Pomoc - stellmachermeister i jeszcze coś.

Luźne tematy (kultura, sztuka, sport).
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Pomoc - stellmachermeister i jeszcze coś.

Postautor: Aygon » 1 lis 2008, o 23:58

Offtopic pierwszolistopadowy z wypadu do rodzine w Wolinie. Tamtejszy przedwojenny cmentarz zawsze był moim "konikiem" ponieważ oprócz tego że zarósł i część płyt pokradli to stoi sobie w krzakach, groby w liniach wzdłuż alejek bardzo klimatycznie. Jednakże ostatnio teren nowego cmentarza się rozrasta i nowe miejsca są uzyskiwane metodą spychacza. Że wywożą gdzieś podmurówki itp. to wiadomo ale znikają też tablice i tego szkoda. Zawsze kładą je pod tylną brama, przysypują gruzem i jak się więcej nazbiera to gdzieś wywożą. Czy jest na pomorzu jakaś organizacje gdzie by można to zgłosić, ktoś kto się tym zajmuje ze strony naszej lub niemieckiej? Kiedyś już nawet miałem zgode z tamtejszego zakładu komunalnego na uporządkowanie ocalałych płyt itp, ale żaby zrobić lapidarium potrzebowałem zgody właściciela gruntu, czyli miasta. |Jednak burmistrz nie raczył odpowiedzieć na moje pismo i sprawa upadła. Udalo mi się zanieść parę mniejszych tablic pod pomnik który stoi w centrum cmentarza ale sam to najwyżej przepukliny moge się dorobić. Jak ktoś będzie miał jakiś pomysł to niech pisze.

I wracajac do tematu - kto to jest stellmachermeister :?:

Może wątek nieszczeciński ale nie wiem gdzie szukać porady.
Załączniki
w1.jpg
w2.jpg
w4.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 2 lis 2008, o 00:35

Stelmach, czyli zawód zbliżony do kołodzieja; ten drugi wyrabiał, a stelmach konserwował m.in. koła do wozów.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 2 lis 2008, o 00:50

Dzięki, na fotach w googlu wychodzi właśnie albo facet zbijajacy koła, ale też duzo strazaków przy wozach bojowych z przełomu XIX/XX wieku, moze wtedy w remizie był na "składzie" facet znajacy się na konserwacji i naprawach kół.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości