Dworzec Morski

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Dworzec Morski

Postautor: RychO » 26 sty 2005, o 13:05

Do połowy lat 60` sąsiadował z dworcem autobusowym :arrow: - rejsy do: Świnoujścia, Kamienia, Dziwnowa,........, na Plażę Mieleńską, wycieczki statkiem po porcie- :arrow: biała flota: Alina, Balladyna, Roza Weneda, Lila Weneda,......, Juliszka i Margitka (zwane tramwajami wodnymi) :arrow: -era wodolotów: do Świnoujścia w godzinę z małym hakiem - :arrow: powolny upadek - :arrow: pusta keja... :arrow: :?:
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

Postautor: piotr_now » 26 sty 2005, o 15:39

... he he he ... do dzis to pamiętam .. przelot wodolotem, niezapomniane wrazenia. Lecz cóż, wydaje się, że przestało to być opłacalne. Chociażby spojrzeć na to z drugiej strony - w ubiegłym roku latem przepłynąłem się statkiem po porcie, kosztowało mnie to ok 10 PLN, a tłoku na tym stateczku nie było, do tego kapitan zaczął wymieniać opłaty jakie ma za dzierżawę nabrzeża ... do tego koszt zakupu paliwa no i niestety niezbyt duża frekwencja. Wydaje mi się, ze brakuje po prostu srodków na taką "inwestycję", a do tego firma zainteresowana widząc niezbyt duży ruch, wycofuje się od razu ...
takie jest moje zdanie, oczywiscie nie musiało tak być w rzeczywistości ... no ale nabrzeże przy Wałach Chrobrego na dzień dzisiejszy przynajmniej, jet oddane w "wieczystą dzierżawę" prywatnym firmom. no i pojawił sie problem, gdy chciano rozpocząć pracę związane z pogłębianiem toru ... nikt nie by chętny do wydawania pieniążków .... smutna rzeczywistość
Awatar użytkownika
spimac
Posty: 808
Rejestracja: 12 cze 2004, o 21:50
Lokalizacja: Szczecin/Birmingham UK

Postautor: spimac » 26 sty 2005, o 16:03

he he he do tego aby rejsy bialej floty byly oplacalne jak i wiele innych rzeczy trzeba zaczac od ustalenia parytetu soli. Najpierw.
_________________
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Klemens II

Re: Dworzec Morski

Postautor: Klemens II » 13 lut 2005, o 21:44

RychO pisze:Do po³owy lat 60` s±siadowa³ z dworcem autobusowym :arrow: - rejsy do: ¦winouj¶cia, Kamienia, Dziwnowa,........, na Pla¿ê Mieleñsk±, wycieczki statkiem po porcie- :arrow: bia³a flota: Alina, Balladyna, Roza Weneda, Lila Weneda,......, Juliszka i Margitka (zwane tramwajami wodnymi) :arrow: -era wodolotów: do ¦winouj¶cia w godzinê z ma³ym hakiem - :arrow: powolny upadek - :arrow: pusta keja... :arrow: :?:
w latach piêædziesi±tych by³ te¿ parowiec DIANA /jest na jednej z pocztówek wraz z portem morskim/.Diana zakoñczy³a swoj± karierê jako restauracja na Wi¶le w Warszawie.Margitk± czy te¿ Juliszk± /statki wêgerskie p³ywa³em do Siekierek.By³ te¿ pierwszy i jedyny wodolot polski ZRYW.Istotnie przelot wodolotem do ¦winouj¶cia to by³a frajda /mam nawet film zrobiony na tej trasie w 1974 r.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Dworzec Morski

Postautor: Busol » 13 lut 2005, o 22:28

Klemens II pisze:Był też pierwszy i jedyny wodolot polski ZRYW.Istotnie przelot wodolotem do Świnoujścia to była frajda /mam nawet film zrobiony na tej trasie w 1974 r.
Oj Klemens II Filmem o jesesmy bardzo zainersowani. Mamy nawet troche echnicznych możliwośći aby film na poralu zamieścić...
Jesli mozesz/chcesz to proszę o kontakt: admin@sedina.pl
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

z kalendarium

Postautor: RychO » 1 lis 2007, o 18:17

W sedinowym kalendarium -na dziś- 01-11-2007, zapisano :
1997 - do Szczecina powróciły wodoloty. U podnóża Wałów Chrobrego zacumowały dwie "Kolchidy" będące własnością spółki Polsteam Żegluga Szczecińska. Jednostki te zakupiono do obsługi połączenia ze Świnoujściem.

Na krótko wróciły...ciekawe co będzie dalej...
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 1 lis 2007, o 21:31

Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 23 mar 2008, o 20:13

Klemens II pisze:w latach pięćdziesiątych był też parowiec DIANA
Wyciagam wątek dla przypomnienia i dla uzupełnienia. Może ktoś jeszcze chciałby coś dopisać ?

A kto z Was pamięta "REKINA" ? - jeśli sie nie mylę to był to adoptowany na potrzeby białej floty (chyba zbyt duże słowo) holownik ... gdzieś w moich zbiorach na pewno zaplątało sie jego zdjęcie. Jak wrócę do domku to podrzucę na forum ...

I druga sprawa, która od jakiegoś czasu spokoju mi nie daje ... lata 90-te jeśli mnie pamięć nie myli ... podróż autobusem na oś Słoneczne, wjeżdżamy na most nad Regalicą i po prawej stronie na brzegu, równolegle do mostu Cłowego (z okien autobusu doskonale było to widac) przez dłuuuuuugie lata leżał wrak jakiegoś stateczku. Ktoś mi kiedyś powiedzieł, że to "Telimena" (albo "Małgosia")- nie mam bladego pojęcia czy to prawda. Może ktoś ma jakieś zdjęcia z tego miejsca albo ktoś coś na ten temat słyszał ?
Ostatnio zmieniony 23 mar 2008, o 21:19 przez piotr_now, łącznie zmieniany 1 raz.
maciej1301
Posty: 32
Rejestracja: 20 mar 2008, o 16:53

Powrót wodolotów.

Postautor: maciej1301 » 23 mar 2008, o 20:54

Uważam, że to krok do przodu. Przecież do Swinemunde (świnoujścia) o wiele szybciej i taniej można dostać się wodolotem niż naszą szacowną PKP! Nie wszystko co było jest do eliminacji.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 23 mar 2008, o 21:00

Potwierdzam był taki stateczek jakby "wbity" w ląd. I wiele lat rdzewiał, aż tu nagle pozostała po nim dziura wypełniona wodą. Stał tam jeszcze na początku lat 90-ych.

A po lewej stronie jadąc od strony miasta nadbudówka (chyba) Kaszuby II.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2008, o 21:02 przez Lazi, łącznie zmieniany 1 raz.
maciej1301
Posty: 32
Rejestracja: 20 mar 2008, o 16:53

Juliszka i Margitka

Postautor: maciej1301 » 23 mar 2008, o 21:00

W 1972 r. jako młody człowiek płynąłem jednym z nich (tylko nie pamiętam którym) z ojcem do świnoujścia. Podróż trwała godzinę. Frajda była niesamowita. Wracałem koleją. Trwało to przeszło 2,5 godziny!
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

....

Postautor: piotr_now » 23 mar 2008, o 21:18

Lazi pisze:Potwierdzam był taki stateczek jakby "wbity" w ląd
Swojego czasu miała to byc kawiarnia ...
Awatar użytkownika
Ralf747
Posty: 533
Rejestracja: 24 lut 2006, o 16:40
Lokalizacja: Stettin Scheune Stövener Allee

Postautor: Ralf747 » 23 mar 2008, o 22:17

Lazi pisze: A po lewej stronie jadąc od strony miasta nadbudówka (chyba) Kaszuby II.
Dokładnie, maszt z niego jest w równie wiadomym miejscu ;)
mavr
Posty: 112
Rejestracja: 13 sty 2007, o 09:35

Postautor: mavr » 23 mar 2008, o 23:08

Lazi pisze:Potwierdzam był taki stateczek jakby "wbity" w ląd. I wiele lat rdzewiał, aż tu nagle pozostała po nim dziura wypełniona wodą. Stał tam jeszcze na początku lat 90-ych.
Stała tam jeszcze barka mieszkalna (jak kto woli- krypa) z drewnianą nadbudówką. Druga taka zacumowana była na wysokości dawnego mostu kolejowego.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Lazi » 24 mar 2008, o 08:20

A w temacie wodolotów to wczoraj w ostatniej chwili widziałem reklamę na Piastów, że wodoloty wracają :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 132 gości