Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Luźne tematy (kultura, sztuka, sport).
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 28 cze 2014, o 23:28

Nie będę opisywać jak doszło do odkrycia "skarbu" w przęsocińskim lasku pod starusieńkim bukiem.
Stara niemiecka butelka owinięta szczelnie dwoma foliowymi workami i zalepiona taśmą klejącą. W środku..... przepiękne wspomnienie lat szkolnych z 1986r- tarcza szkolna TME, zdjęcie chyba ze szkolnymi przyjaciółmi oraz parę osobistych notatek i "motto życiowe" wypisane na plastikowym opakowaniu od szczoteczki do zębów w które szczelnie zapakowano zwinięte zdjęcie. Pod tym wszystkim podpisał się niejaki Sfinks dodając iż butelkę zakopuje 03.07.1986r i że wróci po nią za 10 lat ale może wcześniej lub później, zależy od okoliczności.
Być może na portalu są absolwenci z tych lat i skojarzą osobę ze szkoły o ksywce Sfinks albo w jakikolwiek sposób pomogą w ustaleniu i odnalezieniu tegoż osobnika :).
Na odwrocie zdjęcia tylko jedno imię jest czytelne - Tomasz.
Załączniki
rty866.jpg
rty86.jpg
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: PKa » 29 cze 2014, o 10:31

Ciekawe! Jestem absolwentem TME z bezpośrednio sąsiedniego rocznika, ale "Sfinksa" nie kojarzę ?! Mam kilkanaście zdjęć chłopaków z TME (dziewczyn było bardzo mało!) z "nk" i z innych, ciekawych źródeł!

Proponuję przejrzeć właśnie strony nk z roczników 1981-86:
http://nk.pl/#school/59816/134
http://nk.pl/#school/59816/43
http://nk.pl/#school/59816/144
http://nk.pl/#school/59816/163
Na tych stronach osób jest najwięcej, są też inne strony nk ale tylko z kilkoma lub pojedyńczymi osobami. I jeśli tutaj ktoś zostanie skojarzony to dalej poszukiwać przez FB a nawet wyszukiwarką grafiki by google ?!
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 29 cze 2014, o 20:26

Witaj,
Dzięki za odpowiedz.
Przeglądałam nk ale zaczęłam od 86 w górę,puste klasy lub pojedyncze osoby.
Zdjęcie może być z paczką spoza szkoły.
Być może Sfinks to źle odczytane przeze mnie nazwisko?
Zdjęcie jest prawie nieczytelne.
Udało mi się rozszyfrować jeden podpis widoczny na zdjęciu-Blondas.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: PKa » 29 cze 2014, o 21:22

Na moim(3) linku jest przynajmniej jeden Tomasz (I.)!

Jest dla mnie oczywiste że chodzi tu o absolwenta, można też poszukać 1-2 lata wstecz (spadochroniarze! :wink: )
Dobrze, że nie wyrzuciłaś znaleziska do kosza i starasz się poszukać "osobnika"!
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 07:56 przez PKa, łącznie zmieniany 2 razy.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 29 cze 2014, o 21:29

W Twoich linkach wyskoczyła zupełnie inna lista klas,mnie google znalazł biedniejszą wersję.
Jest dwóch Tomaszów.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: PKa » 29 cze 2014, o 21:32

Beata40 pisze:W Twoich linkach wyskoczyła zupełnie inna lista klas,mnie google znalazł biedniejszą wersję.
Jest dwóch Tomaszów.
Ja zadałem sobie trud szukania ręcznego!

Jeśli znajdziesz "osobnika" będzie to może arcyciekawa sytuacja?

P.S.

Problemem w kontakcie via nk jest jak wiadomo słaba aktywność jej userów!Nie chcę się na tym portalu zbytnio rozpisywać, jest tu jednak sporo znaków zapytania i możliwych na nie odpowiedzi. Pytań począwszy od (bez)celowości zakopywania pamiątek szkolnych (ja swoje tj. też tarczę szkolną, zdjęcia a także wydawnictwo TME nt. historii szkoły mam od ponad ćwierćwiecza w domu), dalej pytań nt. przyczyn nieodkopania pamiątek oraz prawnej przynależności znaleziska.

Proponuję rozważenie oddania znaleziska do szkolnej Izby Tradycji, ciągle państwowej szkoły, choć już o zmienionej nazwie. To nie wyklucza dalszych własnych poszukiwań!
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 07:55 przez PKa, łącznie zmieniany 2 razy.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 29 cze 2014, o 23:29

Napisałam do wszystkich Tomaszów z roczników 1981-1991 pięć w dół pięć w górę,nie wiemy w którym roku Sfinks zaczynał naukę.
I miejmy nadzieję że ktoś się odezwie :)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Busol » 30 cze 2014, o 09:42

Informacja ukazała się własnie na naszym facebooku - zobaczymy teraz co się wydarzy :)
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 30 cze 2014, o 10:42

Dziękuję Busol.
Odezwała się do mnie poprzez portal dziennikarka ze szczecińskiej gazety więc znowu zwiększają się szanse :).

Na razie "skarb" jest u mnie, jesli Sfinks się odnajdzie pamiątki należą do niego, jesli nie, wspólnie możemy zdecydować co z nimi zrobić, nie wiadomo też czy życzyłby sobie takiego "szumu" ;).
Formalnie chyba pod ustawę o zabytkach nie podchodzi-zabytek za młody i nadal jest własnością Sfinksa ;).
O celowości nie ma co dyskutować, sama kiedyś będąc na kolonii zakopałam z dzieciakami coś, już nawet nie pamiętam co i gdzie.
I takich historii jest pewnie dużo jak dat i serduszek wyciętych na drzewach. Po nic, ku pamięci.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: PKa » 30 cze 2014, o 16:11

Beata! Tym postem niczego nowego nie wniosę do poszukiwań, ale chcę napisać że mam pewne typowanie, wyłącznie intuicyjne! Otóż pamiętam z TME ucznia, który miał charakterystyczny fryz, jak na lwa, właśnie w rodzaju Sfinksa lub dzisiejszego lwa z batonika "Liona". Mam na pewno zdjęcie z nim, ale musiałbym się przekopać przez dziesiątki tysiący nieuporządkowanych zdjęć!

Ciekawi mnie czy to się potwierdzi ?! A może jednak ten post kogoś także naprowadzi?
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 30 cze 2014, o 19:40

Dzieki PKa,
Na jednej z karteczek jest namalowany długopisem zwierzaczek w pozie Sfinksa tyle że z długim "nosem",jakby karykatura. Ładnie to wygląda , może miał zacięcie do malowania.
Dałabym skany czy foto tych karteczek ale bez zgody Sfinksa tego nie zrobię.
Zawsze to czyjaś prywatność, choć nic naprawdę prywatnego nie napisał.
Opakowanie po paście do zębów w którym było zwinięte zdjęcie firmy Vademecum, wtedy zachodnie Niemcy, może ojciec marynarz?
Na fotce prawie nic nie widać, ledwie widoczne trzy postaci po prawej stronie wyglądają raczej na młodsze niż technikum, może to z początku nauki w tej szkole?
Mnie najbardziej nurtuje dlaczego nie odkopał butelki. Nie biorę pod uwagę tych najgorszych opcji, stawiam na :
-wyjechał później ze Szczecina
-przestało to być dla niego ważne
-nie mógł już trafić w to miejsce i to jest dla mnie najbardziej prawdopodobne
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: PKa » 30 cze 2014, o 20:34

Do Twoich rozważań niczego teraz nie dodam, mnie natomiast bardziej interesuje kwestia dlaczego w ogóle zakopywał. Nie był już dzieckiem, zakładam że był świeżo absolwentem czyli wobec 18-20 lat - przypominam, że technika były wtedy 5-letnie - i że nie robił tego po pijaku to zastanowił się nad tym czynem, wszak musiał w to włożyć sporo pracy!
Założenie około 10 lat nie było długą perspektywą, nawet w tym wieku, czy coś go skłoniło[zmusiło] do tego czynu? Jakieś okoliczności życiowe, może właśnie wyjazd, może coś gorszego? Przecież wspominał, jak podane, że odkopie w czasie zależnym od okoliczności, więc chyba coś życiowego Go do tego skłoniło ?!
Nie był to też przecież skarb i wydaje mi się, że naprawdę nie było racjonalnej motywacji której my nie znając moglibyśmy podać tak jak ewentualne przyczyny dla których "skarbu" nie odkopał!
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 21:41 przez PKa, łącznie zmieniany 1 raz.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 30 cze 2014, o 21:00

Tez się nad tym zastanawiałam i bardzo mnie to ciekawi. Mam dwie opcje, po nic dla jaj i hecy albo cos złego spotkało któregoś z kolegów ze zdjęcia.
Na pewno zakopał sam i przygotowywał się do tego bo to napisał , jest tez zdanie "...być może będę musiał ewakuować butelkę w inne miejsce". Jest tez poprawka do daty, butelka miała być zakopana dwa dni wcześniej. Wszystko skrupulatnie :).

Ale.... ludzie zakopują sobie różne pamiątki, Sfinks nie jest pierwszy. Oglądałam kiedyś film, absolwenci zakopali drogiego szampana i podpisy z zamiarem odkopania kiedy ich drogi w przyszłości znowu wszystkich razem się zejdą.
Znalazłam tez watek na ten temat na Odkrywcy.

Ogólnie,
bardzo się ucieszyłam z tego znaleziska, rozczuliło mnie trochę, a teraz zaczyna coraz bardziej ciekawić.
PKa
Posty: 356
Rejestracja: 15 kwie 2013, o 23:37

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: PKa » 30 cze 2014, o 21:20

Beata40 pisze:TAle.... ludzie zakopują sobie różne pamiątki, Sfinks nie jest pierwszy. Oglądałam kiedyś film, absolwenci zakopali drogiego szampana i podpisy z zamiarem odkopania kiedy ich drogi w przyszłości znowu wszystkich razem się zejdą.
Znalazłam tez watek na ten temat na Odkrywcy..
Może chodzi o wspomniany wcześniej (wykasowałem) film "Fandango" z K.Costnerem? Chyba jednak nie, inna fabuła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Fandango_%28film%29
Ostatnio zmieniony 30 cze 2014, o 21:24 przez PKa, łącznie zmieniany 2 razy.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Nietypowy "skarb" w butelce z przęsocińskiego lasu

Postautor: Beata40 » 30 cze 2014, o 21:23

Dodam jeszcze że butelka dawnego szczecińskiego browaru AdlerBräu, w której Sfinks ukrył swój "skarb" będzie miała około 100-120 lat.

Co do filmu nie pamiętam tytułu ale siegając wstecz to było chyba jakieś 25-30 lat temu więc raczej nie Costner:).

Mała "edyta" - chodzi o ten film i Grooversa :),pamięć zawodzi ;).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości