Lokal "Jenny" na ul.Mariackiej - czy ktoś zna szcz

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
i.doleck
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2007, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Lokal "Jenny" na ul.Mariackiej - czy ktoś zna szcz

Postautor: i.doleck » 3 sty 2007, o 12:42

Witam,

Mam dwa pytania:
1) W jednym z artykułów (http://www.sedina.pl/modules.php?op=mod ... le&sid=142) jest mowa o przedwojennym (a może jeszcze starszym?) lokalu "Jenny" na dzisiejszej Mariackiej. Czy może ktoś wie, pod którym numer on się mieścił? Albo chociaż w której części ulicy?

2) Pytnia o narożnik zachodni Kleine Domstr. i Konigsplatz - czy wiadomo coś o lokalu w tym miejscu? Na niektórych zdjęciach (np. Galeria: Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Alt-Stettin > Altstadt > Kleine Domstraße > zdj. 4/23) widać jakby szyld w tym miejscu...

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki!

Pozdrawiam
i.doleck
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Lokal "Jenny" na ul.Mariackiej - czy ktoś zna

Postautor: Bachinstitut » 3 sty 2007, o 12:53

i.doleck pisze:2) Pytnia o narożnik zachodni Kleine Domstr. i Konigsplatz - czy wiadomo coś o lokalu w tym miejscu? Na niektórych zdjęciach (np. Galeria: Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Alt-Stettin > Altstadt > Kleine Domstraße > zdj. 4/23) widać jakby szyld w tym miejscu...
Na tym zdjęciu widać parter budynku na rogu Kleine Domstraße (24) i Marienplatz.

Narożnik z Königsplatz jest widoczny gdzie imdziej:
Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Alt-Stettin > Königsplatz, Am Königstor > Ecke Kleine Domstraße
W tym budynku pod Königsplatz 1 mieściła się "Buchdruckerei Hermann Saran", a wcześniej Consistorium der Provinz Pommern.

Jenny poszukam, ale przydałby się choc jakiś rok dziłalności.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
KlemensII
Posty: 290
Rejestracja: 6 mar 2005, o 08:17

Lokal...

Postautor: KlemensII » 3 sty 2007, o 13:55

Na przedwojennych zdjęciach widać markizy nad oknami w posesji,która obecnie mieści się pod nr 26 i ma nazwę "Galeria ... na Mariackiej". Mogło by to wskazywać na istnienie jakiejś restauracji.Nie widać czy lokal ten dochodził aż do rogu z obecnym pl.Żołnierza Polskiego,ale sam naroznik budynku nr 26 miał wejście bezpośrednio po wojnie i do roku 1964.Z tego co wiem po wojnie mieściła się w tym lokalu "IMKA"/ stowarzyszenie zajmujące się m in. uczeniem j.angielskiego/,potem do roku 1964 było lokalem mieszkalnym, a sam narożnik sklepem spożywczym/też do generalnego remontu/.Wejście do obecnej galerii wybite zostało w 1998 r.
i.doleck
Posty: 3
Rejestracja: 2 sty 2007, o 01:04
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Lokal "Jenny" na ul.Mariackiej - czy ktoś zna

Postautor: i.doleck » 3 sty 2007, o 18:15

Bachinstitut pisze:
i.doleck pisze:2) Pytnia o narożnik zachodni Kleine Domstr. i Konigsplatz - czy wiadomo coś o lokalu w tym miejscu? Na niektórych zdjęciach (np. Galeria: Stettin vor 1945 (Von Bachinstitut Stettin) > Alt-Stettin > Altstadt > Kleine Domstraße > zdj. 4/23) widać jakby szyld w tym miejscu...
Na tym zdjęciu widać parter budynku na rogu Kleine Domstraße (24) i Marienplatz.
Słusznie! Moja pomyłka. Dzięki!
Czyli na tym narożniku, o który mi chodzi nie było chyba żadnego lokalu.
Bachinstitut pisze: W tym budynku pod Königsplatz 1 mieściła się "Buchdruckerei Hermann Saran", a wcześniej Consistorium der Provinz Pommern.
Ja na temat tego narożnika mam taką informację z przełomu XVII/XVIIIw: "Na narożniku ulic obecnych Korsarzy i Mariackiej położony był tzw. ekonomat, mieszczący administrację Pedagogium i salę jadalną dla studentów. Dalej przy ul.Mariackiej znajdowało się Wielkie Audytorium - główny budynek uczelni z jej największą salą wykładową"

Jeśli wiecie coś jeszcze o tym Domku Profesorskim to chętnie się dowiem :)
Bachinstitut pisze: Jenny poszukam, ale przydałby się choc jakiś rok dziłalności.
Niestety, wiem tylko tyle co w artykule :(
Może autor (Andrzej Kraśnicki jr - GW ??) wie więcej..
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: Lokal "Jenny" na ul.Mariackiej - czy ktoś zna

Postautor: Bachinstitut » 3 sty 2007, o 18:32

i.doleck pisze:Słusznie! Moja pomyłka. Dzięki!
Czyli na tym narożniku, o który mi chodzi nie było chyba żadnego lokalu.
Tam też była jakaś drukarnia, lub może jej przedstawicielstwo.
i.doleck pisze:Ja na temat tego narożnika mam taką informację z przełomu XVII/XVIIIw: "Na narożniku ulic obecnych Korsarzy i Mariackiej położony był tzw. ekonomat, mieszczący administrację Pedagogium i salę jadalną dla studentów. Dalej przy ul.Mariackiej znajdowało się Wielkie Audytorium - główny budynek uczelni z jej największą salą wykładową"

Jeśli wiecie coś jeszcze o tym Domku Profesorskim to chętnie się dowiem :)
To budynki Kleine Domstraße 25 i narożny Kleine Domstraße 26.
Pod 25 było kiedyś Marienstifts-Curatorium.

Na temat tego "Jenny" niestety nic nie znalazłem.
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Postautor: Schulz » 3 sty 2007, o 20:03

Przejrzałem spis lokali sporządzony przez dr Cnotkę i zamieszczony w „Schöne Gaststätten in und um Stettin” - na ulicy Kleine Domstrasse nie ma lokalu "Jenny". W Adressbuchu pod nr 18 wymieniono lokal "Zur Klause" (1935), określany jako "Altdeutsche Bierstube", a pod nr 21 restaurację "Mephisto" (1930). W tym samym budynku, co "Mephisto" mieścił się tzw. "Dom-Automat", gdzie była m.in. winiarnia. Ciekawe, skąd Krasiu wziął to "Jenny".
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Lokal "Jenny" na ul.Mariackiej - czy ktoś zna szcz

Postautor: Bogus » 24 lis 2013, o 14:57

Jenny, mam na imię Jenny.
Może to coś zmieni, gdy już wiesz.
Załączniki
Gebr. Jenny, Kl. Domstr. 20 - AB 1867.jpg
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Lokal "Jenny" na ul.Mariackiej - czy ktoś zna szcz

Postautor: Schulz » 24 lis 2013, o 22:38

I pomyśleć, ze podobny cymes był w moim laptociku od 22 ‎stycznia ‎2013, ‏‎godz. 23:09:51.
Założycielem cukierni „Jenny“ był Peter J. Jenny. Przybył do Szczecina ok. 1816 roku z Pontresiny (Pontresina, Kanton Graubünden, Szwajcaria). Jako ciekawostkę dodam, że podobną cukiernię Peter założył wraz z wspólnikiem Johannem Kuontz w Warszawie (das Café Lourse).
Załączniki
Gebrüder Jenny
Gebrüder Jenny

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości

cron