Wszystkie książki dozwolone

Luźne tematy (kultura, sztuka, sport).
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 7 maja 2009, o 10:54

Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 7 maja 2009, o 11:08

"Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej"
Awatar użytkownika
Arthur
Miszcz
Posty: 349
Rejestracja: 28 cze 2005, o 11:06
Lokalizacja: Preussische Strasse

Postautor: Arthur » 27 lis 2009, o 20:13

"Okręt" ("Das Boot"). Genialna.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 27 lis 2009, o 22:44

Kurde uprzedziles mnie bo mialem odswiezyc dzis ten wątek:

A. Pilipiuk Rzeźnik Drzew - trzeci tom opowiadan
No i Homo Bimbrownikus czeka bo to kolejny tom przygód Jakuba Wedrowycza chyba najbardziej wyrazistej postaci w polskiej SF obok Wiedzmina :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Ralf747
Posty: 533
Rejestracja: 24 lut 2006, o 16:40
Lokalizacja: Stettin Scheune Stövener Allee

Postautor: Ralf747 » 29 lis 2009, o 12:50

Busol pisze:Kurde uprzedziles mnie bo mialem odswiezyc dzis ten wątek:

A. Pilipiuk Rzeźnik Drzew - trzeci tom opowiadan
No i Homo Bimbrownikus czeka bo to kolejny tom przygód Jakuba Wedrowycza chyba najbardziej wyrazistej postaci w polskiej SF obok Wiedzmina :)
Homo bimbrownikus jest ciekawy ale najlepszy tom to dla mnie był "Weżmisz czarno kure" .
A apropo innych książek Pilipiuka to czytałeś "Czerwoną gorączke" ?
Jak nie to polecam.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 29 lis 2009, o 13:14

Ralf747 pisze:A apropo innych książek Pilipiuka to czytałeś "Czerwoną gorączke" ?
Jak nie to polecam.
Czerwona gorączka to drugi tom opowiadań (po krokach)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
kalmar
Posty: 51
Rejestracja: 22 lis 2005, o 16:29

Re: Wszystkie książki dozwolone

Postautor: kalmar » 22 sty 2010, o 22:48

Nowa książka o Szczecinie Aleksego Pawlaka

Jeszcze przed Świętami miałem o tym napisać …
Jednak czasu było mało, więc sobie myślałem – nie będę pisał dopóki nie zapoznam się choć trochę z tą książką. Zresztą, pewnie zaraz ktoś o niej napisze, skoro o tylu innych wydawnictwach na Sedinie głośno.
Ale jakoś zeszło i nikt nie napisał.
Potem „porobiła się” nowa Sedina. Znowu trochę trwało zanim się nauczyłem po niej poruszać.
Dziś sprawdziłem w wyszukiwarce – nadal cisza.
No to postukam trochę w klawiaturę.

Tuż przed Świętami, w księgarni PWN na Jagiellońskiej, kupiłem książkę pod zupełnie „nieszczecińskim” tytułem – „Okiem kolekcjonera, czyli głosujcie na śledzia”. Sepiowe zdjęcie na okładce przedstawia grupę wąsatych w większości mężczyzn, z kuflami w ręku. Tło dla tego towarzystwa stanowi wóz konny załadowany beczkami i nie kojarzący się z naszym miastem fragmencik budynku (dziś już nieistniejącego). Tylko niewielka tabliczka w centralnej części zdjęcia: „Elysium 1893”, podpowie niektórym znawcom historii Szczecina, skąd może pochodzić ta fotografia.

A w środku?
Duże (książka ma format A4), w większości bardzo dobrej jakości kopie starych zdjęć Szczecina, jest też trochę pocztówek i reprodukcji grafik. Obrazom minionego czasu towarzyszy komentarz. Napisany jest w formie opowieści, próbującej powiązać w całość zaprezentowany materiał kolekcjonerski. Moim zdaniem próba jest udana, zarówno pod względem sposobu narracji, jak i od strony zaprezentowanej wiedzy o dawnym Szczecinie. Dodatkowego smaczku tej lekturze nadają użyte z umiarem cytaty tekstów napisanych przed ponad stu laty na kartkach pocztowych. Jest nawet próbka „ludowej” poezji z tamtej epoki o niekonwencjonalnym tytule „Pieśń o Śledziu”. Jak się domyślam, właśnie ten śledź był inspiracją przy wyborze tytułu omawianej publikacji.

Na mnie największe wrażenie zrobiło lotnicze zdjęcie szczecińskiej Starówki, wykonane po sierpniowych bombardowaniach w 1944 roku – zdjęcie zamykające książkę, zatytułowane przez autora „Epilog”. Na ogromnym obszarze widać wypalone mury domów – bez dachów.

Jak na amatorską publikację, książeczka ma całkiem niezłą bibliografię. Ponadto autor wykazał się godną podziwu dbałością o aktualność informacji. Jak pisze on w notatce na tylnej stronie okładki, tekst został przygotowany do druku w roku 2005. Ponieważ książka znalazła się na rynku po czterech latach, dopisane zostały uaktualnienia. Niektóre z nich są bardzo ciekawe i równie warte uwagi jak całe to wydawnictwo.
Podsumowując – nie żałuję wydanych 84 zł.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Re: Wszystkie książki dozwolone

Postautor: Iwonka » 11 maja 2010, o 12:24

Iwonka bądź mężczyzną... (copyright by Busol)
ewaewa
Posty: 457
Rejestracja: 6 gru 2004, o 20:40
Lokalizacja: Stettin - a dziś :-( ...Mazowsze

Re: Wszystkie książki dozwolone

Postautor: ewaewa » 20 paź 2010, o 19:29

"...Raz nawet w naszej ulubionej miejscowości Szczecinie próbowałam Cię wyciągnąc na krótki i antypapierosowy spacer, w okolicach ślicznego Hotel Park.Zjawiskowe platany, słońce, szczęśliwe dzieci, psy, pąki, a nawet listki, rozśpiewane ptactwo, jacyś zakochani na zdumionej tym uczuciem ławce ...." I wiele jeszcze ciepłych słów w stronę Szczecina, nie tylko Magdy Umer,ale i Andrzeja Poniedzielskiego w "Jak trwoga, to do bloga" Przepiękne pogaduchy...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Wszystkie książki dozwolone

Postautor: Busol » 21 paź 2010, o 10:27

A usłyszałem ostatnio w k książce miecugowa też troche Szczecina...
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości