Dom Aktora

Luźne tematy (kultura, sztuka, sport).
Awatar użytkownika
Marta_D.
Posty: 16
Rejestracja: 2 lip 2008, o 12:13

Dom Aktora

Postautor: Marta_D. » 2 lip 2008, o 12:15

Witam, interesuje mnie historia Domu Aktora, który mieścił się przy ul. Arkońskiej. Został wyburzony a na jego fundamentach zbudowano nowy budynek.
Awatar użytkownika
Marta_D.
Posty: 16
Rejestracja: 2 lip 2008, o 12:13

Postautor: Marta_D. » 22 lip 2008, o 11:53

W sumie to bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje i pomoc.

Zastanawiam się tylko czy jest to wynik wiedzy portalowych ekspertów czy po prostu olewatorskie podejście do nowych użytkowników.

Pozdrawiam :roll:
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 22 lip 2008, o 14:05

Mogę Ci tylko podpowiedzieć, że budowany był "za moich czasów" (ur. 1969 r.), a więc skoro pamiętam, że był budowany to musiało to być pewnie w latach 1975-6, do 1979-80, a może dłużej...? W tamtych latach mieszkałem na Niebuszewie i Las Arkoński był celem niemal cotygodniowych pieszych wycieczek całej rodziny. Pamiętam po prostu, że wtedy był budowany, bardzo blisko końcowej pętli linii tramwajowej nr-3. No, może przystanek przed końcową pętlą, po prawej stronie ulicy, stojąc twarzą do Lasu Arkońskiego. Nawet nie wiedziałem, że jest juz wyburzony. Kojarzę też coś, że chyba w Kurierze Szczecińskim, albo Głosie Szczecińskim z tamtych lat (nawet nie wiem czy takie gazety jeszcze istnieją) były artykuły na ten temat.
Awatar użytkownika
Marta_D.
Posty: 16
Rejestracja: 2 lip 2008, o 12:13

Postautor: Marta_D. » 23 lip 2008, o 07:53

O cześć mariner :D

Dzięki ci bardzo za odzew. Tak, z tego co słyszałam to go zburzyli i na fundamentach postawili nowy budynek, który przeznaczyli na mieszkania socjalne dla rodzin z ośrodków dla bezdomnych.
Awatar użytkownika
mariner
Posty: 50
Rejestracja: 20 lip 2008, o 08:58
Lokalizacja: Bogislavstraße / Bremer Str. / Mühlenstraße / Hirschberg im Riesengebirge / Greiffenberg / Ratzebuhr

Postautor: mariner » 24 lip 2008, o 12:24

Pamiętam te dyskusje rodziców, na temat budowanego wtedy Domu Aktora. A, że to standard wysoki, a kto będzie mieszkał. Wymieniali nazwiska sław, ale jak wyszło nie wiem. Zastanawiało mnie zawsze, dlaczego taka placówka w Szczecinie? Ani kuźnia aktorska, ani ośrodek filmowy?
Awatar użytkownika
RychO
Posty: 3274
Rejestracja: 2 lis 2004, o 14:10
Lokalizacja: Szczecin - Kozacka Góra
Kontakt:

Postautor: RychO » 24 lip 2008, o 12:30

Gdzieś tak w połowie lat osiemdziesiątych spędziłem tam Sylwestra. Jak się okazało, większość uczestników stanowili mieszkańcy - muzycy Opery i Operetki. Może woti napisze więcej i dokładniej 8)
W końcu to on mnie tam zaprosił.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 28 lip 2008, o 22:38

Marta_D. pisze:Zastanawiam się tylko czy jest to wynik wiedzy portalowych ekspertów czy po prostu olewatorskie podejście do nowych użytkowników.
A ja sie zastanawiam czy istnieje granica gdzie zostanie uszanowane co do tej pory mozna uzywac na sedina.pl ?

Droga Marto D.: Czy odwiedzialas Archiwum Panstwowe ? Czy szukalas w samym domu aktora czy zastosowalas klasyczne:
Marta_D. pisze:olewatorskie podejście ... nowych użytkowników.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Marta_D.
Posty: 16
Rejestracja: 2 lip 2008, o 12:13

Postautor: Marta_D. » 30 lip 2008, o 07:48

Busol pisze:Czy szukalas w samym domu aktora
On nie istnieje. Liczyłam tylko że użytkownicy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Na innych forach tak to właśnie wygląda.

Ale trudno. Masz rację, poszukam sama :roll:
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 30 lip 2008, o 10:08

Marta_D. pisze:On nie istnieje. Liczyłam tylko że użytkownicy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Na innych forach tak to właśnie wygląda.
Ale trudno. Masz rację, poszukam sama :roll:
Ale podzielisz się ? Bo tak to wlasnie na sedina.pl wyglada, ze jak ktos cos znajdzie to dzieli sie z innymi....
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Marta_D.
Posty: 16
Rejestracja: 2 lip 2008, o 12:13

Postautor: Marta_D. » 30 lip 2008, o 12:20

Ciekawa propozycja :) Ok, jak coś ciekawego dorwę na ten temat to chętnie się podzielę :wink:
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 12 sie 2008, o 14:21

RychO zawołał mnie do tablicy, więc odpowiem na 3+ :
1/ Dom Aktora miał byc "przyzwoitym" hotelem "robotniczym" dla pracowników kultury i ich rodzin. Mieszkały tam więc także małżeństwa z dziećmi. Na rodzine przypadał pokój z kuchnią w korytarzu. O łazienkach nic nie wiem (tzn. nie wiem, czy były w pokojach).
Widziałem (gościem tam bedąc), że po rzeczonym korytarzu biegały i jeździły na rowerkach dzieci, a "tuż obok" ćwiczył np. kwartet muzyczny.
2/ Mieszkali tam nie tylko pracownicy teatrów i operetki, ale także muzycy z filharmonii.
3/ Mieszakli tam nie tylko przyjezdni, ale także rodowici szczecinianie, którzy oczekiwali na normalne mieszkanie.

Jeśli ktoś chce mieć więcej informacji - proponuję szukać informacji wśród pracowników naszych placówek kulturalnych - jeszcze pracują osoby, które tam mieszkały. Za kilka lat odejdą na emerytury i szukaj wiatru w polu.
Absolwenci - łączcie się!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości