"WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Pozostałości po niemieckich szyldach, napisach które chcielibyśmy ocalić przynajmniej na zdjęciach.
Awatar użytkownika
Poszukiwacz Bunkrów
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2010, o 09:46

"WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Poszukiwacz Bunkrów » 12 wrz 2011, o 16:39

Witam!
Czy spotkał się ktoś z Was z takim lub innym napisem z okresu walk w 1945 roku w Szczecinie?
Przeczytałem już w dwóch książkach o historii naszego miasta ,że masowo takie napisy zaczęły się u nas pojawiać ,a nigdy takiego napisu nie spotkałem ani w mieście ani w okolicach.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: hehenio » 12 wrz 2011, o 18:57

Wszelkie niemieckie napisy były usuwane na mocy zarządzenia władz w latach 40, (niestety, nie wiem jakiego, ani czybyło to zarządzenie władz miasta, czy państwowych). Babcia opowiadała, że dostała grzywnę, bo na drzwiach mieszkania (kamienica, drugie piętro) komisja sprawdzajaca znalazła napis "Briefe" na skrzynce na listy...
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Busol » 12 wrz 2011, o 21:35

23 lipca 1945 roku prezydent miata wydał zarządzenie "Celem nadania miastu estetycznego wyglądu..." gdzie pisze m. in.:

Zarządcy domów względnie ich zastępcy, obowiązani są do dnia 1 sierpnia br. [1945 - przyp. Busol] usunąć na terenie całego miasta na swoich posesjach wszystkie szyldy i napisy niemeickie tak zewnętrzne jak w bramach i na klatkach schodowcyh. Napisy na ścianach mogą być zamalowane wapnem zabarwionym odpowiednik kolorem lub farbą olejną. (...) Szyldy niemieckie niezniszczone należy zdejmować ostrożnie, aby ich nie uszkodzić. Winny one być przechowane do dyspozycji miasta
[Źródło: "Wspomnienia Prezydenta Szczecina 1945 - 1950"]

http://www.sedina.pl/phpBB3/viewtopic.p ... 7&start=15
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Poszukiwacz Bunkrów
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2010, o 09:46

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Poszukiwacz Bunkrów » 14 wrz 2011, o 07:11

no tak ,ale i tak bardzo wiele z napisów zostało
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Aygon » 14 wrz 2011, o 11:08

Widać to wapno barwione nie było trwalsze od niemieckiej farby. Olejna też jak odpadła to napisy wylazły w lepszym stanie bo przykryte przez długi czas.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Aygon » 1 paź 2011, o 20:23

Chyba na all..o jest zdjecie ze stoczni z jakiegoś wiecu gdzie widać ten slogan.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Poszukiwacz Bunkrów
Posty: 15
Rejestracja: 23 maja 2010, o 09:46

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Poszukiwacz Bunkrów » 6 paź 2011, o 21:31

rzeczywiście ,ciekawe ,ale to nie jest niestety to o co mi chodzi ,bo mi chodzi o ten slogan ,tyle ,że napisany w 1945 roku
Roman
Posty: 7
Rejestracja: 16 lip 2016, o 14:37

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Roman » 1 lis 2016, o 11:48

Na Turzynie, na jednej z ostatnich ruin nagrywano kiedyś film "Jarzębina czerwona" .Twórcy filmu napisali bardzo wielkimi literami :Wir kapitulieren nie ! (z wykrzyknikiem). Wtedy myślałem sobie ,że to znaczy , że oni po prostu nie skapitulują;po latach jednak, mając za sobą jako taką edukację o języku niemieckim uzmysłowiłem sobie znaczenie że Niemcy NIGDY nie skapitulują...,Ha,ha,ha i po co im to było?
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: "WIR KAPITULIEREN NIE!" -pytanie

Postautor: Busol » 2 lis 2016, o 12:31

Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości

cron