Identyfikacja zdjęć

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Busol » 28 paź 2015, o 22:53

Roroch. Prośba o kontakt na priv lub maila admin(at)sedina.pl.
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Kuba
Posty: 54
Rejestracja: 29 gru 2014, o 14:25

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Kuba » 29 paź 2015, o 21:45

roroch
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2015, o 14:09
Lokalizacja: Postsiedlung Haus 4

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: roroch » 4 lis 2015, o 11:36

Bogus, dzięki za zdjęcie RAF-u, na którym Postsiedlung jest jeszcze w całości...

Mirekjot, dzięki za info. w sprawie numeracji linii tramwajowej na Pasewalker Chausse. Wiesz może coś na temat typów tramwajów, które jeździły na tej trasie w latach 1921-1945?
Pozdrawiam,
R.
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Bogus » 9 lis 2015, o 20:04

No i znowu Galeria przedwojenna powiększa się o nowy pakiet pięknych zdjęć, pięknie opisanych. Aż miło popatrzeć i pokontemplować! :D
I jak sobie tak kontempluję, zastanawia mnie jedno ze zdjęć. Chodzi o siedzibę Stowarzyszenia Młodych Kuców, która jak się okazuje po prześledzeniu Galerii, miała dwie lokalizacje.
Galeria > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Innenräume > Gaststätten, Hotels, Restaurants, Cafes > Grosse Oderstraße 18-20 - Verein junger Kaufleute>Plik 60/835 (Verein junger Kaufleute, Speisesaal)

Porównuję to zdjęcie widokiem budynku Grosse Oderstraße 18-20:
Galeria > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Alt-Stettin > Altstadt > Neuer Markt>Plik 9/9 (Neumarkt, Volkshaus, Große Oderstraße 18-20)

oraz z późniejszą siedzibą stowarzyszenia, Pölitzer Straße 15:
Galeria > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Vor dem Berliner Tor, Vor dem Königstor > Vor dem Königstor > Pölitzer Straße (Zwischen Am Königstor und Birkenallee)> Plik 29/33 (Pölitzer Straße 15).

Nie wiem jak Wam , ale mi sala jadalna jednak bardziej pasuje do tego drugiego adresu, zwłaszcza do widoku budynku od strony ogrodu.
Kluczem w rozwianiu mej wątpliwości mogłaby być data wykonania zdjęcia, bo jak wywnioskowałem z zapisów w Adressbuchach, przeniesienie siedziby mogło nastąpić ok. 1905-06 r. Ale czy jest ona możliwa do ustalenia?
Co sądzicie o tym?
Awatar użytkownika
Przemo21
Posty: 513
Rejestracja: 4 sty 2005, o 20:33
Lokalizacja: Lortzingstr.

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Przemo21 » 12 lis 2015, o 10:51

Zdjecie zamieszczone w galerii jako niezidentyfikowane http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1 to Jasne Błonia
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Busol » 12 lis 2015, o 11:01

Przemo21 pisze:Zdjecie zamieszczone w galerii jako niezidentyfikowane http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1 to Jasne Błonia
A można trochę więcej szczegółów ? W którą stronę patrzymy i co widać?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Przemo21
Posty: 513
Rejestracja: 4 sty 2005, o 20:33
Lokalizacja: Lortzingstr.

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Przemo21 » 12 lis 2015, o 12:07

Patrzymy w kierunku pomnika trzech orłów,po prawej stronie wysoki budynek to przychodnia wojskowa wraz z nieistniejacym skrzydłem,dokładnie za pani kapeluszem widnieje budynek IPN(konsulat radziecki ) a kawałek w lewo ledwie widoczna wieża Quistorpa. Może byc? :)
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: Busol » 13 lis 2015, o 09:22

I teraz się zgadza
Dziękuję
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
jazzek
Posty: 51
Rejestracja: 18 cze 2013, o 15:42

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: jazzek » 16 lis 2015, o 17:23

Gnębi mnie zdjęcie http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1

Wydaje się na pierwszy rzut oka prawidłowo opisane jako widok z ul. Kochanowskiego, ale godziny spędziłem, usiłując zidentyfikować budynki. W końcu coś mi zdaje się zaskakiwać. Ścieżka zakręcająca na pierwszym planie to ul. W. Pola (lub Harcerzy, w zależności od mapy). Na tle nieba wieża, Malinowa 1A (to chyba pierwsze, co każdy spostrzega). Długi budynek po lewej za drzewostanem to lewe skrzydło szpitala przy Arkońskiej. Duży optycznie budynek na wprost to Serbska 10, teren stacji elektroenergetycznej. Zlewa się z nim któryś z budynków przy Bułgarskiej. Pod niebem, trochę bardziej na prawo, taki jakby zębaty, to budynek przy F. Gila.

Ale za to budynek na prawym skraju zdjęcia do niczego mi nie pasuje. Poniosła mnie fantazja, czy wręcz przeciwnie, zabrakło mi jej? :)
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: MariuszSamek » 16 lis 2015, o 22:23

Coś w tym jest. Ja od lat tak właśnie identyfikuje to miejsce ale tylko po ukształtowaniu terenu. Szkoda, że jakość tak marna.
Te długi budynek bardziej bym identyfikował jako Arkońska 13, o tu:
https://www.google.pl/maps/@53.4538361, ... 312!8i6656

Serbska 10 natomiast nie bardzo mi pasuje bo stacja elektroenergetyczna ma 5 okien a ten na zdjęciu 4...
jazzek
Posty: 51
Rejestracja: 18 cze 2013, o 15:42

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: jazzek » 17 lis 2015, o 10:08

Też umiem liczyć :) ale może piąte okno jest za drzewem? Zaletą tego budynku jest jego wysokość. Z drugiej strony interesujący szczegół, czyli wysoki komin nad nim - takie kominy ma jeden dom w tamtej okolicy, tylko zupełnie mi się nie ustawia w linię z tą stacją - ale może kiedyś jakiś inny dom też miał taki komin...

Bez wizji lokalnej się nie obejdzie, teraz dobra pora, bo liście opadły.
jazzek
Posty: 51
Rejestracja: 18 cze 2013, o 15:42

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: jazzek » 17 lis 2015, o 16:00

http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media

To zdjęcie już 2006 w zostało zidentyfikowane. Nawet niejaki MariuszSamek :) obiecał je przenieść, a ono wciąż tkwi tutaj.

Ale o czym ja chciałem... Aha, to zdjęcie ze znakiem zapytania:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media

Wydaje się dobrze korelować z tymi dwoma:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media

Dwie pary słupów trakcji tramwajowej, krzewy i drzewa, wiata przy Kadłubka (wysokość i spad daszku). Moim zdaniem wystarcza. Niestety nie pamiętam zawartości obszaru między Kadłubka, Asnyka i Naruszewicza przed budową osiedla, choć była to moja droga do przedszkola. Kojarzą mi się dzikie ogródki, i stromy, wydeptany stok tam gdzie się łączą Kadłubka i Naruszewicza. Poziom ulicy Kadłubka został tam potem zdaje się podniesiony.

I na koniec to:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media

Wydaje mi się, że z tyłu to skwer, bohater poprzednich trzech zdjęć. Słup ogłoszeniowy stoi na trójkątnej wysepce wchłoniętej niedawno przez rondo Sybiraków. Słup tam nawet pamiętam.
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: MariuszSamek » 17 lis 2015, o 23:28

jazzek pisze: Ale o czym ja chciałem... Aha, to zdjęcie ze znakiem zapytania:
http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... play_media
....
Dwie pary słupów trakcji tramwajowej, krzewy i drzewa, wiata przy Kadłubka (wysokość i spad daszku). Moim zdaniem wystarcza. Niestety nie pamiętam zawartości obszaru między Kadłubka, Asnyka i Naruszewicza przed budową osiedla, choć była to moja droga do przedszkola. Kojarzą mi się dzikie ogródki, i stromy, wydeptany stok tam gdzie się łączą Kadłubka i Naruszewicza. Poziom ulicy Kadłubka został tam potem zdaje się podniesiony.

I na koniec to:
Kiedyś otworzyłem już o tym wątek ale teraz nie mogę go znaleźć. Wtedy nie dostałem jasnej odpowiedzi. Zgadzam się z tobą i mam natomiast następujące poszlaki:
Ze zdjęcia lotniczego w galerii, które teraz dołączam widać, że przy ul. Niemcewicza stała kamienica podobna kształtem (litera U patrząc z góry) do tej w tle.
Podobieństwa:
- Komin bezpośrednio przy budynku, oraz ten w oddali
- sam kształt kamienicy w widoku z góry
- charakterystycze uskoki na dachu,
- rozmieszczenie kominów
Dodatkowo: Zdjęcie udostępniła EwaEwa, która mieszkała po wojnie w tym rejonie. Sama jednak nie wie gdzie je zrobiono.

Mój tok rozumowania oznacza jednak, że kamienica owa przetrwała wojnę ale później ją rozebrano - pewnie na potrzeby budowy bloków. Nikt na forum nie potwierdził tego faktu. Zostawiono jednak kamienicę narożną przy rondzie Sybiraków - stoi do dziś.
Mam jeden argument przeciw: Patrząc na zdjęcie z albumu EwaEwa widać dość szeroką niezabudowaną przestrzeń w stronę prawą zdjęcia. Ta przestrzeń wydaje mi się większa i w którymś momencie powinna być już widoczna kamienica narożna z Ronda Sybiraków. Na zdjęciu lotniczym zaznaczyłem tę odległość na zielono. To mi się po prostu nie zgadza.

Zachęcam do dyskusji :-)
Załączniki
20 - Zabelsdorf.jpg
Awatar użytkownika
MariuszSamek
Posty: 1237
Rejestracja: 28 paź 2004, o 22:58
Lokalizacja: Szczecin

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: MariuszSamek » 18 lis 2015, o 21:12

Znalazłem wątek (jest tam mapka):
viewtopic.php?f=23&t=3010&p=62385&hilit ... 9Fe#p62385
jazzek
Posty: 51
Rejestracja: 18 cze 2013, o 15:42

Re: Identyfikacja zdjęć

Postautor: jazzek » 19 lis 2015, o 12:49

Jak to jest, że ciągle przeszukuję archiwum zdjęć, a na najlepsze nie trafiam. To powyższe i wczoraj zobaczone Kołobrzeskiej... aż mi szczęka opadła z wrażenia :) Zaraz się zajmę pomiarami... No więc nie ma bata, ta ocalała kamienica po prostu się nie zmieściła w kadrze. Komin z prawej, obok niego budynek fabryczny przy samej Niemcewicza (obok parczku), a jakby kadr sięgnął dalej, to dopiero byłaby owa kamienica. A czemu została? Bo tak :) Zresztą przy obecnej polityce magistratu i z nią się niedługo pożegnamy.

A wracając do Kochanowskiego. "Te długi budynek bardziej bym identyfikował jako Arkońska 13" - tak, to jest klucz do tego zdjęcia, a przynajmniej jego lewej strony. Te dwie ściany szczytowe pod wieżą na Malinowej to ni mniej, ni więcej, tylko domy przy Zdrojowej (nr 19 i kolejny). Ten wydatny budynek pośrodku zdjęcia to mógłby być dawny dom na górce, rozebrany w początku lat 70-ych. Na jego miejscu (i górki) obecnie blok Arkońska 45. Ale on był niski, więc w grę wchodzi też nr 46, tym bardziej że na prawo jakby wieżyczka na dachu, w sam raz pasuje tu nr 47.

Teraz prawa strona. Podtrzymuję swoją hipotezę o domach na F. Gila u góry, na ich tle w środku widać trójkątny cień. To ostatni, najwyżej położony z szeregu domów przy Wszystkich Świętych. Pozostałe cienie też widać, jak ktoś ma trochę fantazji :D Na prawej krawędzi zdjęcia w takim razie budynek przy Bułgarskiej (nr 3/4?). Jeszcze jeden budynek do rozgryzienia, na dół i w lewo od Gila. Może to zresztą złożenie dwóch. Na tej linii budowano i burzono...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron