Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Schulz » 29 paź 2012, o 12:12

Stau pisze: ...
mirekjot zwraca tyko uwagę, że Manzelbrunnen to nie Denkmal, zresztą wystarczy wziąć pierwszy lepszy plan miasta do ręki.
W pełni zgadzam się z Mirekjotem.
Jeżeli już "Denkmal", to raczej "pomnik-wodotrysk". Nawet w Encyklopedii Szczecina autorka hasła Ewa Gwiazdowska o tym "pomniku" pisze: "Pomnik-wodotrysk zw. Sedina Brunner (Manzel-Brunnen)". A tak przy okazji, inny "Pomnik-wodotrysk", czyli studnia na Placu Orła Białego, zwana do 1945 roku także "Der Brunnen auf dem Roßmarkte", już tyle emocji nie wzbudza. Ciekawe dlaczego? W końcu ma zwieńczenie w formie orła, stojącego z rozpostartymi skrzydłami na skale, no właśnie, jakiego orła... ? I nie sądzę, że autor projektu, berlińczyk Grael widział w nim Orła Białego (przypomnę, był to 1732 r., a naszym Szczecinem władali od kilku zaledwie lat "tfu" Prusacy).
Czego zatem brakuje Sedinie, że ma tylu zawziętych przeciwników?
rygs
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2012, o 21:19

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: rygs » 29 paź 2012, o 17:06

Czego brakuje? Odpowiedź jest prosta - brakuje pomnika. Jakby Sedina przetrwała wojnę - nie było by problemu pewnie stała by do dzisiaj i nie miał bym nic przeciwko temu. Podobnie z studnią na Pl. Orła Białego - jakby została zniszczona w trakcie działań wojennych i dzisiaj pojawił by się pomysł odbudowy, budziło by tyle samo kontrowersji.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Schulz » 29 paź 2012, o 18:54

rygs pisze:Czego brakuje? Odpowiedź jest prosta - brakuje pomnika. Jakby Sedina przetrwała wojnę - nie było by problemu pewnie stała by do dzisiaj i nie miał bym nic przeciwko temu. Podobnie z studnią na Pl. Orła Białego - jakby została zniszczona w trakcie działań wojennych i dzisiaj pojawił by się pomysł odbudowy, budziło by tyle samo kontrowersji.
Czyli co, Sedinie brakuje pomnika? Póki co baseny fontanny zachowały się, głazów nikt nie zawłaszczył, otoczenie całości prawie bez zmian, woda leci, nawet kotwicy nie brakuje. Wypada uzupełnić tylko kompozycję figuralną wodotrysku i po "kontrowersjach" nieprzekonanych. No i oczywiście jeszcze trzeba znaleźć fundusze...
Ale te już raz przepadły. Z czyjej winy? Bez komentarza.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: mirekjot » 31 paź 2012, o 21:17

rygs pisze:Czego brakuje? Odpowiedź jest prosta - brakuje pomnika. Jakby Sedina przetrwała wojnę - nie było by problemu pewnie stała by do dzisiaj i nie miał bym nic przeciwko temu. Podobnie z studnią na Pl. Orła Białego - jakby została zniszczona w trakcie działań wojennych i dzisiaj pojawił by się pomysł odbudowy, budziło by tyle samo kontrowersji.
Hej rygs - dla Twojej wiadomości - aby uchronić fontannę na pl. Orła Białego przed zniszczeniem w czasie II wojny, zasypano ja piaskiem. Zrobili to, a jakże, naziści. Widać, że jako symbol, dobrze im się musiała kojarzyć, skoro się z nią tak cackali. Pewnie zaraz powiesz, że nie nadawała się na przetop, jak rzeźby z fontanny Manzla, albo że zasypali piaskiem, żeby ich nie denerwował orzeł, który mógł się przecież komuś skojarzyć z orłem białym... Byc może wyobraźnia podsunie Ci jeszcze jakiś inny powód. Ale w sumie chodzi o co innego. Lubię to miasto łącznie z jego historią, która jest nieźle pokręcona i nie zmieni tej historii ani odbudowa fontanny na pl. Tobruckim, ani stawianie nowych pomników Piastom Kołodziejom. Miejsca jest dość.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Stau » 4 sty 2013, o 02:43

Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Kino Zamek (wejście A, F)

Wstęp: wstęp wolny
Kiedy:
1. 09-01-2013 17:00 Środa

Temat spotkania: Mit o Sedinie

Prowadzący: Małgorzata Gwiazdowska, Miejski Konserwator Zabytków

Dzieje powstania fontanny z monumentalną grupą figuralną według projektu Ludwiga Manzla. Prelegentka odniesie się także do burzliwej dyskusji dotyczącej niedoszłej rekonstrukcji rzeźb wieńczących pierwotnie fontannę oraz planowanej rewitalizacji placu, od której również odstąpiono.

http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=3109

Ktoś z Was może się wybiera? Emocje gwarantowane - a zapewniają je:

- prelegent
- tematyka
- publiczność

O "pominięciu" służb konserwatorskich w całej "zabawie" w 2010 roku można poczytać w "Kronice Szczecina 2010". Autorem tekstu przyszły prelegent.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
SobiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: 13 gru 2009, o 23:20

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: SobiWanKenobi » 5 mar 2013, o 16:21

Dopiero teraz przeczytałem. Był ktoś? Wrażenia?
laszlo
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2011, o 22:13

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: laszlo » 21 wrz 2013, o 10:47

Witam
Śledzę wątek od lat już i oczywiście poznałem wszystkie argumenty przemawiające za tym, że pomnik zniknał już w czasie wojny za sprawą Niemców. Argument zdjęć nigdy do mnie jednak nie trafiał. Większość starych fotek jest często antydatowana, na zasadzie - "Kiedyż to było o la Boga, coś koło tego i tego..." Także dopisek ręczny na fotografi z roku 1942 - "już usunięta" - równie dobrze mógł pwstać w roku 50.
W archiwum są fotki podpisane nawet jako 1942, na których już nie ma pomnika, co już jest absurdalne.
Tymczasem w piątek wpadł mi w ręce kolejny odcinek pamiętnika Kurta, który drukuje Głos. I ku mojemu zaskoczeniu przeczytałem jak Kurt, który przybył do miasta na urlop 15 sierpnia 1944 r. idąc z dworca ulicą Dworcową opisuje "fontannę Z WYNIOSŁA POSTACIA PANI SEDINY - SYMBOLU PORTOWEGO SZCZECINA".
Wg mnie jest to bardziej wiarygodne niż zdjecie byc moze z 1943, byc moze z 1944, a w ogole to nie wiadomo z ktorego...
W tym momencie pewne jest jedno - 15 sierpnia 1944 r pomnik stał na swoim miejscu!
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Stau » 21 wrz 2013, o 16:48

Dodam, że laszlo ma na myśli wspomnienia dezertera Kurta. 12 września zaczął je publikować "Głos Szczeciński". W Internecie są niestety (przynajmniej na razie) w wersji "płatnej" pierwsze dwa "odcinki":

- Okiem Dezertera cz. 1: Młody Kurt o starym Stettinie
- Okiem Dezertera cz. 2: Jak frontowiec jedzie na urlop

Ktoś śledził dokładnie ten cykl i może napisać, ile ukazało się do dzisiaj "odcinków"? Przyznam, że "przegapiłem" te wspomnienia. Ogólnie sporo na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy tego typu "odkryć".
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
laszlo
Posty: 3
Rejestracja: 19 maja 2011, o 22:13

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: laszlo » 21 wrz 2013, o 19:06

W ten piatek ukazał sie trzeci odcinek - Spotkanie czyli Kurt na urlopie.
Awatar użytkownika
Cpt.Kyniev
Posty: 135
Rejestracja: 12 gru 2009, o 11:27
Lokalizacja: Szczecin

Odbudowa Sediny w propozycjach budżetu miasta w 2014r.

Postautor: Cpt.Kyniev » 21 paź 2013, o 16:45

Ciekawostka przyrodnicza:
W konsultacjach społecznych w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego trwają ustalenia, na co Miasto Szczecin wyda 5 mln z budżetu w 2014 roku .
Z prawie 200 projektów znalazła się na pozycji 5 "Odbudowa pomnika Sediny na Placu Tobruckim".
Co na to forumowicze i grono redakcyjne?

Lista tematów tutaj:
https://konsultuj.szczecin.pl/konsultac ... 116040.asp

A głosować można tu:
http://konsultuj.szczecin.pl/konsultacj ... 116034.asp

Stau: post przeniesiony do tego wątku, aby nie mnożyć sedinowych "bytów".
---
Zapraszam:
www.popetersburgu.pl
www.facebook.com/popetersburgu
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: Stau » 21 paź 2013, o 17:55

Cpt.Kyniev pisze:W konsultacjach społecznych w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego trwają ustalenia, na co Miasto Szczecin wyda 5 mln z budżetu w 2014 roku .
Z prawie 200 projektów znalazła się na pozycji 5 "Odbudowa pomnika Sediny na Placu Tobruckim".
Co na to forumowicze i grono redakcyjne?
Mnie ten temat nudzi. I wywołuje zerowe emocje. Projekt ma błąd już w samej nazwie. Żaden pomnik. To już podważa wszystko. Inna sprawa materiał - trybowana miedź. Ciekawe czy kopię planują wykonać z tego samego.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
rygs
Posty: 17
Rejestracja: 24 paź 2012, o 21:19

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: rygs » 21 paź 2013, o 20:25

Sedina mało prawdopodobne aby wygrała ten konkurs. Spokojnie, nim stowarzyszenie, które się zobowiązało sfinansować pomnik zbierzeje pieniążki uchwała Rady Miasta zostanie zmieniona mam nadzieję
marlenas
Posty: 22
Rejestracja: 7 gru 2005, o 20:41
Lokalizacja: Szczecin

Odbudowa Sediny budżet obywatelski Szczecina na 2014

Postautor: marlenas » 28 paź 2013, o 21:33

Pomóżcie proszę, jak wygląda projekt odtworzenia Sediny przygotowany przez Stowarzyszenie „Kupców dla miasta Szczecin", czy jest choć w 90% podobny do oryginału pod względem formy i rozmiarów? Bardzo chciałabym zobaczyć Sedinę zamiast tej, no, wiecie której kotwicy, zamiennego elementu w ważnym dla Szczecina miejscu. Na stronie z formularzem zgłoszeniowym do budżetu brak załączników http://konsultuj.szczecin.pl/konsultacj ... o_2014.pdf Chciałabym zagłosować, ale raczej skłaniam się ku odtworzeniu bez uproszczeń. Jeżeli budżet obywatelski wynosi 5 000 000, a szacunkowy kosztorys Sediny to ok 3 000 000 i projekt jest wart walki, to zawalczę i zaangażuję znajomych, tylko jak ten projekt wygląda i czy wart jest walki? Pomóżcie mi proszę podjąć decyzję.
Glosowanie do 8-go listopada a tak właściwie zadziwia mnie lista tematów: kibelek, dróżki rowerowe, przejazdy i przejścia, rozbudowa szkoły, szatnia na stadionie, znaki drogowe, drzewa w donicach, pomyłka jakaś? Przejrzałam pobieżnie wcześniejsze zgłoszenia do wykorzystania budżetu, było ich chyba 307, po weryfikacji zatwierdzono listę 194 projektów i ręce mi opadły widząc zatwierdzony projekt 192. Wg mnie część propozycji nie powinna się pojawić w budżecie obywatelskim, gdyż są bezsensowne lub są to zadania służb miejskich, ale może ten tramwaj projekt 71 albo balkony (tylko które?) projekt 123 lub inne, wszystkich nie przeczytałam. Tu link do strony z głosowaniem http://konsultuj.szczecin.pl/konsultacj ... 116042.asp i wykazem http://konsultuj.szczecin.pl/konsultacj ... 116040.asp Jeżeli mamy wpływ na cokolwiek, może ustalilibyśmy razem na co glosować (max 3 pozycje). Jeżeli nie pomożecie, to zagłosuję na Przedszkole Jarzębinka.
Marlena

Stau - post przeniesiony do tego wątku, aby nie mnożyć sedinowych "bytów". Ponawiam prośby o zaprzestanie "politykowania". Każdy ma zapewne własne zdanie na temat tego, co "jest pomyłką", a co nie. Forum sedina.pl nie jest miejscem na dyskusje odnośnie do innych pomysłów. Nie będziemy nic "wspólnie ustalać", każdy ma prawo do suwerennej decyzji.
SobiWanKenobi
Posty: 13
Rejestracja: 13 gru 2009, o 23:20

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: SobiWanKenobi » 2 lis 2013, o 17:36

Poszukiwania Sediny nabierają tempa. Póki co, udało nam się odnaleźć pewną Fundację z poza Szczecina, która statutowo zajmuje się poszukiwaniem zaginionych dzieł sztuki i ma kilka spektakularnych sukcesów na swoim koncie. Ci ludzie to prawdziwi pasjonaci i od razu wyrazili chęć przeprowadzenia poszukiwań pomnika w Lasku Arkońskim. Dysponują różnym sprzętem niezbędnym do takich poszukiwań (georadary, wykrywacze metali etc.). Równolegle załatwiam wszystkie formalności i nabieram przekonania, że ta płaszczyzna poszukiwań jest najtrudniejsza, ale i tu już są sukcesy. Przede wszystkim mamy już zgodę Konserwatora Zabytków! W tym samym czasie ubiegamy się o zgodę ZUKu (Zakładu Usług Komunalnych), który zarządza Lasem Arkońskim z ramienia Gminy. Tu jest niezła przeprawa. Poszukiwania trzeba ubezpieczyć, dodatkowo wpłacić kaucję i.t.d., na wypadek ewentualnych szkód przez nas wyrządzonych. A kwoty są.... duże. Będę się odzywał w miarę rozwoju przedsięwzięcia i pisał o kolejnych etapach niezależnie od efektów. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Re: Co się stało tak naprawdę z Sediną (temat bumerang)

Postautor: woti » 3 lis 2013, o 13:09

Jeżeli nadal jest nadzieja na odnalezienie "pomnika" Sediny - to bez sensu wydawać jakiekolwiek pieniądze na budowę nowego/kopii.
Poza tym założeniem było, że będzie się zbierało na ten cel nie z budżetu instytucji miejskich, lecz jako dar mieszkańców = składki/cegiełki. Może by potem wybrukować placyk pod/obok płytkami z nazwiskami darczyńców... Zbieranie "do skarbonki" dłuższe i trudniejsze, ale warto temat przypominać.
Absolwenci - łączcie się!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości

cron