Kosmos - z dedykacją dla BI :-)

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 11 maja 2006, o 10:53

KORAB - kina tam nie widzialem (znaczy seansu), ale byłem w latach 70-tych na jakims jublu dla "klasy robotniczej" (kto mi dał te bilety????). Wtedy po raz pierwszy w życiu, choc z bardzo daleka, zobaczyłem pełny steaptease. Wiedziałem, że takowe w Bajce i Kaskadzie, ale żeby na taaaakim forum...
Kiedy stoczni nie stać już było na finansowanie (padły państwowe dopłaty do jej istnienia) także KORABIA, to chyab najpierw kupiła to jakaś spółka szwedzka i w latach wczesnych 90-tych ubiegłego wieku działał tam klub rozrywkowy. Niestety, nie mogę zdać relacji z zawartości pakietu rozrywkowego :(
Skoniak
Posty: 15
Rejestracja: 15 maja 2004, o 13:58

kosmos

Postautor: Skoniak » 11 maja 2006, o 12:47

a czy nie jest troche tak, ze mowiąc "nie burzcie Kosmosu" to nie chronicie samego budynku, tylko wlasne wspomnienia z dziecinstwa (powiedzmy, młodości)?

mi sie wydaje, ze Kosmos jest jednak brzydki i zajmuje troche miejsca w centrum, ktore moznaby przeznaczyc ja ladniejsza architekture.

Wiem, ze warto zachowywac dla potomnych pozostałości po minionych czasach, ale czy taki skansen (szczegolnie, ze to teraz ruina) w centrum to dobry pomysl.

Nie moge uwierzyć, że ktoś zrobi tam salon wystawienniczy czy cokolwiek podobnego. Nie zrobi tego inwestor prywatny (nieekonomiczne), a nie chcialbym, żeby ratowanie nie-za-ładnego budynku odbywało sie z podatków.
(są lepsze cele na te pieniądze).

Wiem, że ładny-nieładny to pojęcie względne, ale wydaje mi się, że są bardziej wartościwe miejsca niż kosmos...

Pozdrawiam
skoniak
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Re: kosmos

Postautor: Bartosz » 11 maja 2006, o 12:50

Skoniak pisze:a czy nie jest troche tak, ze mowiąc "nie burzcie Kosmosu" to nie chronicie samego budynku, tylko wlasne wspomnienia z dziecinstwa (powiedzmy, młodości)?

mi sie wydaje, ze Kosmos jest jednak brzydki i zajmuje troche miejsca w centrum, ktore moznaby przeznaczyc ja ladniejsza architekture.

Wiem, ze warto zachowywac dla potomnych pozostałości po minionych czasach, ale czy taki skansen (szczegolnie, ze to teraz ruina) w centrum to dobry pomysl.

Nie moge uwierzyć, że ktoś zrobi tam salon wystawienniczy czy cokolwiek podobnego. Nie zrobi tego inwestor prywatny (nieekonomiczne), a nie chcialbym, żeby ratowanie nie-za-ładnego budynku odbywało sie z podatków.
(są lepsze cele na te pieniądze).

Wiem, że ładny-nieładny to pojęcie względne, ale wydaje mi się, że są bardziej wartościwe miejsca niż kosmos...

Pozdrawiam
skoniak
Plusik :).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Finki
Posty: 4592
Rejestracja: 1 maja 2005, o 11:20
Lokalizacja: Keddigerstraße

Postautor: Finki » 11 maja 2006, o 12:54

Wiem, że ładny-nieładny to pojęcie względne, ale wydaje mi się, że są bardziej wartościwe miejsca niż kosmos...
KLAP KLAP KLAP!!!
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Re: kosmos

Postautor: RychO » 11 maja 2006, o 13:31

Skoniak pisze: Wiem, że ładny-nieładny to pojęcie względne, ale wydaje mi się, że są bardziej wartościwe miejsca niż kosmos...
To co z tych lat `60 warto zachować dla potomności?
Proszę o przykłady.
Peritus
Posty: 59
Rejestracja: 18 lis 2005, o 12:36

Postautor: Peritus » 11 maja 2006, o 14:44

Nie przychodzi mi na myśl, co warto by zachować z architektury lat 60-tych, ale mogę podać, co można na pewno usunąć (nie wiem, czy wszystko jest z lat 60-tych):
1. Pawilony Świat Dziecka (pl. Lotników),
2. Pawilony dawnego Baru Ekstra (Niepodległości),
3. Grzybek MZK przy Bramie Portowej,
4. Medicus na pl. Zwycięstwa.
Skoniak
Posty: 15
Rejestracja: 15 maja 2004, o 13:58

Re: kosmos

Postautor: Skoniak » 11 maja 2006, o 15:48

RychO pisze:
Skoniak pisze: Wiem, że ładny-nieładny to pojęcie względne, ale wydaje mi się, że są bardziej wartościwe miejsca niż kosmos...
To co z tych lat `60 warto zachować dla potomności?
Proszę o przykłady.
nie jest to odpowiedz na pytanie bo sie zastanawiam jeszcze, ale skoro nic mi nie przychodzi do glowy od razu to moze znaczy, ze nic :)??

zastanowie sie jeszcze, posprawdzam daty i odpowiem...

Pozdrawiam
skoniak
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 11 maja 2006, o 16:06

Nie powiem, żeby mi się Kosmos specjalnie podobał.
Ale...
Idea pośpiesznego zburzenia go, bo nie "cacy" i nie "trędi" przypomina mi podejscie Reichowa, który lekką rączką burzył Johanistall i Prinzeßschloß.
Albo Zaremby, który zgrabnie "łubudu" teatr oraz inne biedermajerowskie bezguścia.
Dziś widzimy to troszkę inaczej niż oni.
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 11 maja 2006, o 16:38

Peritus pisze:Nie przychodzi mi na myśl, co warto by zachować z architektury lat 60-tych, ale mogę podać, co można na pewno usunąć (nie wiem, czy wszystko jest z lat 60-tych):
1. Pawilony Świat Dziecka (pl. Lotników),
2. Pawilony dawnego Baru Ekstra (Niepodległości),
3. Grzybek MZK przy Bramie Portowej,
4. Medicus na pl. Zwycięstwa.
Niestety, ale chyba tylko p. 2 kwalifikuje się do kategorii "lata 60-te", reszta to już "70-te. :D
Ale za to p.2 był znany na CAŁĄ Polskę.
Skoniak
Posty: 15
Rejestracja: 15 maja 2004, o 13:58

Postautor: Skoniak » 11 maja 2006, o 16:39

hehenio pisze:Nie powiem, żeby mi się Kosmos specjalnie podobał.
Ale...
Idea pośpiesznego zburzenia go, bo nie "cacy" i nie "trędi" przypomina mi podejscie Reichowa, który lekką rączką burzył Johanistall i Prinzeßschloß.
Albo Zaremby, który zgrabnie "łubudu" teatr oraz inne biedermajerowskie bezguścia.
Dziś widzimy to troszkę inaczej niż oni.
nie wiem czy dyskusja jest wskazana na ten temat, ale wydaje mi sie, ze o ile opinie o kosmosie sa raczej estetyczne i praktyczne (że ruina) to Zaręba burząc to i owo miał jeszcze ideologiczne argumenty.

Innymi słowy:
on burzył bo 'kapitalistyczne-złe'
a burzenie kosmosu to raczej nie dlatego, że 'komunistyczne-złe' tylko dlatego, że 'brzydkie'.

Pozdrawiam

Marcin S
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 11 maja 2006, o 19:21

Opinie były i będa rozbieżne - diametralnie i ciesze się, że nie musze decyzji podejmować 9bo zawsze przywalą za błędy i wypaczenia):
1/ budowanie nowoczesne polega najpierw na burzeniu i w ogóle cała architektura jest burzeniem (nie ja wymysliłem, broń Boże!) - jako przykład podaje się dziś ukochane Wały Chrobrego, które zbudowano jako ...Tarasy /i nie przjdzie mi przez usta tamta nazwa ;)/ na ruinach fortu (jak i wiele innych pięklnych miejsc nie tylko w naszym mieście;
2/ co do szacunku dla KAŻDEJ przeszłości już się wypowiadałem, ale zachęcam do:
- odwiedzenia Berlina, gdzie tak fantastycznie łączą to co ocalało z tym co stare (choćby od razu "nowe stare budowali") -berlińczycy protestowali nawet nawet p-ko burzeniu NRDowskiego "Pałacu Republiki" i jedynie (?) fakt, że za dużo tam azbestu, ponoć szalę w stronę rozbiórki przeważył (a szpetne toto było niewcale)
- zrozumienia, że współcześni "zachodni" zaczynają nam zazdrościć, że mamy tu u siebie "tak szpetne" pamniatki przeszłości.
A w ogóle znana jest w socjologii i historii architektury prawidłowość, że 50-latki są "stare i obrzydliwe". Dlatego jeszcze raz zachęcam do umiaru, bo to, co nam sie nie podoba, inaczej bezie oceniane bedzie przez naszych potomków, już może nawet za 15 lat... W 1960-70 secesja też była "beeee". Aż odechciewa się o tym przypominać.
Skoniak
Posty: 15
Rejestracja: 15 maja 2004, o 13:58

Postautor: Skoniak » 11 maja 2006, o 21:18

wierzę, że jest prawidłowość w tym, że mogą się nie podobać 50 letnie budowle po prostu (tak to już jest z człowiekiem, musi się buntować). Ale mówimy tu konkretnie o kinie kosmos.
a w nim:
1. wartościowa/atrakcyjna może być mozaika z frontu (do uratowania, niekoniecznie na tym samym budynku)
2. nowatorskie (podobno) rozwiązanie z foyer pod widownią. Tego moim zdaniem nie da sie uratować, podobnie jak sali kinowej. (względy technologiczne, ale głównie ekonomiczne).
3. bryła budynku jest podobno ciekawa (ja nie jestem w stanie tego docenic, ale de gustibus...). tak czy inaczej wśród okolicznych budynków jest mało widoczny i przypomina... szarą budę dobrą jak każda inna... (wiem, wiem, rzecz gustu...)

poza tym całośc skłania się raczej ku ruinie, więc - moim zdaniem - warto ratować mozaikę i przeznaczyć te miejsce na nowa, DOBRĄ, architekture.

Dobrą czyli jaką? to nie temat chyba na tę dyskusję. Jak Busol pozwoli to gdzie indziej porozmawiamy :)

Pozdrawiam
skoniak
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 11 maja 2006, o 21:28

Skoniak pisze:Jak Busol pozwoli to gdzie indziej porozmawiamy :)
Pozwalam :-)
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 11 maja 2006, o 23:49

woti pisze:berlińczycy protestowali nawet nawet p-ko burzeniu NRDowskiego "Pałacu Republiki" i jedynie (?) fakt, że za dużo tam azbestu, ponoć szalę w stronę rozbiórki przeważył (a szpetne toto było niewcale)
To nie tak. Azbest został usunięty trzy lata temu (prace zakończono wiosną 2003). W listopadzie 2003 Bundestag 3/4 głosów uchwalił wyburzenie PdR (PDS nie miało nic do powiedzenia :)), jednak rozpoczęcie realizacji tego cudownego planu z różnych względów opóźniło się do tego roku. Za rok po tym koszmarku pozostanie pusty plac pod budowę Kgl. Schlossu :).
Erich-Falkenwaldergesellschaft
eremor
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwie 2006, o 18:07

Postautor: eremor » 13 maja 2006, o 01:12

z lat dziecinnych pamiętam kino Polonia na Niebuszewie, seanse wieczorne, czyli powrót do domu z dreszczykiem ;-) no i czy ktos pamięta jeszcze kino FALA - na terenie pomiędzy budynkiem Dany i wieżowcem na Wyzwolenia - chodziłem tam na tzw. poranki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 47 gości

cron