Przedwojenni mieszkańcy Stettina mieszkający w Szczecine ?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Przedwojenni mieszkańcy Stettina mieszkający w Szczecine ?

Postautor: Busol » 29 lis 2004, o 18:22

Tak sobie pomyślałem, czy szukając w Australii i w ogóle tak daleko nie umyka nam fakt, że może w Szczecinie mieszkają jego przedowjenni mieszkańcy.

Przyznam, że nie zastanawiałem się nad tym, ale jakiś czas temu zadzwonił kolega Artur i podał namiar na takiego człowieka. Nota bene ojca mojego dawnego kolegi - będe musiał ten ślad sprawdzić. A może ktoś ma doświadczenie w tym temacie - może pytał już w mniejszości niemieckiej ?
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 29 lis 2004, o 18:34

Wiem jedno załatwienie rozmowy z powojennym mieszkańcem(od 1945)to jest problem, co dopiero przedwojennym, wiem co mówie, raz dostałem siatką z zakupami, innym mnie wyzwano że chcę kogoś obrabowano i musiałem się zmyc..........skąd tyle energi do obrony i wyzwisk u tych starszych obywateli.......?
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Gość

Re: Przedwojenni mieszkañcy Stettina mieszkaj±cy w Szczecine

Postautor: Gość » 3 gru 2004, o 15:35

Busol pisze:... nie umyka nam fakt, ¿e mo¿e w Szczecinie mieszkaj± jego przedowjenni mieszkañcy.
W pierwszej po³owie lat 70 chodzi³am na spacery z psem do parku ¯eromskiego, tam czêsto spotyka³am starszego pana ( mia³ wtedy ponad 70 lat) spaceruj±cego z psem. By³ to rodowity szczecinianin urodzony przed wojn± który pozosta³ w Szczecinie. Spaceruj±c po parku z psiakami opowiada³ mi o przedwojennym Szczecinie. Przed wojn± i zaraz po wojnie mieszka³ na niebuszewie,a od po³owy lat 50 gdzie¶ w okolicach Odzie¿owej. Kilka lat siedzia³ w wiêzieniu w ZSRR ale nigdy nie dowiedzia³am siê czym zajmowa³ siê zawodowo i dlaczego pozosta³ po wojnie w Szczecinie. Z ogromn± pasj± opowiada³ o latach 30 i 40 o tym jak wyglada³o przedwojenne miasto. Wiem od niego ¿e przed wojn± w Szczecinie mieszka³o spora grupa holendrów, belgów, w³ochów. We wszystkich restauracjach przed wojn± mo¿na by³o zje¶æ ¶ledzie w ró¿nych postaciach, i ponoæ by³o wy¶mienite piwo.
Gość

Re: Przedwojenni mieszkañcy Stettina mieszkaj±cy w Szczecine

Postautor: Gość » 3 gru 2004, o 15:36

Anonymous pisze:
Busol pisze:... nie umyka nam fakt, ¿e mo¿e w Szczecinie mieszkaj± jego przedowjenni mieszkañcy.
W pierwszej po³owie lat 70 chodzi³am na spacery z psem do parku ¯eromskiego, tam czêsto spotyka³am starszego pana ( mia³ wtedy ponad 70 lat) spaceruj±cego z psem. By³ to rodowity szczecinianin urodzony przed wojn± który pozosta³ w Szczecinie. Spaceruj±c po parku z psiakami opowiada³ mi o przedwojennym Szczecinie. Przed wojn± i zaraz po wojnie mieszka³ na niebuszewie,a od po³owy lat 50 gdzie¶ w okolicach Odzie¿owej. Kilka lat siedzia³ w wiêzieniu w ZSRR ale nigdy nie dowiedzia³am siê czym zajmowa³ siê zawodowo i dlaczego pozosta³ po wojnie w Szczecinie. Z ogromn± pasj± opowiada³ o latach 30 i 40 o tym jak wyglada³o przedwojenne miasto. Wiem od niego ¿e przed wojn± w Szczecinie mieszka³a spora grupa holendrów, belgów, w³ochów. We wszystkich restauracjach przed wojn± mo¿na by³o zje¶æ ¶ledzie w ró¿nych postaciach, i ponoæ by³o wy¶mienite piwo.
Vector2

Postautor: Vector2 » 4 gru 2004, o 08:08

Nie chce miec monopolu na Niemcow szczecinskich :wink:
Ale latach 70 znalem samotna Niemke Inge Gust ktora mieszkala na ulicy Gorkiego na przeciwko kiosku Ruchu. Urodzila sie w Szczecinie i zostala po wojnie.
Miala z tego co pamietam rodzine w RFN ale nigdy nie chciala wyjechac.
Mowila po polsku z wyczuwalnym akcentem. Byla samotna i czesto przychodzila do mojej babci na pogaduszki. Jakie byly jej losy pozniej nie wiem. Pamietam tez z tego okresu malzenstwo Niemcow gdzies mieszkajacych w okolicy. Byli widoczni na ulicy. Do podstawowej szkoly do mojej klasy chodzili dwaj bracia blizniacy Niemcy ale byli tylko kilka miesiecy i wyjechali do Niemiec. Czy do wschodnich czy zachodnich nie wiem. (mialem wtedy 7 lat) Przedtem zdazylem sie z jednym nawet roche potarmosic i pamietam jak ich matka sie skarzyla z tego powodu. :roll:
W tamtych czasach (lata 70) w okolicy Pogodna jakos wszyscy wiedzieli ktorzy to sa Niemcy...
Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 37 gości

cron