Leśno Górne

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Grooha
Posty: 11
Rejestracja: 2 paź 2004, o 18:29
Lokalizacja: Szczecin

Leśno Górne

Postautor: Grooha » 10 paź 2004, o 01:38

Witam.Wiem że to strona o Szczecinie ale może Was to zaciekawi. W Leśnie Górnym k/Polic w lesie stoi duzy głaz , a na nim jest wyryty napis po niemiecku i sa 2 zające, też wyryte.Bardzo ciekawie to wygląda. Jak zrobie fotke to postaram się ją tu wrzucić. Nie wiecie co to może być? Pozdrowienia Grooha.
skuter

Postautor: skuter » 11 paź 2004, o 09:49

napisz jak trafic do tego glazu
Awatar użytkownika
Grooha
Posty: 11
Rejestracja: 2 paź 2004, o 18:29
Lokalizacja: Szczecin

Leśno Górne

Postautor: Grooha » 13 paź 2004, o 00:03

jak sie jedzie w Policach ul.Wyszynskiego przez sygnalizacje swietlna obok garazow w strone lasu. jedziemy przez Siedlice i jak miniemy w jazd na wysypisko za ok 150 m bedzie wjazd na stadnine koni to na wprost po lewej jest mala gorka.na tej gorce jest ten glaz . z kilkoma mniejszymi tworzy jakby okrag. bardzo ciekawe jest to ze ktos dba o ten glaz. litery sa pomalowane na czarno . tak samo jak te zajace.jutro postaram sie zrobic zdjecia.
Awatar użytkownika
Grooha
Posty: 11
Rejestracja: 2 paź 2004, o 18:29
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Grooha » 14 paź 2004, o 19:47

zdjecia juz mam tylko nie wiem jak je wrzucic.puscilem je Busolowi moze on to zrobi za mnie. :D
Awatar użytkownika
keson
Admin
Posty: 844
Rejestracja: 12 maja 2004, o 10:21
Kontakt:

Postautor: keson » 14 paź 2004, o 22:07

oto wspomniany głaz

Obrazek
Powiększ

krótki opis dodawania obrazków znajduje się tutaj
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 14 paź 2004, o 22:32

Hej, Shreck, to naprawdę piękny głaz.
Jeszcze mapka by się przydała...
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 15 paź 2004, o 01:13

Właśnie szukałem w polskiej Encyklopedii Szczecina jakiejś wzmianki o Prinzeßschloß, o którym obiecałem napisać Sławkowi w przyszłym tygodniu. Nie, żebym miał się czegoś tam spodziewać. I na co się natknąłem? Na wzmiankę (tom II, str. 148) o kamieniu Groohy. To pomnik pisarza i poety Hermana Lönsa z 1934 roku. Pod spodem w encyklopedii jak byk napisane: Obecnie nie istnieje. Hej, coś tu mi się nie zgadza. W takiej marmurowej encyklopedii nic nie wiedzą tym kamieniu? Czy to Grooha jest odkrywcą? Grooha, może lepiej zasyp to szybko, bo się nie będzie zgadzało z encyklopedią, co?
skuter

Postautor: skuter » 15 paź 2004, o 12:48

czadowy! :) w wekeend jade go szukac
Micha³

Postautor: Micha³ » 16 paź 2004, o 00:09

Witam. G³az chyba jednak istnieje i to ju¿ od do¶c dawna. W Stettiner Bürgerbrief z 1997 roku nawet jego zdjêcie (na stronie 73). Nazywa siê Herman-Löns-Stein bei Hohenleese.
Awatar użytkownika
GRYF
Posty: 338
Rejestracja: 26 cze 2004, o 19:47

Postautor: GRYF » 16 paź 2004, o 00:37

A znalazł by się może ktoś kto by przetłumaczył ten tekst dosłownie z tego głazu????? Baaaardzo prosimy wszelkich germanistów.............
Gość

Postautor: Gość » 16 paź 2004, o 12:42

Witam. Tekst napisu mo¿na chyba przet³umaczyæ mniej wiêcej tak:

Herman Loens
(zmar³y) na Zachodzie 26.9.1914
"Wilko³ak zaniós³ siê wyciem przez krainê."
"Poeta stepów (wrzosowisk)" umar³ za swoj± Ojczyznê.
M¶ciêciñskie Towarzystwo Le¶ne.
26.9.1934

Zastrzegam jednak, ¿e nie jestem profesjonalnym germanist± :)

Grzegorz
Pavlinsky
Posty: 107
Rejestracja: 5 lip 2004, o 19:26
Lokalizacja: Szczecin-Świerczewo

To proste...

Postautor: Pavlinsky » 16 paź 2004, o 15:43

Te zajączki są tam wykute dlatego, bo to był dość znany na pocz. XX w. literat niemiecki, piszący głównie dla dzieci i w jego książkach często pojawiały się opowieści o zwierzętach.
Awatar użytkownika
meak
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 18:54
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: meak » 24 kwie 2005, o 19:24

Wątek sprzed kilku miesięcy, ale bywalcem nie jestem, a właśnie wczoraj wybrałem się na wycieczkę niebieskim szlakiem z Głębokiego, przez Leśno Górne i natrafiłem tam na głaz będący tematem dyskusji. Zrobiłem mu kilka fotek, a po powrocie zacząłem grzebać w sieci w poszukiwaniu informacji na temat osoby, której głaz jest poświęcony. Trafiłem na informacje o poecie Hermanie Loens (http://thescorp.multics.org/23tyr.html - tutaj znalazłem informacje o jego austriackim pochodzeniu... )u, który zginął we Francji, w czasie działań I Wojny Światowej, w Rheims. Z informacji w sieci wynika, że był to miłośnik przyrody, sprzeciwiał się nadmiernej industrializacji społeczeństw, wdzieraniu się przemysłu na tereny leśne. To wszystko było dość łatwe do ustalenia, niestety nie udało mi się dowiedzieć najważniejszego dla mnie: dlaczego w jakimś Leśnie Górnym, w dwudziestolecie śmierci poety ustawiono ten głaz. Owszem, są pewne skojarzenia, w końcu na głazie podpisało się "Towarzystwo Miłośników Lasu Mścięcińskiego", poeta jak już wspomniałem był w sprawy zachowania naturalnych terenów "jakoś" zaangażowany, ale co jest bezpośrednią przyczyną tego, że głaz znalazł się akurat w Leśnie Górnym? Mieszkał tu jakiś miłośnik poety, był jakoś związany z wspomnianym towarzystwem, z kimś na tych terenach? Myślę, że to jest prawdziwa zagadka, ale rozwiązanie jej może znajdować się już poza zasięgiem możliwości, od tamtej pory minęło już przecież 71 lat. Zastanawiam się, czy nie pomogłoby przeszukanie w Archiwum Państwowym w Szczecinie gazet z tamtego okresu, mogła tam znaleźć się notka o ufundowaniu - położeniu tego głazu, nie mam jednak już czasu na takie zabawy ;)
Awatar użytkownika
Bartosz
Expert
Posty: 8809
Rejestracja: 7 cze 2004, o 17:56
Lokalizacja: Stettin

Postautor: Bartosz » 24 kwie 2005, o 20:11

Hermann Löns nie był Austriakiem, lecz rodowitym Prusakiem. Urodził się w Kulm in Westpreußen (Chełmnie) i był najstarszym dzieckiem (z czternaściorga) profesora gimnazjalnego. Dziecińswo spędził na Pomorzu, w Wałczu (Deutsch Krone). Studiował m.in. w Greifswaldzie (poza tym w Münster i Göttingen). Jeden z jego utworów nosi tytuł "Fischerdorf Wieck bei Greifswald". Tyle jeśli chodzi o związki Lönsa z Pomorzem. W okresie międzywojennym Löns stał się patronem wielu niemieckich ulic (w Szczecinie Lönsweg), jak również obiektów geograficznych. Co było powodem tej popularności? Poza jego twórczością literacką ważny był też jeszcze jeden czynnik. Wraz z wybuchem wojny w 1914 r. Löns zgłosił się na ochotnika do wojska (miał wówczas 48 lat). Poległ już pod koniec września 1914, niecałe dwa miesiące od rozpoczęcia działań wojennych. Jego śmierć była jednym z wielu faktów wykorzystywanych propagandowo dla wzmożenia nastrojów patriotycznych, co w czasie wojny miało szczególne znaczenie. Löns był postrzegany jako bohater, który walczył (choć nie musiał tego robić) i zginął dla ojczyzny.
Awatar użytkownika
meak
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwie 2005, o 18:54
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: meak » 24 kwie 2005, o 21:09

Dzięki, takie odpowiedzi przyjemnie się czyta, myślę że w wątku brakowało takiej szerszej informacji. Chyba, że to tylko ja byłem aż tak niedoinformowany ;)
Wzmianka o austriackim pochodzeniu wydawała mi się dziwna, bo ani miejsce urodzenia ani inne rzeczy na to nie wskazywały (np. informacja na kolejnej stronie wyraźnie mówi o niemieckim pochodzeniu: http://pbl.ibl.poznan.pl/dostep/index.p ... caid=17770), ale że nie znam tematu, więc mocno mnie to zmyliło.
Swoją drogą, gdybyś był w stanie podać jakieś internetowe źródło (ewentualnie książkę, gdzie jest cokolwiek więcej na jego temat), najlepiej w jęz. angielskim (ale od biedy może być niemieckie, jakoś się przemęczę ;) ) na temat tego poety, byłbym wdzięczny. Dziękuję w każdym razie i za to, co już napisałeś, przyznam że nurtowała mnie ta sprawa mocno ;) Pozdrawiam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości