budynek bylej policji na swiatowida (Golecin)

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

budynek bylej policji na swiatowida (Golecin)

Postautor: Iwonka » 17 paź 2004, o 19:12

Podobno jest to wejscie do bunkra czy jezeli ktos posiada informacje na ten temat to bardzo prosze o info
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Re: budynek bylej policji na swiatowida (Golecin)

Postautor: Bruce » 17 paź 2004, o 19:24

Iwonka pisze:Podobno jest to wejscie do bunkra czy jezeli ktos posiada informacje na ten temat to bardzo prosze o info
A skąd masz takie informacje, albo skąd takie przypuszczenia??
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 17 paź 2004, o 19:36

dostalam takie informacje od dzielnicowego naszej dzielnicy ktory pisze ksiazke o Golecinie
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 17 paź 2004, o 19:39

Iwonka pisze:dostalam takie informacje od dzielnicowego naszej dzielnicy ktory pisze ksiazke o Golecinie
No ja pierwszy raz o tym słyszę , więc niestety nie bede mógł Ci pomóc.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 paź 2004, o 20:14

Bruce pisze:
Iwonka pisze:dostalam takie informacje od dzielnicowego naszej dzielnicy ktory pisze ksiazke o Golecinie
No ja pierwszy raz o tym słyszę , więc niestety nie bede mógł Ci pomóc.
I w ten oto sposób Bruce poddał sięna pierwszym zakręcie :-(

Bruce - dasz radę !
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 17 paź 2004, o 20:25

Busol pisze:I w ten oto sposób Bruce poddał sięna pierwszym zakręcie :-(

Bruce - dasz radę !
No i w ten oto sposób została na mnie wywarta presja, więc muszę drążyc ten temat. :)

Iwonka, podaj mi dokładny adres tego budynku, najlepiej i polski i niemiecki, oraz napisz czy coś się tam teraz mieści, czy wogóle istnieje ten budynek, bo zbytnio nieorietuje sie w tej dzielnicy, mimo to że codziennie przejeżdzam przez nią jadac do pracy.

Niewykluczam tej teorii że jest tam jakiś bunkier, gdyż i na Golęcinie i na Gocławiu jest dosyć sporo róznego rodzaju schronów i podziemi, ale wyznaje taką zasade jak wiekszość członków ZGRu - "niewidziałem, niepotwierdzam"
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 17 paź 2004, o 20:48

Bruce pisze:No i w ten oto sposób została na mnie wywarta presja, więc muszę drążyc ten temat. :)
Presja ?
Gdzie ? Kto ?
Zaraz zbanuję... - podaj tylko kto na ciebie wywarł presję... :P
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 18 paź 2004, o 21:51

budynek miesci sie na swiatowida 77.obecnie jest w nim regionalna izba obrachunkowa . jest to niski 1-pietrowy budynek prawdopodobie zbudowany po wojnie. ulica przed 1939 rokiem nazywala sie herrenwiese strasse, a od 1939 adolf hitler strasse
Awatar użytkownika
Bruce
Posty: 615
Rejestracja: 8 maja 2004, o 15:30
Lokalizacja: Grüne Schanze

Postautor: Bruce » 19 paź 2004, o 00:40

Iwonka pisze:budynek miesci sie na swiatowida 77.obecnie jest w nim regionalna izba obrachunkowa . jest to niski 1-pietrowy budynek prawdopodobie zbudowany po wojnie. ulica przed 1939 rokiem nazywala sie herrenwiese strasse, a od 1939 adolf hitler strasse

Nie jestem pewien czy mamy na mysli ten sam budynek, ale jeden budynek na golecinie jest postawiony na schronie. Ale jesli dobrze pamietam to nie jest on 1-pietrowy, tylko wyższy.

Postaram się to jeszcze troche podrążyć i jak cos to dam znać.
Porucznik
Posty: 104
Rejestracja: 23 maja 2004, o 00:52
Lokalizacja: Naugard koło Stettina

Postautor: Porucznik » 19 paź 2004, o 15:02

Budynek Regionalnej Izby Obrachukowej mieści się właśnie na parterowym schronie (brak jakichkolwiek otworów okiennych, drzwi też nie widać), na którym dobudowano piętro, do ktorego prowadzą zewnętrzne schody. Z zewnątrz nic nie widać - budynek jest odnowiony, pomalowany. Zresztą na tej samej ulicy mieści się podobny schrn, w którym obecnie znajduje sie skup metali kolorowych (otwarty w określonych godzinach). Szczegółów odnośnie historii, daty powstania przeznaczenia itp. nie znam. Prawdopodobnie to jeden ze schronów cywilych
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 paź 2004, o 16:57

Tak naprawdę, to nazwa Herrenwieserstraße (Światowida), łącząca dolną część Golęcina - Bollinken z Gocławiem, przetrwała aż do 1945 roku.
Adolf-Hitlerstraße to zmieniona po 1933 roku nazwa ulicy Chausseestraße (Ludowa i Dębogórska). Leżała ona na szlaku tramwajowym do Gocławia, ale zupełnie gdzie indziej - na Żelechowej.
Żeby było ciekawiej, to pod numerem 77-78 przy Herrenwieserstraße przed wojną też mieścił się komisariat. Pod numerem 75-76 mieściły się zaś warsztaty Arbeitsgemeindschaftu, którego to napis widać na fasadzie do dziś.
Szybko zamalowywać - bo Szczecin ZAWSZE polski był!
Gość

Postautor: Gość » 19 paź 2004, o 18:17

Bachinstitut pisze:Tak naprawdê, to nazwa Herrenwieserstraße (¦wiatowida), ³±cz±ca doln± czê¶æ Golêcina - Bollinken z Goc³awiem, przetrwa³a a¿ do 1945 roku.
Adolf-Hitlerstraße to zmieniona po 1933 roku nazwa ulicy Chausseestraße (Ludowa i Dêbogórska). Le¿a³a ona na szlaku tramwajowym do Goc³awia, ale zupe³nie gdzie indziej - na ¯elechowej.
¯eby by³o ciekawiej, to pod numerem 77-78 przy Herrenwieserstraße przed wojn± te¿ mie¶ci³ siê komisariat. Pod numerem 75-76 mie¶ci³y siê za¶ warsztaty Arbeitsgemeindschaftu, którego to napis widaæ na fasadzie do dzi¶.
Szybko zamalowywaæ - bo Szczecin ZAWSZE polski by³!
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 paź 2004, o 18:30

Bardzo mi miło, że ktoś się aż tak upaja moim postem, iż go sobie na rozgrzewkę zacytował w całości i całkowicie z nim utożsamił nie dodając słowa od siebie. Tak się właśnie podlewa narcyzy. Jestem wzruszony jak siennik.
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 19 paź 2004, o 20:25

jestem pełna podziwu dla Waszej wiedzy na temat mojej dzielnicy. Szukam informacji od roku i nigdzie nie trafiłam na takie wiadomości. dziekuję za nie. Może na temat golęcina a właściwie ul. światowida co tam było/ podobno fabryka cykorii/ a także na temat nabrzeży przy tej ulicy Macie jakieś info. Będę mogła ukierunkować swoje poszukiwania - choć czasu już niewiele. DZIĘKI WSZYSKIM Iwona
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 19 paź 2004, o 20:41

Piszesz doktorat? Aż cała dzielnica? Musisz raczej pytać o konkretne sprawy. My tu na portalu dysponujemy wiedzą, ale każdy z nas specjalizuje się w czymś innym.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości

cron