tajemnice stoczni na wyspie(gryfia)

Pozostałości po niemieckich szyldach, napisach które chcielibyśmy ocalić przynajmniej na zdjęciach.
mapa
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2005, o 20:07

tajemnice stoczni na wyspie(gryfia)

Postautor: mapa » 5 lut 2005, o 21:20

Chcialbym podzielić się z Wami nieściślymi informacjami ,zasłyszanymi kilka lat temu od mojego(niestety niezyjącego)taty.Ojciec pracował od początku lat 50 w staczni remontowej Gryfia(Gryffien werke).Opowiadał,iż w stoczni tej wyposażano uboty.Podczas pogłebiania kanału stoczniowego wydobyto kilkanaście sztuk zatopionych elementów wypsażenia łodzi podwodnych np.radiostacje.Z tego co mi p[rzekazał wynikało również to ,że stoczniową wyspę prawdopodobnie łączył podwodny tunel ze stocznią oder werke.Podobno w jednej z nich znajdował się "zapasowy"punkt dowodzenia Kriegsmarine.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 6 lut 2005, o 10:05

oprócz tego tajny ośrodek testowania radarów, 2 statki - koszary, bunkier- centrala telefoniczna i cholera wie co jeszcze.........
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
piotr_now
Posty: 1560
Rejestracja: 27 sie 2004, o 22:40
Lokalizacja: Poznań

...

Postautor: piotr_now » 6 lut 2005, o 11:57

Tak na poczatek chciałbym cos uściślic ... to była Greifenwerft. I to co napisał Schperatsch chciałbym uzupełnić ... jednym z tych hulków mieszkalnych była "S/S Usambara", niestety nie była wyprodukowana w Szczecinie, a co do drugiego statku - wieczorkiem odkopię jego nazwe i uzupełnie te informacje.

Co do wyposażania u-bootów - 100 % racji. nalezy do tego dołozyć jeszcze naprawy bieżące oraz uzupełnianie zapasów na łodziach podwodnych, które wróciły z "polowania".

Co do centrali telefonicznej - Schperatsch oczywiśce ma racje, świadkowie nawet twierdza, iż widzieli tuż po przejęciu tych terenów od Rosjan gruby przewód (prawdopodobnie telefoniczny), który schodził pod wodę, a skierowany był w stronę lądu. Jednak w którym to miejscu było ... postaram się zasięgnąć informacji.

poza tym stocznia ta zajmowała sie (jak każda) produkcją jednostek nawodnych. nie były to duże jednostki. Do kilku z nich dotarłem. Wieczorkiem uzupełnię te informacje o dane tych statków ...

PS
Schperatsch - widze że podczas "II Sedinentreffen" trochę nam zejdzie na wspólnych rozmowach (przynajmniej mam taką nadzieję)

Pozdrawiam
Gość

Postautor: Gość » 6 lut 2005, o 12:38

o w³a¶nie napisali gdize jest spotkanie ale na rzut oka nie napisali kiedy....wiesz kiedy?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości