Zmarł Profesor Tadeusz Brzeziński

Dyskusje na temat powojennego Szczecina.
kalmar
Posty: 51
Rejestracja: 22 lis 2005, o 16:29

Zmarł Profesor Tadeusz Brzeziński

Postautor: kalmar » 17 sty 2010, o 22:21

13 stycznia 2010 roku odbył się pogrzeb Profesora Tadeusza Brzezińskiego. Dla nas „Sediniaków” wiadomość ta jest ważna, bo odszedł badacz historii Szczecina. Był autorem bardzo wielu haseł w „Encyklopedii Szczecina”. Czy bywał na naszej stronie WWW ? – nie wiem, ale nie zdziwiłbym się gdyby tak było, bo był człowiekiem o bardzo szerokich zainteresowaniach.
Dlatego pozwolę sobie przedstawić kilka kart z Jego pracowitego życia, które związane są z naszym miastem.
Urodził się w Warszawie 16 października 1929 roku. Był lekarzem, pulmonologiem. Przez 35 lat pracował w wojskowej służbie zdrowia. Do Szczecina trafił w 1973 roku na stanowisko Komendanta 109 Szpitala Wojskowego. Wcześniej między innymi kierował Wojskowym Zespołem Sanatoryjnym w Lądku Zdroju, a w latach 1967-1973 był prorektorem Wojskowej Akademii w Łodzi.
Kierując szczecińskim Szpitalem „na Piotra Skargi” (w którym to Szpitalu urodziło się tylu szczecinian!), pracował jednocześnie naukowo w Pomorskiej Akademii Medycznej w Zakładzie Historii Medycyny. W 1978 roku na 4 lata opuścił Szczecin - przez jedną kadencję był rektorem WAM w Łodzi. Po zakończeniu zawodowej służby w Wojsku Polskim, w 1981 roku wrócił do Szczecina, do pracy w PAM. W 1982 roku został Rektorem tej Akademii (pełnił tą funkcję do 1988 roku), będąc jednocześnie Kierownikiem Katedry Historii Medycyny i Etyki Lekarskiej. Formalnie, na emeryturę odszedł w 1999 roku, ale do ostatnich dni życia działał na wielu polach, współpracując nadal z Akademią Medyczną. Był promotorem wielu doktoratów, przewodniczył także uczelnianej Komisji Bioetycznej. Kontynuował też współpracę z Uniwersytetem Szczecińskim. Pracował w strukturach szczecińskiej Okręgowej Izby Lekarskiej. Aktywnie uczestniczył w pracach Polskiej Akademii Nauk. Wspierał działalność hospicyjną na terenie Szczecina. Wydał kilka książek, niestety nie wszystkie zamierzenia edytorskie doczekały zakończenia.
Był znanym w świecie ekspertem w dziedzinie historii medycyny i farmacji oraz w dziedzinie etyki lekarskiej. Działając w międzynarodowych stowarzyszeniach naukowych, doskonale reprezentował nasz kraj i nasze miasto.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość