Prawobrzeże - 65 rocznica

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: PKa » 29 kwie 2013, o 20:17

administrowanych
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:40 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: Stau » 29 kwie 2013, o 21:46

Zgadza się wszystko (daty). Warto dodać, że wraz z utworzeniem Großstadt Stettin zlikwidowano powiat Randow, który "otaczał" do tego czasu Szczecin (choć jego główna część znajdowała się na zachód od miasta). Przyczyn tego faktu było kilka, m.in. potrzeba znalezienia nowych terenów pod budownictwo mieszkalne i przemysłowe, fakt, iż przedmieścia tworzyły już wówczas ze Szczecinem "jedność" architektoniczną czy wreszcie to, że ludność powiatu de facto korzystała ze szczecińskich "dóbr kultury", a za nie nie płaciła w sposób pośredni (brak wpływów z podatków do Szczecina).

Nawiasem mówiąc - sporo także na ten temat można znaleźć w książce Bartosza Sitarza "Trudne początki. Powiat szczeciński 1945-1950", którą pod koniec 2012 roku wydała Gmina Police. Niedługo napiszę kilka słów o tej pozycji.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: PKa » 29 kwie 2013, o 22:00

powiatu
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:40 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: Stau » 29 kwie 2013, o 22:14

PKa pisze:Nie tylko do powiatu Randow należały włączone gminy Rechtes der Oder, m.in. Hokendorf należał do powiatu Greifenhagen, tak więc i ten powiat zmienił swoje granice po włączeniu gmin prawobrzeżnych do Stettin.
Zgadza się, warto uporządkować:

- do Szczecina kosztem powiatu Greifenhagen (gryfińskiego) włączono: Buchholz (Płonia), Hökendorf (Klęskowo), Mühlenbeck (Śmierdnica), Sydowsaue (Żydowce)
- do Szczecina kosztem powiatu Naugard (nowogardzkiego) włączono: Augustwalde (Wielgowo) i Franzhausen (Sławociesze/Wielgowo)

Po likwidacji powiatu Randow spora część jego dotychczasowego terytorium (ta, której nie włączono do Szczecina) została podzielona pomiędzy powiaty Naugard, Greifenhagen oraz Ueckermünde.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: PKa » 17 maja 2013, o 13:39

dzielnic J
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:40 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Swaq
Posty: 19
Rejestracja: 13 lip 2008, o 19:17
Lokalizacja: Hökendorf

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: Swaq » 17 maja 2013, o 15:25

14 październik 1939 - data podzielenia (=likwidacji) powiatu Randow.

15 październik 1939 - wsie np. Hökendorf, miasta np. Altdamm (wcześniej Damm) przyłączyły się do Groß Stettin.

1948 - Klucz przyłączony zostaje do Szczecina (przedtem pow. Gryfino)
1972 - Kłobucko i Jezierzyce.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: PKa » 17 maja 2013, o 15:37

To jest riposta na stauowy atak na mnie na moim wątku Kespersteig viewtopic.php?f=26&t=13805&start=15#p135492

Chociaż w realu mógłbym zapewne z łatwością skopać stauowy tyłek to na forum każdy moderator ma niepodzielną władzę i stąd moje "partyzanckie" działania. Jest dla mnie oczywiste, że od zbanowania mogą mnie dzielić już nawet godziny, a stau ma możliwości dowolnej edycji każdego mojego postu.
Stau pisze:Zaczynają już mnie irytować Twoje bezpodstawne "ataki" słowne, które powtarzają się za każdym razem.
To ma być atak - ty też stawiasz to w cudzysłowie, też masz wątpliwości ?!
Stau pisze: To ostatni taki numer. Kolejnego nie będę już tolerował.
"numer"?? zajmij się lepiej swoimi "numerkami" małolacie !!
Stau pisze: Zapewniam Cię, że mój poprzedni komentarz był zrozumiały dla wszystkich, oprócz Ciebie.
Rzeczywiście nie wiedziałem, że ktokolwiek musi redagować zwykły post, a takiego oczekiwałem od kalmara. I tylko od kalmara - to zaś było zwykłe stwierdzenie po którym oczekiwałem wyjaśnienia twoich słów które zrozumiałem jako zapowiedź niezależnego postu i zapewniam że było to zrozumiałe dla prawie wszystkich oprócz ciebie!
Ale sądzę że niczego ciekawego nie masz do powiedzenia w wątku Kespersteig a poza tym jesteś dobry tylko w podsumowaniach postów innych userów!
Stau pisze: Jak widzę po innych komentarzach, nie tylko ja mam tego dość. Dziwnych zachowań jest za dużo.
Zdarzyła się jedna poważniejsza scysja ze slazmim i może kilka drobniejszych?! Jednak ostatnio otrzymałem minimum 2 podziękowania za moją pomoc i wcześniej też się takowe zdarzyły. W/g mnie to właśnie ja byłem wstrzemięźliwy po atakach które spotykały mnie na portalu i to od początku mojego zalogowania, właśnie także ze stauowym udziałem. Później sytuacja uległa nieco poprawie...a ówczesny adwersarz Bogus stał się osobą której najchętniej pomagałem.
Stau pisze: Aktualnie czasu na galerię czy inne duperele, o które czasami z oburzeniem pytasz (czy których się domagasz)
??? Na pewno się niczego tutaj nie domagałem a jedynie krytykowałem niektóre decyzje - jak widać jest to niemile widziane! Dlatego ten portal faktycznie nie jest miejscem dla mnie, jeśli nie ma tu miejsca na krytykę. Obowiązuje tu raczej słodkomdława zasada żeby pisać tylko pozytywnie albo wcale. Nie interesują mnie obszary w których miałbym dławić swoją ekspresję!
Stau pisze:Przede wszystkim jednak nikt nie ma chęci. Bierze się to z różnych przyczyn, o których nie będę tutaj pisał, bo to inna historia. Historia dość przykra.
To kolejny przejaw twojej portalowej frustracji, której objawy występowały we wcześniejszych postach! W połączeniu z uprzedzeniem do mnie po twoich wpadkach i błędach w dyskusjach ze mną nie dziwny jest upust twojej frustracji właśnie na mnie!
Stau pisze: A jak czytam Twoje komentarze to sam chęci mam jeszcze mniej, dlatego daruj je sobie, bo chciałbym jednak do końca wywiązać się z niektórych ustaleń.
Zapomniałeś już jak w zeszłym roku dla przerwania bezruchu na portalu wyciągałeś bez mojej zgody moje komentarze do artykułów i tworzyłeś z nich nowe wątki na forum, bez żadnego podziękowania - m.in. ten na którym się znajdujemy !! "Do końca" - kończysz niesławnie, bezpodstawnym atakiem na mnie !!! Może zakończysz zbanowaniem, spiesz się!
Ostatnio zmieniony 2 lip 2014, o 05:13 przez PKa, łącznie zmieniany 3 razy.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: Stau » 17 maja 2013, o 17:39

Swaq pisze:1948 - Klucz przyłączony zostaje do Szczecina (przedtem pow. Gryfino)
1972 - Kłobucko i Jezierzyce.
Wszystko się zgadza. Klucz razem z innymi dzielnicami prawobrzeżnymi w tym "rzucie" z kwietnia 1948. Jezierzyce i Kłobucko dużo później, bo w 1972 roku (ciekawostka - Jezierzyce nie wchodziły już w skład Großstadt Stettin, a przez cały czas należały do powiatu gryfińskiego (przed wojną niem. Greifenhagen). Żeby było ciekawiej, np. Załom w 1964 roku wcielono do Szczecina.

Włączanie prawobrzeżnych dzielnic do Szczecina po wojnie:

- 1948 = Klucz, Żydowce, Podjuchy, Zdroje, Dąbie, Klęskowo (w uproszczeniu tereny nadodrzański + Dąbie i Klęskowo)
- 1954 = Wielgowo
- 1964 = Załom
- 1972 = Śmierdnica, Płonia, Jezierzyce, Kłobucko

Großstadt Stettin, jak już było powiedziane, został utworzony (15.10.1939) w wyniku "dodania" do ówczesnego Szczecina obszarów wchodzących dotychczas w skład trzech powiatów:

- do Szczecina kosztem powiatu Randow włączono m.in.: Altdamm (Dąbie), Finkenwalde (Zdroje), Podejuch (Podjuchy) - PRAWOBRZEŻE, Pölitz (Police), Scholwin/Odermünde (Skolwin) Stolzenhagen (Stołczyn), Züllchow (Żelechowa), Warsow (Warszewo) Kreckow (Krzekowo), Möringen (Mierzyn) i wiele innych - LEWOBRZEŻE
- do Szczecina kosztem powiatu Greifenhagen (gryfińskiego) włączono: Hökendorf (Klęskowo), Mühlenbeck (Śmierdnica), Buchholz (Płonia), Sydowsaue (Żydowce), Klütz (Klucz)
- do Szczecina kosztem powiatu Naugard (nowogardzkiego) włączono: Augustwalde (Wielgowo) i Franzhausen (Sławociesze/Wielgowo)

Równocześnie zlikwidowano powiat Randow, a jego pozostały obszar (niewłączony do Szczecina) został podzielony pomiędzy trzy powiaty, których wielkość w ten sposób powiększono. Chodzi o Naugard, Greifenhagen oraz Ueckermünde.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: Bogus » 17 maja 2013, o 19:47

A Kijewo gdzieś się zagubiło. :(
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: Stau » 17 maja 2013, o 21:22

Bogus pisze:A Kijewo gdzieś się zagubiło. :(
Rosengarten (Kijewo) także 1948, podobnie jak pobliski Hökendorf (Klęskowo). Zresztą - wszystkich dzielnic/osiedli prawobrzeżnego Szczecina nawet nie miałem zamiaru wymieniać ;).
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: Stau » 18 maja 2013, o 01:18

Tak patrzę, co jeszcze zostało.

- 1954 = Sławociesze, Zdunowo (analogicznie jak Wielgowo)

To chyba już wszystko.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: PKa » 21 maja 2013, o 14:39

potwierdzenia (
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:41 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
slazmi
Posty: 132
Rejestracja: 25 sty 2007, o 20:19
Lokalizacja: Szczecin

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: slazmi » 22 mar 2014, o 11:32

Jeżeli chodzi o Załom to sytuacja jest bardzo skomplikowana. W skład Szczecina, w 1964r. weszły tylko okolice Fabryki (wraz z nią), notabene już nieistniejącej. Natomiast wieś Załom dalej należy do powiatu goleniowskiego.
Wiele informacji na temat Prawobrzeża jest dostępnych na http://www.prawobrzeze.eu oraz http://osiedlekasztanowe-szczecin.repub ... index.html
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: PKa » 23 mar 2014, o 09:57

Obrazy
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:41 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Prawobrzeże - 65 rocznica

Postautor: PKa » 8 maja 2014, o 13:31

innemu
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:42 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

cron