Odzie¿owa

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
biberus

Odzie¿owa

Postautor: biberus » 18 maja 2004, o 12:30

Kiedy¶ - tzn koniec lat 60-tych przy Odzie¿owej (teren obecnej Fali) by³ ogromny dó³ lub raczej zag³êbienie, dwa wej¶cia do bunkra, du¿o starych drzew owocowych. Chyba nie bez kozery przed wojn± by³a to Gartenstr. Po drugiej stronie (miêdzy Odzie¿ow± a Ks. Salomei - teren min. obecnego boiska) by³y tzw. Sady - kapitalne miejsce do zabaw dla ch³opaków. Osta³y siê d³u¿ej - chyba do koñca lat 70-tych. Gdyby kto¶ mia³ zdjêcia z tamtego okresu, proszê dajcie je tu!!!
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 27 maja 2004, o 01:54

A co to za schrony ?? Przetrwały może do dzisiaj.... ??
.:konger:.

One life. Live it.
Gość

Postautor: Gość » 8 cze 2004, o 21:12

konger pisze:A co to za schrony ?? Przetrwa³y mo¿e do dzisiaj.... ??
Nie. wszystko jest teraz zasypane. Jedno wej¶cie znajdowa³o siê przy chodniku biegn±cym miêdzy "Fal±",a 4-piêtrowymi blokami przy Odzie¿owej, na wysoko¶ci miêdzy drugim a trzecim budynkiem. Wyj¶cie by³o 6-8(?) metrów ni¿ej, w kierunku Wyzwolenia. £±czy³ je korytarz (nie pamiêtam, czy ze schodami, czy ze spadem), by³y tam te¿ boczne komory.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 10 cze 2004, o 22:57

A jak dlugie to było ? Pamiętasz może rozkład pomieszczeń? Czy ciągnęły się gdzieś dalej czy tylko wejście - wyjście...?
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 22 paź 2004, o 12:43

jako, ze wpadlem dzisiaj na piekne zdjecie odziezowej, korzystajac z nowych mozliwosci forum, zalaczam je w ramach testow.

ps. klik na zdjeciu otwiera nowe okno z pelna wersja obrazka
ps II: osoby zalogowane nie musza zastanawiac sie o co mi chodzi :wink:
Załączniki
nie widac co prawda sadow, ale i tak jest pieknie
nie widac co prawda sadow, ale i tak jest pieknie
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 22 paź 2004, o 13:17

a w którą stronę to widok i co to za wieżę widać w końcu ulicy ?
Gość

Postautor: Gość » 22 paź 2004, o 13:37

konkretnie to to wej¶cie by³o na pograniczu takiego 4-piêtrowego bloku, dany i dzisiejszej Fali? tam gdzie jest ten w±ski chodnik od strony dany?
no tam jest taki typowy pagóre(0,5 - 1m) ale równie¿ mo¿e byæ to tylko takie wzniesienie? dzi¶ na tym pagórku jest krawê¿nik od parkinu fali.
Gość

Postautor: Gość » 22 paź 2004, o 13:48

Bus, strzelam:
jako, ze droga opada, jest to widok na Grabowo, a w tle widac wieze kosciola Sw. Stanislawa Kostki (Kosciol Pokoju) na pl. Matki Teresy (Grabowermarkt) 8)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 22 paź 2004, o 14:11

Końcówka wschodnia Gartenstraße!
Od lewej: zjazd Derfflingerstraße (Czesława) - ledwo widoczny, budynek Gartenstraße 7; po drugiej stronie ulicy budynkie Gartenstraße 11, 11a, 12, wylot Kronenhofstraße (nie istnieje), budynek Gartenstraße 13.
Styka?
Fantastyczna widokówka! Nigdy takiej nie widziałem.

Ale Sławek się ucieszy...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 22 paź 2004, o 14:37

Bachinstitut pisze:Styka?
A wieża to rzeczywiście Grabowo ?
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 22 paź 2004, o 17:54

Nie wiem, coś tam majaczy. Ale, jak się przyłoży linijkę na 1:5000, to by pasowało dokładnie. 14 cm od tego miejsca. 700 metrów.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 23 paź 2004, o 16:06

Zdjęcie super. Absolutna rewelacja.
Keson - jak sie "wpada" na takie zdjęcia? :D
Mała dygresja - pisałem to wcześniej przy okazji zdjęć kościołów przesłanych przez BI. Takie fotki jak ta dopiero pokazują piękno Szczecina przed wojną. Nie kolejne zdjęcia Teatru Miejskiego czy Katedry, ulicy Jagiellońskiej czy Piastów.
Ja mieszkałem kilka lat na Odzieżowej i jak to bywa - podświadomie myslałem, że tak jak jest teraz (smętne bloki, czyli kiepsko...) musiało być zawsze. Po prostu nie mam innego obrazu tej ulicy. A przedwojennych fotek tego terenu nie ma za wiele. Jak się ogląda to zdjęcie, można przeżyć szok...

Pozdrawiam - Sławek :D

PS: A może wprowadzić na sedina.pl coś w rodzaju konkursu na "zdjęcie miesiąca"? Ja już mam swój typ :)
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 paź 2004, o 18:17

Na szczęście zachowało się kilka drobiazgów z górnej - południowej cześci Grünhofu i terenu zwanego swego czasu „Vor dem Königstor”, leżącego na północ Starego miasta. Można by i tu podesłać kilka, ale uważam, że ten widok Gartenstraße jest tak zaczarowany, iż trzeba się tylko nim samym dłużej podelektować.
Sam w czwartek miałem wraz z Busiskiem możliwość zobaczyć całą kolekcję wyjątkowych, naprawdę wyjątkowych zdjęć i do dziś nie mogę wyjść z szoku.
Awatar użytkownika
Sławek
Posty: 1556
Rejestracja: 11 maja 2004, o 18:00

Postautor: Sławek » 23 paź 2004, o 18:49

Sam w czwartek miałem wraz z Busiskiem możliwość zobaczyć całą kolekcję wyjątkowych, naprawdę wyjątkowych zdjęć i do dziś nie mogę wyjść z szoku.
Hmmm... A podzilić się z innymi nie da? :D
No jak Ciebie coś zaszokowało... To musiało być coś.
Może czterogodzinny film "spacer po przedwojennym Szczecinie ze szczególnym uwzględnieniem Starego Miasta" (nagrany przez kosmitów w technice cyfrowej) :D
Pozdrawiam - Sławek
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 23 paź 2004, o 23:03

Żałuję, na razie muszę sam się tym cieszyć. Ale myślę, że pewnego dnia nasza galeria będzie najlepszą, jaka istnieje. Cierpliwości.
Sławek pisze: Może czterogodzinny film "spacer po przedwojennym Szczecinie ze szczególnym uwzględnieniem Starego Miasta"
Sławek, o niczym innym nie marzę. Ale jedno Tobie i wszystkim to czytającym mogę powiedzieć. Jest to całkowicie możliwie. Na podstawie materiałów, nad którymi pracowałem ostatnimi laty i na podstawie materiałów, które są do dyspozycji w samym Szczecinie, zrobienie przechadzki wirtualnej po Starym Mieście wciąż jest całkowicie możliwie. Mówię to z całą świadomością możliwości tego przedsięwzięcia. Zgoda, jest ono czasochłonne. O kosztach lepiej nie wspominać. Ale jest możliwe. Tak samo możliwe jest wykonania makiety Starego Miasta w skali 1: 250 lub 1: 500, albo w jakiejkolwiek innej skali.
Pomysł wirtualnej przechadzki spędza mi sen z powiek. Spędza tylko dlatego, że sam pomysł, aczkolwiek zakrawający na kompletną abstrakcję, że jest realny.
Ostatnio zmieniony 23 paź 2004, o 23:58 przez Bachinstitut, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron