Cyrkiel i ekierka

Pozostałości po niemieckich szyldach, napisach które chcielibyśmy ocalić przynajmniej na zdjęciach.
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 29 paź 2004, o 20:40

piotr_now pisze:Do tego dochodzi jeszcze ul.Dębogórska. Na jednym z pierwszych budynków po lewej stronie jadąc w kierunku Polic, za stacja benzynową "Bobryka" ... jeśli się nie myle to jednym ze znaków był właśnie cyrkiel i ekierka ale oprócz tego był także (to na 100%) ekierka i młotek ...

Dokładnie to chodzi o ul.Dębogórską 10.
Cyrkiel,ekierka i młotek znajdują się tuz nad Bramą.
radious
Posty: 5
Rejestracja: 3 sty 2005, o 18:14

Postautor: radious » 7 sty 2005, o 18:18

Pozwolę sobie odświerzyć temat i dorzucić swoje trzy grosze, gdyż temat masonów ogromnie mnie interesuje a zdobyć o nich jakiekolwiek informacje to ogromny trud (wiarygodnych informacji, ciężko oddzielić loże masońskie od lóż hobbystów narwańców). Myślę, że w większości wypadków oznaczenia na kamienicach mogą być oznaczeniami firm murarskich lub jakiś pozostałości cechu budowaniczych (do kiedy działał w Szczecinie? jakie były jego symbole? czy jacyś prominenci nie chcieli go wskrzesić i powoływali się później na jego symbole?). O loży Pod Trzema Cyrklami słyszałem, ale skoro jest dość dobrze znana to znaczy, że mogła być jedynie zabawą paru narwańców (pamiętajmy, że niektóre loże przypominały ugrupowania kościelne i mieli własne rytuały, nie chcieli by wyszły na jaw) mogła więc istnieć inna loża, zupełnie tajna, ujawniona później. Obiecuję jak mi tylko nogę z gipsu wyjmą i wrócę do internatu w Szczecinie (bo nie mam szczęścia mieszkać w nim na codzień) poszperać trochę w materiałach w Książnicy a potem może chwycę jakiś trop.

Co do odgrywania Mozarta to szczerze wątpię, nim papieże sprawą się zainteresowali (od Klemensa XIII począwszy na naszym Janie Pawle II skończywszy) wielu duchownych(!) Kościoła Katolickiego należało do lóż (po prawdzie i po wydaniu bulli zakazującej do należenia do związków masońskich wielu należało i pewnie należą do dziś). Pewnie więc będą grać, masoni i wiele dobrego dla świata zrobili...
dewat

Postautor: dewat » 24 sty 2005, o 22:24

Podziele sie mojimi masonskimi odkryciami w szczecinie : )

ogladalem program kiedys na tvp3 o Szczecinie i mowili, ze loza stala na miejscu teatru Polskiego, ale niestety zostala zbuzona i wybudowano teatr.

z ksiazki Ludwika Hassa wyczyta³em ze na ziemiach szczeciniskich byla lpruska loza wojskowa, zalozona w XVIII w.

i jeszcze ciekawe info na rogu mazurskiej i pilsudzkiego jest kamienica i na jej elwecaji widzimy katomierze i slonca (kotre rowniez sa symbolami lozy)
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 17 mar 2005, o 21:37

Kiedyś na jednej z internetowych aukcji nabyłem coś takiego. Teraz szczęśliwym posiadaczem owego jest Bruce :) Na odwrocie było coś napisane ale że jest to wycinek to nie da rady odgadnąć co konkretnie jeśli chodzi o całość. A szkoda...
Załączniki
zyrkel.jpg
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Wojciech Wirwicki
Posty: 7
Rejestracja: 31 sty 2011, o 13:22
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Cyrkiel i ekierka

Postautor: Wojciech Wirwicki » 27 mar 2012, o 10:39

Na tropie szczecińskich masonów

Dla jednych są rządzącymi światem sługami Antychrysta. Dla innych – prześladowanymi przez Kościół i dyktatury piewcami wolności. Jedna z najbardziej tajemniczych organizacji w historii ludzkości miała swoje siedziby także w Szczecinie. Śladami szczecińskich masonów wyruszyliśmy w towarzystwie Roberta Abelite, przewodnika z Biura Turystycznego Roma.
http://www.wszczecinie.pl/artykuly,na_t ... 20105.html
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: Cyrkiel i ekierka

Postautor: hehenio » 27 mar 2012, o 12:59

Gwoli ścisłości: nie "ekierka" a "węgielnica"...
Awatar użytkownika
Cpt.Kyniev
Posty: 135
Rejestracja: 12 gru 2009, o 11:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyrkiel i ekierka

Postautor: Cpt.Kyniev » 27 mar 2012, o 15:11

To ja dorzucę z masońskich ciekawostek tę oto książkę wydaną przez Lożę Trzech Cyrkli w Stettinie w 1862:

http://books.google.de/books?id=DB4vAAA ... &q&f=false

Jako ciekawostkę dodam, że na stronie 32 książki znajdziemy inicjały C.G. Loewe.
Przypadek, czy to nasz stary dobry znajomy Carl Gottfried Loewe? Umarł w 1869, więc to możliwe.
Czy ktoś ma jakieś informacje, czy Loewe należał do loży i pomoże zweryfikować tę "rewelację"?
---
Zapraszam:
www.popetersburgu.pl
www.facebook.com/popetersburgu
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: Cyrkiel i ekierka

Postautor: hehenio » 27 mar 2012, o 17:35

Niemiecka wikipedia o tym pisze: "Im Jahre 1829 wurde Carl Loewe in den Bund der Freimaurer aufgenommen, seine Loge Zu den drei Zirkeln war in Stettin ansässig. Er komponierte in seinem Gesangsquartette u.a. eine Komposition für Freimaurer ". Jako źródło informacji podano Internationales Freimaurerlexikon.
Awatar użytkownika
Cpt.Kyniev
Posty: 135
Rejestracja: 12 gru 2009, o 11:27
Lokalizacja: Szczecin

Re: Cyrkiel i ekierka

Postautor: Cpt.Kyniev » 27 mar 2012, o 19:47

Super,
dziękuję i pozdrawiam.
---
Zapraszam:
www.popetersburgu.pl
www.facebook.com/popetersburgu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości