Szczecin i Ziemie Zachodnie - "Uważam Rze Historia"

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Szczecin i Ziemie Zachodnie - "Uważam Rze Historia"

Postautor: Stau » 2 wrz 2013, o 02:54

W najnowszym (sierpień 2013) numerze czasopisma "Uważam Rze Historia" tematem przewodnim są Ziemie Zachodnie i Północne, kwestie związane głównie z "okolicami" 1945 roku.

Poświęcono temu zagadnieniu pięć artykułów, w tym jeden dotyczący stricte Szczecina, autorstwa prof. J.M. Piskorskiego i zatytułowany "Miasto z zadrą". Obejmuje okres 1945-1946 (od ewakuacji mieszkańców po uroczystości "Trzymamy straż nad Odrą"). Tekst napisany jest przystępnym dla każdego językiem, skupia się na "opowieści" (tzw. brytyjski model), zatem nie należy spodziewać się po artykule stricte naukowego wywodu z przypisami.

Można przyczepić się do treści zawartej w śródtytule "Od 26 kwietnia do 5 lipca", gdzie m.in. pojawiają się nieaktualne już informacje, "sprostowane" przez nowszą historiografię (np. sposób "ujawniania" się komunistów z Wiesnerem na czele przed Armią Czerwoną czy wprowadzająca w błąd sugestia objęcia przez Wiesnera funkcji burmistrza). Dla zainteresowanych m.in. artykuł:

- B.Aischmann, Wszyscy wyobrażaliśmy to sobie całkiem inaczej, Kronika Szczecina 2006, 2007.

Podobnie nieco myląca jest wzmianka o tym, iż "przez kilka dni istniały dwa zarządy miejskie". W rzeczywistości niemiecki zarząd dzielnicy, a potem całego miasta istniał przez cały wspomniany w śródtytule okres, a pierwszy dokument mówiący o niemieckim zarządzie miasta, a nie dzielnicy pojawia się już 12 maja 1945 roku.

Nie zmienia to faktu, że artykuł ciekawy, zwłaszcza dla czytelnika "niewtajemniczonego" (czyli spoza regionu), który z pewnością spopularyzuje wiedzę o Szczecinie w szerszych kręgach. Przy okazji profesor wspomniał, iż na ukończeniu jest już tłumaczenie na język polski książki Jana Musekampa "Od Stettina do Szczecina. Metamorfozy miasta od 1945 do 2005 roku". Przypomnę, że publikacja ukazała się dotychczas tylko w języku niemieckim, a prace nad polskim przekładem trwają od dłuższego czasu.

Po raz pierwszy dowiedziałem się z artykułu również o ciekawej habilitacji autorstwa dr Beaty Halickiej "Polski Dziki Zachód - przymusowe migracje i oswajanie krajobrazu kulturowego Nadodrza w latach 1945-1948", napisanej w ramach projektu badawczego "Mój dom nad Odrą".

Wracając do "Uważam Rze Historia". Kilka słów o pozostałych tekstach z "tematu numeru":

- "Sami swoi nad Odrą" ---> krótko o polskiej "myśli zachodniej", a następnie przejęciu z rąk radzieckich i zasiedleniu "nowych terenów"
- "Kraj na łup wydany" ----> bardzo ciekawy wywiad z prof. Musiałem na temat funkcjonowania za linią frontu "trofiejnych brygad", począwszy od lutego 1945 roku
- "Wędrująca granica" ----> tekst o granicy północnej Polski z ZSRR (tzw. obwodem kaliningradzkim) oraz kolejnych korektach i aneksjach ZSRR
- "Dobrowolne wypędzenie na zachód" ---> rzecz o przesiedleniach ludności z Kresów na "nowe tereny" po podpisaniu umowy PKWN-u z ZSRR (IX 1944)

Kilka linków:
http://www.historia.uwazamrze.pl/temat/855439.html
http://www.historia.uwazamrze.pl/galeri ... l#bigImage
http://www.historia.uwazamrze.pl/galeri ... l#bigImage

Na koniec wspomnę tylko, że ta przyjemność kosztuje 6,90 PLN.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 37 gości

cron