Żołnierze 2 dywizjonu artylerii konnej mieszkając Szczecinie

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
2dak
Posty: 2
Rejestracja: 4 lis 2012, o 19:24

Żołnierze 2 dywizjonu artylerii konnej mieszkając Szczecinie

Postautor: 2dak » 4 lis 2012, o 19:34

Witam,
w związku z rozpoczęciem prac nad publikacją poświęconą żołnierzom 2 dywizjonu artylerii konnej z Dubna poszukuję wszelkich informacji, wspomnień związanych z tą jednostką. Może wojenne losy zaprowadziły któregoś z kanonierów do Szczecina, na Pomorze Zachodnie, może tutaj spędził swoje życie i spoczął na którymś z cmentarzy w regionie?
Prośba tyczy się o informację związanych z 2 dak, ale z przyjemnością zapoznam się z informacjami dotyczących weteranów września 1939 roku i II wojny światowej innych jednostek i formacji.
Ostatnio zmieniony 6 lis 2012, o 12:14 przez 2dak, łącznie zmieniany 1 raz.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Żołnierze 2 dywizjonu artylerii konnej mieszkając Szczec

Postautor: Stau » 5 lis 2012, o 15:53

Witam,

W sprawie jednostek, które stacjonowały w Szczecinie można przeczytać w kilkuczęściowym artykule pt. "O dawnych pułkach ze starych koszar" autorstwa H.A. Kunerta (hehenio):

- http://sedina.pl/wordpress/index.php/20 ... -koszar-1/

Na podstawie tego artykułu powstało także m.in. poniższe hasło w naszej encyklopedii:

- http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/2_ ... edniego%29

Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
kalka
Posty: 10
Rejestracja: 4 sty 2010, o 21:22

Re: Żołnierze 2 dywizjonu artylerii konnej mieszkając Szczec

Postautor: kalka » 5 lis 2012, o 20:25

Witam!
Miło mi spotkać kogoś, kogo interesuje 2 Dywizjon Artylerii Konnej. Widać, że nie wszyscy rozumieją skrótu nazwy tej jednostki wojskowej.
Chodzi o jeden z 14 Dywizjonów Artylerii Konnej, którego miejscem stałego stacjonowania było Dubno. Dotyczy to organizacji pododdziałów artylerii konnej Wojska Polskiego II RP. W kampanii wrześniowej 1939 roku dywizjon walczył w składzie Wołyńskiej Brygady Kawalerii.
Tak się składa, że ojciec mój był zawodowym żołnierzem służąc w 7 DAK-u , oraz brał udział w Wojnie Obronnej 1939. Po wojnie mieszkał w Szczecinie a po śmierci został pochowany na Cmentarzu Centralnym.
Pozdrawiam
H.Kałka
2dak
Posty: 2
Rejestracja: 4 lis 2012, o 19:24

Re: Żołnierze 2 dywizjonu artylerii konnej mieszkając Szczec

Postautor: 2dak » 6 lis 2012, o 10:14

Witam,
Chodzi mi o jednostkę WOJSKA POLSKIEGO sprzed 1939 roku.

Również Mi bardzo miło poznać syna podoficera 7 DAK. Od chłopaków z GRH 7 DAK-u z Poznania, dostałem informację o miejscu pochówku Pańskiego Taty na cmentarzu Centralnym, nawet odwiedziłem go 2 XI, oddając Hołd Konnemu Artylerzyście.
Pozdrawiam,
M.P.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Żołnierze 2 dywizjonu artylerii konnej mieszkając Szczec

Postautor: Stau » 6 lis 2012, o 12:04

Witam,

Faktycznie - w pośpiechu nie doczytałem, jakie jest sedno sprawy. W efekcie wyszedł wpis nie na temat.

Pozdrawiam.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości