Pomnik Żołnierzy Francuskich

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Pomnik Żołnierzy Francuskich

Postautor: KlemensII » 19 mar 2005, o 12:11

Tak sobie przeglądam galerię z pomnikami i przypomniałomisię,że jak uczęszczałem do technikum samochodowego, to z tyłu za warsztatami stał pomnik.Tak dokładnie to ul. Litewska była tylko ubitym traktem.Osiedle Zawadzkiego dopiero powstawało.Stawiano tam ,zgodnie zmodą "blaszaki",a na ich zapleczu oczywiście ,aby było swojsko sterty śmieci.Wśród tych śmieci wystawał jakiś obelisk.Nie pamiętam czy chodziło tu o Francuzów poległych w latach 1807-1812 czy też z 1871 r.Wiem tylko,że dotyczyło żołnierzy francuskich.W latach 1968- 73 ta sterta śmieci rosła,bo osiedle się rozrastało.Po zakończeniu szkoły średniej praktycznie nie byłem w tym miejscu.Pod koniec lat 90-tych do Szczecina zawitał ambasador Republiki Francuskiej i ,jak to u nas bywa,
trzeba było gościa godnie przyjąć.Dawaj odnawiać budynek Gminy Francuskiej,oczywiście od frontu.W Kronice Pomorza Zachodniego pokazano ujęcia z wizyty gościa, no i odnowiony pomnik przy ul.Litewskiej.
Podobnie było z pomnikiem lotników litewskich w Pszczelniku koło Dębna Lubuskiego.Patrząc na budynek gminy ,szczegółnie od zaplecza, nasuwa mi się myśl ,czy aby podonie nie wyglądał w/w pomnik.Bo i od tego czasu trochę latek też minęło.A i w galerii zdjęć też go nie zauważyłem.Może znowu zakryła go sterta śmieci.A może się mylę.Nadchodzi wiosna , to się chyba tam wybiorę i osobiście zobaczę co i jak.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 19 mar 2005, o 12:16

Oby nie miał żadnych metalowych części bo już by ich nie było...
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
habit
Posty: 2
Rejestracja: 4 lut 2005, o 15:18

Postautor: habit » 19 mar 2005, o 12:54

pomnik jak stał, tak stoi. w zeszłym roku przeszedł renowacje-odnowiono schodki, dobudowano pewne elementy, posadzono trawkę. miło to wygląda.
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Pomnik Żołnierzy Francuskich

Postautor: KlemensII » 19 mar 2005, o 13:02

Jak mówią starzy komuniści" i chwała Bogu", ze stoi
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 19 mar 2005, o 13:03

Byłem tam jakiś rok temu. Stał tylko podest jakiś taki w trakcie remontu, a pomnik chyba pojechał do renowacji. Na załączonej mapce widać: u góry - cmentarz francuski z pomnikiem, na dole Napoleon, ale po lewej powinien być jak ta kropka jet mniej więcej - na mapie z 1941 1:10 000 jest - trzeci pomnik. Jak aparat odzyskam to psrykne fote i zamieszcze. Pytanie, co to był za pomnik. Teraz tam blokowiska chyba stoją.
Załączniki
2553-Stettin.jpg
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Pomnik Żołnierzy Francuskich

Postautor: Jsz » 19 mar 2005, o 15:45

KlemensII pisze:...A i w galerii zdjęć też go nie zauważyłem..
Gambit pisze:...Na załączonej mapce widać: u góry - cmentarz francuski z pomnikiem, na dole Napoleon...
Obydwa pomniki: Krzyż na cmentarzu francuskim i Pomnik na Deutsche Berg (Napoleona) są w nowej galeri, ścieżka:
Strona główna > Stettin vor 1945 (von Bachinstitut Stettin) > Stadtteile: Linkes Oderufer > Kreckow
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

3 pomniki

Postautor: Jsz » 19 mar 2005, o 17:10

Gambit pisze:...na mapie z 1941 1:10 000 jest - trzeci pomnik... Pytanie, co to był za pomnik...
Też jestem ciekawy, co to był za pomnik?. Może któryś z Forumowiczów pamięta? Z czasów jak jeszcze nie było tam osiedla, a pola (poligon wojskowy).
W załączeniu planik 1941.
Załączniki
3 czerwone kółka (Dkm.):
<br />1. na lewo ??? tajemniczy pomnik,
<br />2. góra- Cmentarz Francuski z krzyżem,
<br />3. prawy dolny róg: Deutsche Berg,
<br />Obiekty: prawy górny róg; Zajezdnia Pogodno, poniżej Stadion Litewska.
3 czerwone kółka (Dkm.):
1. na lewo ??? tajemniczy pomnik,
2. góra- Cmentarz Francuski z krzyżem,
3. prawy dolny róg: Deutsche Berg,
Obiekty: prawy górny róg; Zajezdnia Pogodno, poniżej Stadion Litewska.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 19 mar 2005, o 20:36

Jedyne co mi się jeszcze udało znależć to ta tablica pamiątkowa, ale gdzie ona była to nie wiem. Wrzuce jeszcze starszą mapke.
Załączniki
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej.jpg
Fragment mapy z lokalizacją lotniska na Krzekowie.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 20 mar 2005, o 10:00

A to nie ten na dole po lewej? Kajzera Wlihelma I? Wygląda jakby właśnie na polu jakimś stał.
Załączniki
45193751.jpg
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Denkmal

Postautor: Jsz » 20 mar 2005, o 13:36

Brawo Gambit! To musi być na 100% to !
Kreckow - Denkmal Kaiser Wilhelm I
Innego Denkmala na planach nie ma. Teraz pozostaje tylko nanieść mapę z '41 1:10000 na współczesną mapę topograficzną Szczecina 1:10000 i dokładnie określić to miejsce. Na AK z pomnikiem widać że dookoła stoją drzewa, może pozostały do dziś. Może Kadent pomoże nałożyć mapki?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 20 mar 2005, o 14:07

Na szybkiego to stoi tam teraz blok. Ale nie pokrywa mi się na moim montażu boisko więc może to być gdzieś obok bloku. Możliwe, że drzewa się ostały...
Załączniki
kajzer.jpg
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 20 mar 2005, o 14:34

Na pół-wolnego to zrobiłem tak. Naniosłem linie łączące trzy pomniki i wzięłem jeden punkt pomocniczy w postaci torów do zajezdni. Połączyłem to na oryginale i potem pod to dopasowałem mapkę obecną. Od razu widać, że tory się ni pokrywają. Skalowałem tylko jeśli chodzi o wielkość. Nie obracałem, nie skalowałem w skosie itp. Nie mniej jednak wypada na ten rejon. Może jakieś ślady są pomiędzy tymi blokami? Na teraźniejszej mapce niebieskie kropki to druga wypadkowa, która lokalizuje pomnik.
Załączniki
1b.jpg
2b.jpg
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Gość

Postautor: Gość » 20 mar 2005, o 15:40

ten pomnik to krzy¿ ze schodkami do niego, a pod krzy¿em jest informacja o znajduj±cym siê tam grobie jeñców francuskich z wojny z prusami 1870-1871
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 21 mar 2005, o 00:28

Gambit - w nawiązaniu do Twoich wyliczeń: w miejscu gdzie zaznaczyłem strzałkę stoją (stały? na pewno jeszcze kilka miesięcy temu) drzewa, co na Oś. Zawadzkiego było rzadkością. Na moim planiku widać wprawdzie wiele drzew, ale to wszystko młode, rosną od niedawna. A te o które mi chodzi są od zawsze. Może to jest jakiś trop? Pozdrawiam - Sławek :D
Załączniki
1.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 22 mar 2005, o 22:32

Byłem tam dzisiaj przejazdem i pstryknąłem te drzewa. Są też pieńki po kilku innych. Wyglądają na stare. Ale żadnych śladów po pomniku czy widocznej na zdjęciu górce nie ma. Zresztą nie jestem pewien, czy to właściwe miejsce :) . Pozdrawiam - Sławek
Załączniki
drzewa na Zawadzkiego.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
-------------------------------------
GG 1424935

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 45 gości