Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
sissicone
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 17:58
Lokalizacja: Kreckow

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: sissicone » 21 kwie 2012, o 16:49

dokładnie :D
msk90a2
Posty: 8
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:36

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: msk90a2 » 26 lip 2013, o 18:40

Stau - W tym miejscu rozpoczynał się nowy wątek, który 6 sierpnia 2013 roku został zintegrowany z wcześniejszą dyskusją "Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz", a co za tym idzie wszystkie posty przeniesiono tutaj.

Witam. Poszukuję zdjęć linii kolejowej Szczecin Lotnisko - Sobieradz, która w dniu dzisiejszym idzie tylko do ciepłowni w kijewie. Szczególnie interesuje mnie bocznica do gryfbetu w płoni oraz do unikonu. Pamiętam że do 1997 roku jeździły pociągi z betonem z gryfbetu, potem linia zaczęła być rozkradana. Do 1992 roku istniał tor do unikonu przecinający Szosę Stargardzką.

Jeśli macie jakiekolwiek zdjęcia z lat 80-90 z tej linii to bardzo bym prosił o podesłanie zeskanowanych zdjęć na mojego meila - msk90a2@wp.pl W zamian ja podeślę widok na stację szczecin słoneczne w 97 roku na którym widać istniejącą jeszcze wtedy sieć trakcyjną i lampy peronowe.

Albo może ktoś wie gdzie powinienem takich zdjęć szukać? Oczywiście cały internet przetrzepałem wzdłuż i wszerz i znalazłem 2 zdjęcia które załączam.

Bardzo proszę o pomoc.
Załączniki
Plonia_Struga_Szosa_Stargardzka_Unikon_80-te.jpg
30-PON~1.JPG
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Busol » 27 lip 2013, o 08:49

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
msk90a2
Posty: 8
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:36

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: msk90a2 » 27 lip 2013, o 10:05

WOOOWW!!! To niesamowite!! Wielkie dzięki zobaczyłem nawet wiatę na stacji i wogole bloki. A bazę kolejową to od deski do deski przetrzepałem i tam najstarsze zdjęcia są z 2000 roku. Czekam na kolejne z wywieszonym językiem.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 27 lip 2013, o 12:27

jest zastrzeżona!
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:58 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Stau » 27 lip 2013, o 16:32

Zdjęcia z likwidacji odcinka linii kolejowej Szczecin Lotnisko - Szczecin Zdroje Wschodnie zdaje się, że jakiś czas temu zostały udostępnione na skyscrapercity.com. Wygląda jednak na to, iż później je usunięto - link.

Dwie fotografie z tego źródła (w tym jedną tą samą, co w poście PKa) opublikowano na profilu FB "Szczecinera" (11 lutego 2013):
- LINK 1
- LINK 2

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Tomasza Seidlera.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 27 lip 2013, o 17:25

jednak n
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:59 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
msk90a2
Posty: 8
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:36

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: msk90a2 » 27 lip 2013, o 18:30

Nobel! Nobel!! Naprawde świetnie jest móc zobaczyć te zdjęcia z rozbiórki!! Osobiście żałuję że w latach 90 kiedy byłem dzieciakiem nie zrobiłem żadnych zdjęć tej linii oprócz jednego które zamieszczam (rok 1997). Szkoda że wtedy nie zrobiłem zdjęcia które mógłbym zatytułować "Ostatni Pociąg Do Gryfbet" - Lokomotywa SM42 i kilka wagonów których zdjęcie również zamieszczam. Jakiś miesiąc temu wybrałem się z aparatem po całej linii od początku przy MTS aż do ciepłowni i cały odcinek dokładnie zfotografowałem. Zdjęcia będe przechowywał przez wiele lat - kto wie jaką furorę wywołają za 30 lat.

Czekamy na więcej tych niezwykle cennych zdjęć z tej linii.
Załączniki
206S__Custom_-d193.jpg
A.jpg
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: PKa » 27 lip 2013, o 22:12

fotografowałem.
Ostatnio zmieniony 23 cze 2014, o 21:59 przez PKa, łącznie zmieniany 3 razy.
Ajo1958
Posty: 23
Rejestracja: 4 mar 2012, o 20:44

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Ajo1958 » 28 lip 2013, o 22:43

Plonia_Szosa_Stargardzka.jpg
Na w/w linii kolejowej w Płoni stał słynny w swoim czasie ( lata 70) motel Relax w dawnych wagonach pullmanowskich.
Andrzej
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Stau » 29 lip 2013, o 14:36

Ogólnie o nieistniejącej stacji kolejowej Szczecin Lotnisko (dawniej Finkenwalde) trochę informacji można znaleźć w książce "Szczecin w szczególe" autorstwa Andrzeja Kraśnickiego jr. (rozdział "Stacja Hangarowa", s. 68-69).

Krasiu wspomina o istotnej roli Finkenwalde Bahnhof jako ważnego węzła kolejowego. Tam bowiem szczecinianie przesiadali się, aby pojechać w kierunku rejonów wypoczynkowych Puszczy Bukowej. Dodaję mapki, aby łatwiej było to sobie wyobrazić:
kolej 1928.jpg
1928
kolej 1944.jpg
kolej 1944.jpg (98.07 KiB) Przejrzano 12388 razy
Obecnie nie istnieje ani połączenie ze Szczecina Lotniska (Finkenwalde) do Sobieradza (Woltersdorf), ani odcinek Dąbie - Szczecin Lotnisko - lewobrzeżny Szczecin. Wspomniany odcinek biegł niegdyś przez "północny" most na Regalicy, który został zniszczony podczas II wojny światowej i nie został już odbudowany. Podobno filary tej nieistniejącej przeprawy są jeszcze widoczne z mostu Pionierów.

Warto także zwrócić uwagę, że na planie z 1928 roku brakuje jeszcze wybudowanych w latach 30. XX wieku nowych odcinków torów, które istnieją do dziś. Mam na myśli połączenie z Dąbia przez "dzisiejsze" Zdroje do lewobrzeżnego Szczecina ("południowa" przeprawa przez Regalicę), a także łącznik tego odcinka ze Zdrojów do Podjuch (łączący się tutaj z trasą "wrocławską"). Obecna stacja kolejowa Zdroje przed wojną nazywała się Buchheide. Wspomniane odcinki zostały oznakowane na powyższym planie z 1944 roku. Tutaj schemat tego, o czym mowa z zaznaczonymi czynnymi (niebieski kolor) i nieczynnymi (czerwony kolor) stacjami kolejowymi oraz istniejącymi i nieistniejącymi liniami:
Szczecin-sieć_kolejowa.png
Tutaj mapka kolejowa online: http://mapa.kolej.one.pl/index.php?id=6315.
Wątek na forum na temat linii kolejowej Szczecin Lotnisko - Sobieradz. Tutaj znajduje się więcej współczesnych zdjęć, linków etc.: viewtopic.php?f=29&t=12938.

-------------------

Jeszcze w formie uzupełnienia warto podać, kiedy linia Szczecin Lotnisko - Sobieradz (Finkenwalde - Woltersdorf) powstała. Oddawano do użytku dwa kolejne odcinki w następujących dniach:

28.08.1898 = Szczecin Lotnisko - Stare Czarnowo (Finkenwalde - Neumark)
01.12.1905 = Stare Czarnowo - Sobieradz (Neumark - Woltersdorf)

Więcej dat - http://kolej.mkm.szczecin.pl/encyklopedia/histzachpom.

--------------------

Zdaje się, że część torów linii Szczecin Lotnisko - Sobieradz wykorzystuje jeszcze Ciepłownia Rejonowa "Dąbska" w Kijewie (Szczecińska Energetyka Cieplna). Po wojnie wybudowano "łącznik" pomiędzy oddaną do użytku w latach 30. XX wieku linią Dąbie - Zdroje a fragmentem linii Szczecin Lotnisko - Sobieradz (tak mi się przynajmniej wydaje, łącznika bowiem brakuje na planach przedwojennych - Messtischblattach). Można to zaobserwować na mapie - link.

Tory kolejowe na odcinku Dąbie - Szczecin Lotnisko - Regalica (nieistniejący most "północny") są zaznaczone na planie z 1957 roku, natomiast brak ich już na mapie z 1967 roku. Znalazłem informację, iż odcinek istniał do 1966 roku - link.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: Busol » 29 lip 2013, o 23:26

Stau pisze:Wspomniany odcinek biegł niegdyś przez "północny" most na Regalicy, który został zniszczony podczas II wojny światowej i nie został już odbudowany. Podobno filary tej nieistniejącej przeprawy są jeszcze widoczne z mostu Pionierów.
https://mapy.google.pl/?ll=53.392837,14 ... 9,,2,-0.28
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
pt47-106
Posty: 67
Rejestracja: 10 sty 2011, o 12:19
Lokalizacja: MD Gryfino/Przecław

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: pt47-106 » 30 lip 2013, o 13:41

tu dos ciekawy filmik z Starego Czarnowa widać od 28 s urywki stacji i układ torów na stacji
http://www.youtube.com/watch?v=QM-zv4HErE4
msk90a2
Posty: 8
Rejestracja: 26 lip 2013, o 18:36

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: msk90a2 » 30 lip 2013, o 15:40

pt47-106 pisze:tu dos ciekawy filmik z Starego Czarnowa widać od 28 s urywki stacji i układ torów na stacji
http://www.youtube.com/watch?v=QM-zv4HErE4
WYPAS! WYPAS!! Super było zobaczyć stację w Starym Czarnowie. W zeszły weekend byłem na terenie Unikonu i przy Gryfbecie i zrobiłem kilka zdjęć pozostałości kolejowych. Kiedy wywołam film to je tutaj zamieszczę. Ludzie jeśli macie jakiś znajomych lub rodzinę z Płoni to warto byłoby popytać czy mają jakieś zdjęcia tej linni i bocznic z lat 70-80-90. Ta linia jest naprawde warta uwagi.
PS: Gdybym miał możliwość cofnąć się w czasie do naprzykład 1986 roku i mógł wybrać albo zabranie ze sobą aparatu/kamery lub wyników lotto to wybrałbym aparat.
Awatar użytkownika
pt47-106
Posty: 67
Rejestracja: 10 sty 2011, o 12:19
Lokalizacja: MD Gryfino/Przecław

Re: Linia kolejowa Szczecin Lotnisko - Sobieradz

Postautor: pt47-106 » 30 lip 2013, o 22:03

mam gdzieś jeszcze fotkę z starego Czarnowa z lat 70 jak jeszcze funkcjonował stacja mój tato jak jeszcze jeździł jako maszynista na parowozach opowiadał ze raz jechał ta trasę z pociągiem do odchwaszczania

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron