Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
avcik
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2008, o 10:33

Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Postautor: avcik » 19 cze 2008, o 11:12

Hej,

Mój dziadek pracował w jednym z obozów pracy na pomorzanach - z jego opowieści wynika, że pracował przy obróbce ryb, które potem były pakowane w beczki i wysyłane na front. Jestem żywo zainteresowany tą historią, niestety dziadek nie posiada żadnych zdjęć z tego okresu dlatego poszukuję zdjęć z obozów pracy usytuowanych na ulicach : Chmielewsiego 18 i 26 , ul. Milczańska 56/57, al.Powstańców Wielkopolskich 8 i 29, Wzgórze Hetmańskie, ul. Tama Pomorzańska 13A, ul. Mieszka I 63/64, w barakach przy gazowni.

Powoli przekopuję się przez forum, ale może istnieją gdzieś już jakieś galerie.

Pozdrawiam
avcik
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 19 cze 2008, o 11:19

To musiała być ciekawa historia pierwsze słyszę o tych obozach! Na pewno ktoś pomorze ci znaleźć te zdjęcia a ja włączam się do poszukiwań
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 19 cze 2008, o 11:38

Jedno zdjęcie z obozu zbiorowego zakwaterowania przy dzisiejszej ul. Chmielewskiego 18 znajduje się w artykule "Byłem w Tiergarten", "sedina.pl magazyn" 2007.
Załączniki
Obóz Tiergarten, wiosna 1942.jpg
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 19 cze 2008, o 11:45

Zupełnie na marginesie dodam, że na Pomorzanach Polacy mieszkali też przy al. Powstańców Wielkopolskich 39, ówczesnej Apfelallee 39, w budynku mieszczącym biuro fabryki tłuszczów technicznych "Funck & Rochlitz Nachfolger".
Erich-Falkenwaldergesellschaft
avcik
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2008, o 10:33

Postautor: avcik » 19 cze 2008, o 11:51

Hej,

Torney, dziękuję za zdjęcie, jak tylko będę miał okazję pokażę dziadkowi, kto wie, może na zdjęciu są jacyś jego znajomi. :)

Czy magazyn sedina.pl 2007 jest gdzieś do nabycia?

Bartosz, dziadek często wspomina o ulicy "la strade strasse 37", co do numeru jestem pewien co do nazwy tak średnio, rodzina twierdzi, że dziadek ma już kłopoty z pamięcią i mógł coś przekręcić. :D
Awatar użytkownika
greg29
Posty: 267
Rejestracja: 17 cze 2008, o 11:57
Lokalizacja: Hökendorf

Postautor: greg29 » 19 cze 2008, o 12:20

"la strade strasse" to tak lekko z francuskiego chyba??? chodzi mi o to "la"
jedynie ul Energetyków ma podobnie brzmiący odpowiednik niemiecki
avcik
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2008, o 10:33

Postautor: avcik » 19 cze 2008, o 12:27

Dziadek jak wymawia tą nazwę to tak to właśnie akcentuje. Być może nie jest to pisane oddzielnie, tylko jako "Lastrade strasse" albo zupełnie inaczej.

Rzeczywiście ulica Energetyków wydaje się być dobrym tropem. Nie wiem tylko czy były tam jakieś zakłady/fabryki w okresie wojennym. Rodzina ma dziadka przepytać i dać znać o jakiś nowych, dodatkowych informacjach. :)
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 19 cze 2008, o 13:55

Przy Große Lastadie były zakłady przemysłowe.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
Awatar użytkownika
Torney
Posty: 8630
Rejestracja: 16 wrz 2004, o 13:57

Postautor: Torney » 19 cze 2008, o 14:27

avcik pisze:Czy magazyn sedina.pl 2007 jest gdzieś do nabycia?
Empik w Galaxy.
Erich-Falkenwaldergesellschaft
avcik
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2008, o 10:33

Re: Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Postautor: avcik » 12 wrz 2011, o 21:18

Pozwolę sobie odświeżyć temat.
Dziadek był z wizytą w Szczecinie. Poznał tereny Łasztowni i okolice Poczty Głównej. Cały czas twierdzi, że z baraków w których mieszkał miał bardzo blisko do miejsca, w którym pracował - dosłownie 5 minut. Często zza płotu, gdzie znajdowała się fabryka cukru dostawali cukier w workach a sami przerzucali na drugą stronę ryby. Ciekawostką jest to, że zakwaterowany był w czteropiętrowym budynku o kolistym kształcie, w którym wcześniej był cyrk. Robotnicy spali pod ścianami po obwodzie budynku. Niestety nie znalazłem żadnych wzmianek na temat tego typu budowli. Może ktoś z forumowiczów o tym słyszał?

Dodatkowo dziadek opowiedział o swoich najbliższych współpracownikach z okresu niewoli:

Waldemar Kozłowski z Warszawy
Józef Dziędziel ze Skierniewic
i mężczyzna o nazwisku Skonieczny

Ciekawy jestem jak potoczyły się ich losy.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Postautor: Busol » 12 wrz 2011, o 21:38

avcik pisze: Ciekawostką jest to, że zakwaterowany był w czteropiętrowym budynku o kolistym kształcie, w którym wcześniej był cyrk. Robotnicy spali pod ścianami po obwodzie budynku. Niestety nie znalazłem żadnych wzmianek na temat tego typu budowli. Może ktoś z forumowiczów o tym słyszał?
Może to:

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=647
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Domino(*)
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2005, o 19:25

Re: Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Postautor: Domino(*) » 12 wrz 2011, o 22:11

Avcik czy mógłbyś podać imię i nazwisko swojego dziadka? Może być na PW.Być może uda mi się ustalić coś więcej.

Pozdrawiam
Poszukuję wszelkich przedmiotów, dokumentów, zdjęć związanych z Policami (Pölitz) oraz okolicami. Posiadam sporą kolekcje "stettinaliów" na wymiane.
avcik
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2008, o 10:33

Re: Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Postautor: avcik » 12 wrz 2011, o 22:26

@Busol - dzięki! przesłałem mamie linka, jutro pokaże dziadkowi. :-)

@Domino - oczywiście - Eugeniusz Padzik.
Awatar użytkownika
Domino(*)
Posty: 154
Rejestracja: 12 kwie 2005, o 19:25

Re: Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Postautor: Domino(*) » 12 wrz 2011, o 22:51

Eugeniusz Padzik
urodzony 1 stycznia 1925 roku w Huta Mińska.
Zatrudniony w przemyśle od pażdziernika 1942 roku w firmie Kriegsbetriebgemainschaft Vogel und Gragert w Szczecinie.Zwolniony w kwietniu 1945 roku.

Co ciekawe w dokumentach Polizeipräsidium Stettin Twój dziadek figuruje z datą urodzenia 1 stycznia 1927 roku, ale zauważyłem, że dość czesto zdarzały się takie pomyłki.

Pozdrawiam
Poszukuję wszelkich przedmiotów, dokumentów, zdjęć związanych z Policami (Pölitz) oraz okolicami. Posiadam sporą kolekcje "stettinaliów" na wymiane.
avcik
Posty: 8
Rejestracja: 19 cze 2008, o 10:33

Re: Poszukuję zdjęć obozów pracy w dzielnicy pomorzany

Postautor: avcik » 12 wrz 2011, o 23:02

Dzięki za pomoc :-)

Teraz pozostaje wyczaić gdzie mieściła się ta firma w czasach wojny i można dziadka tam zaprowadzić. Oraz, jak się uda namierzyć baraki, (wspomniany wcześniej cyrk) w których mieszkał, to też się tam wybierzemy.

Dziadek urodził się w 1925 roku. :-)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 46 gości

cron