Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: halabura » 5 gru 2011, o 21:58

Witam.
Moja żona, przeglądając stare rodzinne zdjęcia, znalazła dwie fotografie przedstawiające grupę osób pracujących przy odgruzowywaniu miasta. Na jednem ze zdjęć jest nieżyjąca już ciocia mojej żony. Czy ktoś potrafi pomóc w ustaleniu miejsca gdzie odbywał się ten "czyn społeczny"? Na jednym ze zdjęć, po lewej stronie jest charakterystyczny budynek. Nie potrafię go jednak zidentyfikować. Liczę na pomoc niezawodnych "Sedinowiczów".
Ryszard Hałabura
czyn--1.jpg
czyn--2.jpg
Awatar użytkownika
Bogusław
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2005, o 18:52

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Bogusław » 5 gru 2011, o 22:10

Witam,
według mnie jest to ulica Małopolska na odcinku między Placem Lotników a ul. Wyzwolenia. W dali po lewej widać Konzerthaus i szczyty Komendy Policji.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
patryk
Posty: 305
Rejestracja: 31 sie 2004, o 21:16
Lokalizacja: szczecin

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: patryk » 6 gru 2011, o 11:37

Witam.
Rzeczywiście fotka nr1 przedstawia odgruzowywana Ul.Małopolska,ale odcinek między Wyzwolenia a Jana Matejki,w tym miejscu w latach 90 wybudowali Konfort.w oddali Konzerthaus. bardzo fajne ujęcie....
Natomiast druga fotka nie przedstawia małopolskiej,i niestety niemam pojecie co to za ujęcie.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Bogusław
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2005, o 18:52

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Bogusław » 6 gru 2011, o 14:21

Chyba się mylisz. Przyjrzyj się obu zdjęciom i zaznaczonym przeze mnie szczegółom, nawet mężczyzna w kapeluszu (z uniesioną łopatą) wciąż stoi przy murze budynku. To jest ul. Małopolska.
Załączniki
Małopolska.JPG
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Piotrek » 6 gru 2011, o 21:28

Jeśli jest to ul. Małopolska to stawiałbym na odcinek od placu Lotników do Al. Wyzwolenia.
Na odcinku między Wyzwolenia a Matejki po lewej stronie ulicy są bloki wybudowane po wojnie (lata 1959-1961 drugiej daty nie jestem pewny) a na drugim zdjęciu widać ocalałe bloki. Taka sytuacja była właśnie na odcinku od Placu Lotników. Miejsce z którego usuwany jest gruz to miejsce pod przyszły "Świat Dziecka".
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: maciozw » 7 gru 2011, o 15:10

Bogusław pisze:Chyba się mylisz. Przyjrzyj się obu zdjęciom i zaznaczonym przeze mnie szczegółom, nawet mężczyzna w kapeluszu (z uniesioną łopatą) wciąż stoi przy murze budynku. To jest ul. Małopolska.
Bogusław - to jesteś tym kolesiem z Archiwum X, znanym pod pseudonimem artystycznym "Agent Fox Mulder"? :)
Awatar użytkownika
Bogusław
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2005, o 18:52

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Bogusław » 7 gru 2011, o 15:18

Nie potwierdzam i nie zaprzeczam...
A tak na poważnie, to widoczny w dali Konzerthaus jest w na osi patrzącej osoby, czyli jak napisałem wyżej jest to Małopolska, odcinek między placem Zwycięstwa a obecną al. Wyzwolenia, wtedy ten odcinek ulicy nosił nazwę ks. Jaromira.
Awatar użytkownika
maciozw
Posty: 567
Rejestracja: 25 mar 2008, o 00:09
Lokalizacja: Niebüshewen-Ösiedlen Piästöwsken
Kontakt:

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: maciozw » 7 gru 2011, o 15:40

Bogusław pisze:Nie potwierdzam i nie zaprzeczam...
A tak na poważnie, to widoczny w dali Konzerthaus jest w na osi patrzącej osoby, czyli jak napisałem wyżej jest to Małopolska, odcinek między placem Zwycięstwa a obecną al. Wyzwolenia, wtedy ten odcinek ulicy nosił nazwę ks. Jaromira.
Hehe. Z placu Zwycięstwa, żeby doświadczyć takiego widoku, to trzeba być mieć tęgiego zeza. Pewnie takiego jak opisywał Wiech - że jak koleś płakał to mu łzy po plecach ciekły :) Tylko mi nie pisz, że kiedyś Plac Lotników był Placem Zwycięstwa!
Awatar użytkownika
Bogusław
Posty: 21
Rejestracja: 23 lis 2005, o 18:52

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Bogusław » 7 gru 2011, o 20:20

Małe przejęzyczenie. Wiadomo o co chodzi, vide wyżej.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Schulz » 7 gru 2011, o 20:27

Bogusław pisze:Chyba się mylisz. Przyjrzyj się obu zdjęciom i zaznaczonym przeze mnie szczegółom [...] To jest ul. Małopolska.
A tu jeden z tych szczegółów na zdjęciu zrobionym przy skrzyżowaniu Jaromira i Małopolskiej (zwały gruzu jakie pozostały z kamienicy Jaromira 17). Ciekawe, czy zostało wykonane w tym samym dniu.
Załączniki
Odgruzowywanie ulicy Jaromira przy skrzyżowaniu z ulicą Małopolską (1945?)
Odgruzowywanie ulicy Jaromira przy skrzyżowaniu z ulicą Małopolską (1945?)
Awatar użytkownika
pt47-106
Posty: 67
Rejestracja: 10 sty 2011, o 12:19
Lokalizacja: MD Gryfino/Przecław

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: pt47-106 » 13 gru 2011, o 21:24

Witam mam pytanko czy podczas odgruzowania szczecina używano jakiś kolejek wąskotorowych takich ja używano podczas odgruzowania Warszawy
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Lazi » 14 gru 2011, o 22:20

Tak. Była kiedyś na forum chyba nawet fotografia i dyskusja na ten temat przy okazji powojennego zdjęcia z obecnej ul. Monte Cassino w okolicach Niedziałkowskiego.
Ale cosik nie mogę tego wątku teraz znaleźć. Jak bardzo Ci zależy to mogę spróbować jeszcze poszukać.
Awatar użytkownika
pt47-106
Posty: 67
Rejestracja: 10 sty 2011, o 12:19
Lokalizacja: MD Gryfino/Przecław

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: pt47-106 » 16 gru 2011, o 18:31

Tak zależało by mi bardzo
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: Bogus » 17 gru 2011, o 10:17

To może ja spróbuję pomóc.

Chodzi chyba o to zdjęcie: klik1

A była o nim mowa tu: klik2
enBAL
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2011, o 13:50

Re: Odgruzowywanie miasta. Zagadka rodzinna.

Postautor: enBAL » 17 gru 2011, o 14:20

Witam.
Wg. książki Piotra Zaremby i Haliny Orlińskiej "Urbanistyczny rozwój Szczecina" 1965; str 101 cyt...."Dla usunięcia
gruzów w rejonie ul.Jagiellońskiej, Wojska Polskiego, i placu Lotników, zbudowano w 1946 roku prowizoryczną
kolejkę wąskotorową , poprowadzoną wzdłuż Alei Buczka, ulicy Armii Czerwonej, Wyspiańskiego i dalej alejami
parku do trzęsawisk położonych obok boiska sportowego "Arkonii". Trasą tą przewożono przez półtora roku gruz,
którym zasypano bagniste łąki w Arkońskim Lasku"...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości