Piekarnia na ul. Langiewicza

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Tiegenhof
Posty: 2
Rejestracja: 5 paź 2016, o 21:04

Piekarnia na ul. Langiewicza

Postautor: Tiegenhof » 7 paź 2016, o 16:17

Witam,
czy ktoś wie, kto był właścicielem piekarni na ul. Langiewicza 11 zaraz po wojnie? Mam na myśli okres 1945-1954.
Może ma ktoś zdjęcia tej piekarni albo ujęcie tej ulicy, gdzie widać tę piekarnię?
Ma ktoś z was dostęp do książek "Spis telefonów województwa szczecińskiego" z lat 50-tych? Albo przynajmniej wie, gdzie taki dostęp uzyskać? W internecie niczego nie znalazłem. W bibliotekach w Szczecine też nie ma.
Czy zna ktoś z was osoby starsze mieszkające w tamtym czasie na tej ulicy, które mogłyby coś na ten temat powiedzieć?
Z góry dziekuję za wszelkie informacje. :D

Jak do tej pory samemu niewiele udało mi się ustalić czy coś dowiedzieć. Sporo znalazłem z czasów, kiedy nasze miasto nazywało się jeszcze Stettin.
Swoją drogą to trochę dziwne, że o wiele łatwiej coś znaleźć sprzed roku 1945, niż z czasów powojennych. :shock:
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Piekarnia na ul. Langiewicza

Postautor: Schulz » 9 paź 2016, o 23:44

Tiegenhof pisze:... czy ktoś wie, kto był właścicielem piekarni na ul. Langiewicza 11 zaraz po wojnie? Mam na myśli okres 1945-1954.
[...]
Swoją drogą to trochę dziwne, że o wiele łatwiej coś znaleźć sprzed roku 1945, niż z czasów powojennych. :shock:
Według publikacji "Rocznik-Informator Pomorza Zachodniego. Rok 1945-1948" wydanej w 1948 roku właścicielem piekarni przy Langiewicza 11 był Wilkosz Wacław (patrz s. 199). Czy użytkował ją wcześniej, czyli w latach 1945-1947 nie wiem. Książka telefoniczna z grudnia 1945 w ogóle nie wymienia piekarni. Wcześniej wydany "Spis nazw, ulic, placów, wysp, rzek i kanałów miasta portowego Szczecina", czy np. "Plan i informator miasta Szczecina" z 1947 posiada tylko kilka reklam z piekarnią w tle, ale tej niestety nie. Tak między nami wątpię, czy istniały książki telefoniczne z tego okresu podobnie wydane jak te (czytaj niemieckie) sprzed 1945 roku.
Tiegenhof
Posty: 2
Rejestracja: 5 paź 2016, o 21:04

Re: Piekarnia na ul. Langiewicza

Postautor: Tiegenhof » 10 paź 2016, o 04:47

Dziękuję gorąco za te informacje. Ale kto miał tę piekarnię później? Do roku 1954? Czy nadal piekarz Wilkosz? Muszę szukać dalej.
Co do książek telefonicznych - mam informacje tylko o książce telefonicznej z 1954 roku. I informacje właśnie z tego wydania interesowały by mnie najbardziej. Informacje dotyczące książek telefonicznych uzyskałem ze strony Liberary of Congress w Waszyngtonie. Podaję link:
https://www.loc.gov/rr/european/phonepo/pophone.html
Ale w najbliższym czasie do Stanów się nie wybieram, także nie będę miał możliwości przejrzeć ich zasobów. :D
Ponownie dziękuję i pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

cron