napisy niemieckie

Pozostałości po niemieckich szyldach, napisach które chcielibyśmy ocalić przynajmniej na zdjęciach.
jacex

napisy niemieckie

Postautor: jacex » 29 cze 2004, o 21:31

S± napisy na budynku naprzeciw zakrêtu malczewskiego z parkow±
Gość

Postautor: Gość » 29 cze 2004, o 22:48

Dlaczego koniecznie napisy niemieckie, sa w Szczecinie czesciowo zachowane miejsca z okresu przemarszu i zarzadzania wojsk francuskich ( epoka napoleonska ). Wiele dokumentow na ten temat znajduje sie w archiwum miejskim. Zapewnie wszystkim znany jest pomnik stojacy na pagorku naprzeciw szpitala na ul.Uni Lubelskiej. Piotr
Gość

Postautor: Gość » 2 lip 2004, o 22:08

Na murze bramy przy ul. Powstañców wielkopolskich 30A ( przy przystanku tramwajowym do szpitala na Pomorzanach) jest czytelny jeszcze napis Schuhmacher Hof Partier (szewc podworze parter.
Gość

Postautor: Gość » 10 lip 2004, o 13:21

Obok RIO na Goc³awiu do¶æ dobrze widoczny fragment napisu ARBEIT...(resztê zakrywa banner). Kilka lat temu na forum GW kto¶ wspomina³ o pozosta³o¶ci jakiego¶ napisu wzywaj±cego do g³osowania na KPD. NIestety nie pamiêtam gdzie mia³ on siê znajdowaæ :(
Lazi

Polski

Postautor: Lazi » 10 lip 2004, o 23:14

Na sw. Wojciecha (dokladnie budynek LOK) widnieje napis polski nawolujacy do glosowania - caly jest wyrazny. Wydaje mi sie, ze moze byc z lat ok. 1945-55.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 1702
Rejestracja: 11 lip 2004, o 16:28
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Piotrek » 17 lip 2004, o 23:11

Na ul. Jagiellońskiej 61 na budynku Przedszkola (za Polmosem) jest bardzo nieczytelny napis. Może ktoś wie co tam sie mieściło?
kk
Posty: 23
Rejestracja: 5 lip 2004, o 02:11

Postautor: kk » 18 lip 2004, o 01:33

Piotrek pisze:Na ul. Jagiellońskiej 61 na budynku Przedszkola (za Polmosem) jest bardzo nieczytelny napis. Może ktoś wie co tam sie mieściło?
Nie jestem pewien czy dobrze pamiętam, lecz chodzi chyba o prowincjonalną kasę oszczędnościową. Nie jestem jednak pewien czy chodzi o ten numer.
major68
Posty: 1
Rejestracja: 9 wrz 2004, o 00:22

Postautor: major68 » 9 wrz 2004, o 00:31

Witam,
chyba jeszce nikt nie zgłoasił napisu na budynku szkoły na Siemiradzkiego ?
O ile mnie gotyk nie myli brzmi on : "Taubstammen".

Czy próbowaliście zainteresować się USUNIĘTYMI niemieckimi napisami z pomników ?
Np. przy kościele na Stołczynie był napis "Unsere gefalen Helde 1914-1918", pominik-głaz przy kościele na Osowie zdradza ślady skucia orginalnego napisu ....
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 9 wrz 2004, o 08:57

major68 pisze:Czy próbowaliście zainteresować się USUNIĘTYMI niemieckimi napisami z pomników ?
Np. przy kościele na Stołczynie był napis "Unsere gefalen Helde 1914-1918", pominik-głaz przy kościele na Osowie zdradza ślady skucia orginalnego napisu ....
Oj próbowaliśmy. Nawet do tej listy mogę dopisać pomnik przed kościołem na Krakowskiej.

Tylko czasu brak. Jak ktoś może zrobić i przesłać bylibyśmy zobowiązani...
Gość

Postautor: Gość » 9 wrz 2004, o 18:37

Witam,
chyba jeszce nikt nie zg³oasi³ napisu na budynku szko³y na Siemiradzkiego ?

...Budynek szko³y mia³ jednak na pocz±tku swojego istnienia inne przeznaczenie. W roku 1903, 24 marca do Pruskiej Królewskiej Policji Budowlanej zosta³ z³o¿ony wstêpny projekt Domu (Pensjonatu) dla G³uchoniemych. Projekt budynku, którego autorem by³ Gustaw Wahl, zosta³ zatwierdzony 7 maja 1903 roku. Zak³ada³ on wybudowanie budynku jednopiêtrowego z piwnic± i poddaszem. Na parterze mia³o mie¶ciæ siê 6 pomieszczeñ mieszkalnych, biuro, 2 ³azienki, toalety oraz ¶wietlica. Na 1 piêtrze zaprojektowano 9 sypialni, salê pracy, balkon, przedsionek i toalety. Piwnica i poddasze przeznaczone by³y na kuchniê, jadalniê i pomieszczenia gospodarcze.
7 maja 1909 roku ponownie z³o¿ono projekt budowy tego budynku, który zak³ada³ rozbudowê budynku pierwotnego. W piwnicy zaprojektowano 3 pokoje mieszkalne, ich liczbê na parterze i piêtrze zwiêkszono o 7. Zanim zakoñczono budowê budynku, w 1910 roku powiêkszono liczbê pokoi mieszkalnych poprzez przebudowanie pomieszczeñ mieszkalnych na poddaszu. Zakoñczenie wszelkich robót nast±pi³o 28 czerwca 1911 roku.
Niestety, nie jest mo¿liwe ustalenie przeznaczenia i rodzaju dzia³alno¶ci budynku w okresie dzia³añ wojennych.
Decyzja o za³o¿eniu Szko³y Podstawowej Nr 32 zapad³a kilka lat po wojnie...
Quebec
Posty: 37
Rejestracja: 22 wrz 2004, o 22:33

Postautor: Quebec » 6 paź 2004, o 14:45

Na kolumnie wiaduktu przy ulicy Warcisława po stronie chodnika od dworca niebuszewo wystaje kawałek kontrukcji stalowej w formie stępla na której wytłoczony jest napis "stettin" (i dodatkowo chyba jeszcze rok nie pamietam dokładnie). Oczywiscie jakaś "madra głowa" przeciągneła to farbą ale nawet wtedy było doskonale widać napis
Awatar użytkownika
Yossarian
Posty: 880
Rejestracja: 26 cze 2004, o 21:36
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Yossarian » 7 paź 2004, o 16:15

Na ostatnio przebudowanej (na szczęście tylko od wewnątrz) poczcie przy ul. Dubois przy wejściu na wysokości ok 1m od ziemi jest mały metalowy element (nie wiem jak to nazwać - stempel) z napisem Stettin
[url=http://picasaweb.google.com/yossarian67]Szczecinianin z urodzenia i przekonania[/url]
Gość

Postautor: Gość » 7 paź 2004, o 20:17

szperacz88: jak jedziemy na 12 na wysoko¶ci milczan¶kiej wydaje mi siê ¿e widzia³em stary napis na wysoko¶ci miêdzy 2 a, 3 piêtrem!
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 7 paź 2004, o 22:13

Anonymous pisze:szperacz88: jak jedziemy na 12 na wysokości milczanśkiej wydaje mi się że widziałem stary napis na wysokości między 2 a, 3 piętrem!
Jeśli chodzi CI o coś innego niż to:

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=265

TO prędko daj znać...
Awatar użytkownika
elika
Posty: 14
Rejestracja: 24 lip 2004, o 09:13
Lokalizacja: Pogodno

Re: Polski

Postautor: elika » 5 lis 2004, o 21:12

Lazi pisze:Na sw. Wojciecha (dokladnie budynek LOK) widnieje napis polski nawolujacy do glosowania - caly jest wyrazny. Wydaje mi sie, ze moze byc z lat ok. 1945-55.
Obok mego bloku przy Krasińskiego jest stary budynek, gdzie jeszcze trochę widać napis: "Wahl der Liste KPL". Może to Komunistische Partei Liste? Więc to musi być ok. 1932-34.
Czarna farba wyżarła tynk i napis zaczyna znikać.

Ela

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości