Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
jazzek
Posty: 51
Rejestracja: 18 cze 2013, o 15:42

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: jazzek » 14 sie 2013, o 12:13

Szukając wedle numeru mapy (341.3 Gryfino), można znaleźć informację, że została wydana w roku 1976:
http://www.mapy.bialystok.pl/p333,341-3 ... -1965.html

Pasowałoby to do koncepcji, że nowy łącznik jest w budowie, a stary jeszcze funkcjonuje w połowie lat 70.
msk90a2
Posty: 8
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:36

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: msk90a2 » 16 sie 2013, o 20:53

Witam. Cieszę się z dużego zainteresowania tematem. Skoro tak ciężko jest ze zdjęciami to może jest ktoś kto pamięta cokolwiek dotyczącego bocznic do gryfbetu, unikonu oraz terenu dzisiejszej giełdy? Jakie pociągi jeździły na teren giełdy? Do kiedy? Jak z Unikonem? Każde wspomnienie i szczegóły będą mile widziane. Bo do gryfbetu to sam pamiętam "gruszki" jeżdżące do 97 roku. Zresztą porobiłem trochę zdjęć pozostałości które są na poprzednich stronach tego wątku. Aha i odkryłem jeszcze na mapach bocznicę, która odchodziła od bocznicy do ciepłowni w kierunku PHS-u. Nie pamiętam żebym widział tam jakiś tor więc musiał być rozebrany dużo przed 97 rokiem. Jeśli coś wiecie na temat tamtej bocznicy to dzielcie się info.
Im więcej informacji tu zbierzemy tym lepiej.
PS. Osobiście uważam że jakby ta linia istniała do dzisiaj to pewnie byłaby to jedna z najciekawszych linii kolejowych pod względem krajobrazowym i turystycznym w Polsce.
Z góry dziękuję za poświęcenie.
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: kicikk » 16 sie 2013, o 21:16

msk90a2 pisze:Aha i odkryłem jeszcze na mapach bocznicę, która odchodziła od bocznicy do ciepłowni w kierunku PHS-u. Nie pamiętam żebym widział tam jakiś tor więc musiał być rozebrany dużo przed 97 rokiem. Jeśli coś wiecie na temat tamtej bocznicy to dzielcie się info.
Im więcej informacji tu zbierzemy tym lepiej.
Jest trochę na ten temat na pierwszej stronie tego wątku, jednak najwyraźniej spora część owych bocznic owiana jest wielką tajemnicą...
msk90a2 pisze:PS. Osobiście uważam że jakby ta linia istniała do dzisiaj to pewnie byłaby to jedna z najciekawszych linii kolejowych pod względem krajobrazowym i turystycznym w Polsce.
Dużo ciekawsza jest linia do Trzebieży ;) Btw. na "tolszipach" był przejazd specjalny do Trzebieży składem ciągniętym przez parowóz Ol49 z takimi atrakcjami jak zatrzymanie, bo maszynista chciał sobie nazrywać owoców z krzaczka rosnącego przy nasypie oraz z przeoczeniem stacji w Policach i związanym z tym awaryjnym zatrzymaniem składu i wycofywaniem go do owej stacji ;)
Ostatnio zmieniony 18 sie 2013, o 09:57 przez kicikk, łącznie zmieniany 1 raz.
Maciej Kiciński
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Busol » 16 sie 2013, o 22:18

kicikk pisze:Dużo ciekawsza jest linia do Trzebieży ;)
Tak.
Ze Szn Główny do tTrzebież 45 min w granicach Szczecina :) a cala trasa to 1h
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Busol » 19 sie 2013, o 13:22

Stau pisze:W związku z powyższą mapą informacja ta wydaje się nieprawdziwa. W haśle brak ponadto podanego źródła. Widzę, iż całość utworzył i modyfikował później tylko Busol. Pytanie - skąd to wziął? Busol?
O stąd :

http://pl.wikipedia.org/wiki/Transport_ ... Szczecinie
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: hening » 19 sie 2013, o 17:00

msk90a2 pisze:Witam. Cieszę się z dużego zainteresowania tematem. Skoro tak ciężko jest ze zdjęciami to może jest ktoś kto pamięta cokolwiek dotyczącego bocznic do gryfbetu, unikonu oraz terenu dzisiejszej giełdy? Jakie pociągi jeździły na teren giełdy? Do kiedy? Jak z Unikonem? Każde wspomnienie i szczegóły będą mile widziane. Bo do gryfbetu to sam pamiętam "gruszki" jeżdżące do 97 roku. Zresztą porobiłem trochę zdjęć pozostałości które są na poprzednich stronach tego wątku. Aha i odkryłem jeszcze na mapach bocznicę, która odchodziła od bocznicy do ciepłowni w kierunku PHS-u. Nie pamiętam żebym widział tam jakiś tor więc musiał być rozebrany dużo przed 97 rokiem. Jeśli coś wiecie na temat tamtej bocznicy to dzielcie się info.
Im więcej informacji tu zbierzemy tym lepiej.
PS. Osobiście uważam że jakby ta linia istniała do dzisiaj to pewnie byłaby to jedna z najciekawszych linii kolejowych pod względem krajobrazowym i turystycznym w Polsce.
Z góry dziękuję za poświęcenie.
Posiadałem kiedyś rozkład służbowy VIII-42 z roku 1984 i figurował tam pociąg zdawczy do Drzenina i dalej do Unikonu. Pociąg kursował od strony Chwarstnicy i prowadzony był lokomotywą (w/g tego rozkładu) ST43. A od strony Szczecin zapuszczały się tam też (podobno) SM41 z Dąbia
hening
Posty: 57
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:24

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: hening » 19 sie 2013, o 17:12

Do dziś nie mogę odżałowac że straciłem te rozkłady służbowe, a miałem mędzy innymi wszystkie z DOKP Szczecin z pierwszej połowy lat 60-tych. Tam były fajne pociągi :) .Np. letnie pociągi relacji Sosnowiec - Trzebież Szcz. itp. Na manewrach królowały Tp4, choć zaczęły pojawiać się też SM03! i SM30. Na pośpiechach zdominowanych przez Pt31 i 47 pojawiały się tez 2xSN61 i ST43 :)
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 24 sie 2013, o 15:50

Link
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:49 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: kicikk » 24 sie 2013, o 19:36

Obrazek

Zaczynam mieć wątpliwości.
Z której strony stał człowiek wykonujący powyższą fotografię? Jeśli z południowej, to czy taki duży pas zieleni oddzielał linię kolejową od Szosy Stargardzkiej? Jeśli z północnej to co to za gęsty las za składem? Tam powinna być Szosa Stargardzka...
Maciej Kiciński
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 24 sie 2013, o 20:21

Dla porównania
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:49 przez PKa, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kicikk
Posty: 110
Rejestracja: 7 maja 2004, o 17:38
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: kicikk » 24 sie 2013, o 20:23

PKa pisze:Dla porównania fotka W.Chromińskiego - fragment na szybkiego!
Fotka z dzisiaj ;)
Maciej Kiciński
msk90a2
Posty: 8
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:36

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: msk90a2 » 25 sie 2013, o 00:46

Wow super zdjęcie! Myślałem że to tylko jeden wagon a były 3. Co do lokalizacji tych wagonów to też mam wątpliwości że stały po północnej stronie szosy stargardzkiej. Po analizie zdjęcia wynika że jeśli wagony stałyby po północnej stronie to napewno byłoby widać szosę. Tory leżały tam zbyt blisko szosy aby było miejsce na taką grubą linię drzew. Wg mnie najprawdopodobniej wagony stały w miejscu dzisiejszego skupu palet - daje widok z google maps.
Możliwe jest również że stały na terenie pomiędzy przejazdem przez szosę a Unikonem. Aha co do unikonu to kontaktowałem się z byłym pracownikiem i powiedzał że jak będzie miał czas to czegoś poszuka.
C.png
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 25 sie 2013, o 10:41

[quote="
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:50 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Lazi » 27 sie 2013, o 20:28

kicikk pisze:Jeśli z północnej to co to za gęsty las za składem? Tam powinna być Szosa Stargardzka...
A może w czasie kiedy było wykonywane to zdjęcie, Szosa Stargardzka miała tylko jedną nitkę przez co było miejsce na tyle drzew?
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 27 sie 2013, o 20:45

[quote="Lazi"
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:50 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron