Wyzwanie dla poszukiwacz - zatopiony parostatek bocznokolowy

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Wyzwanie dla poszukiwacz - zatopiony parostatek bocznokolowy

Postautor: Yomi » 25 lis 2004, o 19:15

W jednym z wczesniejszych postow, kolezanka Agata (jezeli mnie pamiec nie myli to tak miala na imie) wspomniala, iz gdzies na pomorzanach jest parostatek bocznokolowiec, ktory osiadl na dnie. Osobiscie tego nie widzialem ale zapuscilem jezyki i dostalem potwierdzenie, ze rzeczywiscie jest takie cudo na Odrze. Podobno niewiele juz z niego zostalo, ale nadal cos jest i nawet zostalem dokladnie poinformowany gdzie on jest. W tej chwili brak mi na to czasu wiec rzucam informacje dla smialkow, ktorzy chca sie poprzedzierac przez gaszcze i bagna aby dotrzec na miejsce i opstrykac wrak. Zalaczam mapke - zolty krzyzyk to lokalizacja wraku. Jezeli znajdzie sie takowy kto podejmie wyzwanie to prosze aby zamiescic fotografie na forum. W razie co to wybieram sie tam w przyszly poniedzialek - moze wtedy ktos bedzie chetny sie przejsc ze mna ;)
Załączniki
parowiec.JPG
Agata
Posty: 332
Rejestracja: 8 paź 2004, o 10:54

Postautor: Agata » 26 lis 2004, o 09:56

tak, to ja pisałam. Statek nie osiadł na na dnie, tylko stoi zaraz przy brzegu (o ile warunki przyrodnicze tam się nie zmieniły przez tyle lat). Wtedy można było na niego wejść, nawet. Jak jest teraz - nie wiem. Wrak był cały zardzewiały, ale było widać nawet napis (nazwę) wokół obudowy koła.(którego oczywiście już nie było). Sama chętnie bym się tam wybrała... Droga była ładna i równa, żadnego przedzierania przez gąszcze.
Chyba, że w międzyczasie tam wyrosła jakaś dżungla amazońska - nie wiem. :)
Awatar użytkownika
airmaciej
Posty: 19
Rejestracja: 6 lip 2004, o 22:27
Kontakt:

wyniki eksploracji z lądu ;-)

Postautor: airmaciej » 26 lis 2004, o 16:41

nie mogłem się powstrzymać aby tam nie pojechać i chociaż chory i z kaszlem, wziąlem kumpla i wydrukowawszy poniższą mapkę skoczyliśmy na miejsce :-)

ponizej sprobuje zaladowac kilka zdjec z tego co zostalo z wraku.
Załączniki
tu chyba było koło napędowe
tu chyba było koło napędowe
tak się przedstawia kwestia dziobu...
tak się przedstawia kwestia dziobu...
a to jest widok w strone rufy (chyba nie pomylilem tylu z przodem?)
a to jest widok w strone rufy (chyba nie pomylilem tylu z przodem?)
Agata
Posty: 332
Rejestracja: 8 paź 2004, o 10:54

Postautor: Agata » 26 lis 2004, o 17:20

naprawde tylko tyle??? Rety, a część z kołem?? Nie było?Aż wierzyć mi się nie chce...No tak, minęło te parę (ehem! ehem!) lat.Szkoda. W mojej pamięci zachował się zupełnie inny obraz.
Awatar użytkownika
airmaciej
Posty: 19
Rejestracja: 6 lip 2004, o 22:27
Kontakt:

korzystając z okazji

Postautor: airmaciej » 26 lis 2004, o 17:24

no a korzystając z okazji skoczyliśmy w jeszcze jedno miejsce, gdzie przy brzegu leży wrak, tym razem chyba jakiejś starej, nitowanej barki. przedstawiam mapke i kilka zdjęć :-)

najlepiej jechać tak jak do portu, przejechać przez szlabany, następnie w prawo jak na ostrów grabowski, po czym w pewnym momencie odbic szutrową drogą w lewo. dojechać do wody, po czym kierować się na północ, aż do początku ogrodów działkowych. uważać na kozy, które mogą zaatakować hehe
Załączniki
tu widać burtę od strony lądu, którą pochłania już nanoszony przez wodę piach
tu widać burtę od strony lądu, którą pochłania już nanoszony przez wodę piach
burta od strony wody
burta od strony wody
to tutaj
to tutaj
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 26 lis 2004, o 19:16

jak się jedzie na wyspe pucką, to też jest jakiś wrak(chyba kutra), jest w 3x lepszym stanie niż to wszystko z poniższych fotek
szperacz
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 26 lis 2004, o 23:58

no gratuluje a jednoczesnie ubolewam - gratuluje dlatego ze ktos sie pokusil i pojechal, pstryknal i teraz wszyscy wiedza co przy naszych nabrzezach mozna jeszcze spotkac, a ubolewam ze nie opstrykalem tego jako pierwszy ;) Ciesze sie ze pomysl z pokazaniem lokalizacji ciekawych rzeczy na mapce sie przyjmuje a takze zachecam do zdradzania takich zapomnianych miejsc gdzie jeszcze mozna znalezc cos z rdzewiejacych "zabytkow - na forum moze powstac niezla galeria :).
PS. szperacz88 - zapodaj na mapce gdzie jest to miejsce to na pewno jakas ekipa tam sie wybierze z aparatem :P
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Re: wyniki eksploracji z lądu ;-)

Postautor: Bachinstitut » 27 lis 2004, o 08:57

airmaciej pisze:nie mogłem się powstrzymać aby tam nie pojechać i chociaż chory i z kaszlem...
Ja tam jestem pod wrażeniem takiego poświęcenia...
A na tym Ostrowiu Grabowskim to ta droga jakoś sensownie przejezdna?
Erich-Falkenwalder-Gesellschaft
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: wyniki eksploracji z lądu ;-)

Postautor: Busol » 27 lis 2004, o 09:33

Bachinstitut pisze:
airmaciej pisze:nie mogłem się powstrzymać aby tam nie pojechać i chociaż chory i z kaszlem...
Ja tam jestem pod wrażeniem takiego poświęcenia...
A na tym Ostrowiu Grabowskim to ta droga jakoś sensownie przejezdna?
Droga przejezdna do dzialek potem mozna spokojnie na koniec dzialek dojsc - fajny widok
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 27 lis 2004, o 17:18

Chcialbym powrocic to tematu bocznokolowca.
Mam dwa pytania - pierwsze do Agaty, a drugie do ogolu spoleczenstwa:

1)Czy za Twoich czasow wrak statku mial jakies oznaczenia, nazwa ?
2)Czy sa gdzies jakies wzmianki ile bocznokolowcow na stale cumowalo w Szczecinie ?

Na innym portalu, o tematyce zblizonej do naszej, znalazlem fotografie opisana Bocznokolowiec pasazerski "Freia". Jezeli sie okaze, ze tylko jeden bocznokolowiec plywal po odrze to mozna sie pokusic o stwierdzenie, ze odnaleziony wrak jest statkiem ze zdjecia.
Załączniki
1094335924.jpg
Agata
Posty: 332
Rejestracja: 8 paź 2004, o 10:54

Postautor: Agata » 27 lis 2004, o 22:05

"za moich czasów"(Boże, jak to brzmi!!!) było jeszcze widać całkiem spory fragment napisu - wokół koła, ale za żadne skarby nie przypomnę sobie jaki. Niestety.
Awatar użytkownika
airmaciej
Posty: 19
Rejestracja: 6 lip 2004, o 22:27
Kontakt:

Postautor: airmaciej » 28 lis 2004, o 13:26

chciałbym zwrócić uwagę na jeden fakt. zarówno wrak parostatku, jak również wrak barki nie wyglądają jakby się rozsypały ze starości. Prawdopodobnie nadwodne części jednostek zostały pocięte i wywiezione na złom. Pytanie tylko kto to zrobił i kiedy? Czy wiązało się to z usuwaniem miejsc niebezpiecznych i kierowane było z góry, czy może jakiś lokalny "biznesmen" zainwestował w palniki.
Załączniki
widać ewidentnie że jest to "wycinanka"
widać ewidentnie że jest to "wycinanka"
Yomi
Posty: 1832
Rejestracja: 7 lis 2004, o 12:00
Lokalizacja: Colbatz

Postautor: Yomi » 28 lis 2004, o 18:22

airmaciej pisze:Czy wiązało się to z usuwaniem miejsc niebezpiecznych i kierowane było z góry, czy może jakiś lokalny "biznesmen" zainwestował w palniki.
Mysle statek przeszedl faze recycling'u dzieki nizszej klasie spoleczenstwa, tzw odzyskiwaczy surowcow wtornych...
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 29 lis 2004, o 18:54

Dobra tu macie zaznaczone położenie jakiegoś starego kutra(???) jak jedziemy 54 jedzie na Wyspę Pucką(na marynarskiej jest taki kawałek bruku w stronę wody, na prawo jest jakiś budynek z przystanią)
Załączniki
No ta żółta strzałka to trochę na oko jest wstawiona, ale to z kilka mm w prawo
No ta żółta strzałka to trochę na oko jest wstawiona, ale to z kilka mm w prawo
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 29 lis 2004, o 18:55

Jakby jakieś pytania jeszcze to mi sms-em an komóre 0508925219(bez zboczonych smsów)
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości

cron