze: A co do słupa, to chyba stał dłużej. Chyba go pamiętam z bardzo wczesnego dzieciństwa i chyba nie myli mi się z tym koło sklepu "Castor" ?
Nie, to inny słyp, chociaż takiego samego typu.
gz1972 pisze: Ciekawe w którym miejscu na terenie fabryki znajdował się ów schron? Czy czasem nie pod tą hałdą gruzu jaka tam teraz jest?
Niestety nie zapuszczam się teraz w te rejony ale na mapce było to mniej więcej tu:
Załączniki
schron_staszica..jpg

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 156 gości

cron