Szubienica....

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Zibsky
Posty: 2684
Rejestracja: 14 sty 2005, o 01:26

Szubienica....

Postautor: Zibsky » 12 maja 2005, o 19:47

Na jednej z mapek (jest tez w galerii) znalazlem cos co wyglada jak szubienica....
Czy to autentyczne miejsce wykonywania wyrokow......??????
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 12 maja 2005, o 19:53

+ cztery koła do łamania kości!?
Niezły ogródek :shock:
Ostatnio zmieniony 12 maja 2005, o 19:54 przez Jsz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bachinstitut
Expert
Posty: 11311
Rejestracja: 22 cze 2004, o 17:54

Postautor: Bachinstitut » 12 maja 2005, o 19:54

Między innym wykonywali je na Galgwiese. Ale czy to jest to? .....
Awatar użytkownika
bronx
Posty: 806
Rejestracja: 5 sty 2005, o 00:56
Lokalizacja: Neustettin
Kontakt:

Postautor: bronx » 12 maja 2005, o 19:57

Jsz pisze:+ cztery koła do łamania kości!?
Niezły ogródek :shock:
heh można by rzec "ścieżka zdrowia" :)
[url=http://www.szczecinek.org][img]http://www.szczecinek.org/HotLink/gruss_aus1.png[/img][/url]
george1
Posty: 26
Rejestracja: 31 gru 2004, o 16:40
Lokalizacja: FRAUENDORF

Postautor: george1 » 26 maja 2005, o 20:32

A Slyszeliscie o tzw; KRUCZYM KAMIENIU urocze miejsce na Wzgozu Hetmanskim? Tam byly wykonywane egzekucje na dezerterach garnizonu pruskiego. Miejsce istnieje do dzisiaj- ma swoj specyficzny klimat, chociaz menele siorbia tam winko.
Awatar użytkownika
Jsz
Posty: 1698
Rejestracja: 17 lis 2004, o 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Jsz » 26 maja 2005, o 21:00

george1 pisze:...Miejsce istnieje do dzisiaj...
Nadaj coś więcej!? Kamień, gdzie?
Będzie drugie miejsce pamięci, niedaleko performerki!
Awatar użytkownika
kadent
Posty: 253
Rejestracja: 5 gru 2004, o 00:39
Lokalizacja: Finkrewalderstrasse

Postautor: kadent » 26 maja 2005, o 22:45

Jsz pisze:
george1 pisze:...Miejsce istnieje do dzisiaj...
Nadaj coś więcej!? Kamień, gdzie?
Będzie drugie miejsce pamięci, niedaleko performerki!
Patrzac na pelny obraz mapy
http://sedina.pl/galeria/displayimage.php?pos=-6579
trudno ustalic gdzie to moglo byc... :(
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Postautor: hehenio » 28 maja 2005, o 21:20

1. Opis łamania kołem ok.1830 w świnoujściu zamieszcza Theodor Fontane w 'Meine Kinderjahre":
Inzwischen gingen die Dinge draussen ihren Gang. Mit der Frau war man rasch fertig. Dann kam Mohr an die Reihe. Man legte ihn auf die Kloetze - denn die vor?zunehmende Prozedur war die des Raederns - und schob ihm einen zur Schleife geschlungenen Strick um den Hals, der nun, durch die Ringe hindurch, von beiden Seiten fest angezogen werden sollte. Das war, damit der Verurteilte fester liege, aber eigentlich war es, um der Qual ein rasches Ende zu machen. Im selben Augenblick jedoch, aIs die Knechte, die es gut meinten, den Strick fest angezogen, riss er, und Mohr, der bis zuletzt den Glauben an seine Begnadigung, ?noch von Jena her?, festgehalten hatte, richtete sich auf, fixierte den neben ihm stehenden Scharfrichter und fragte mit einem grau?sigen Freudenausdruck im Auge: ?Wat wird nu aus Muhrn?? Er hatte nicht lange zu warten, eine neue Strickschleife war die Antwort
2. Gilotyna w Szczecinie
W książce: Witold Maisel: Archeologia prawna Polski. Warszawa-Poznań 1982, opisującej zachowane w Polsce zabytki związane z wymiarem sprawiedliwości, znajduje się opis gilotyny z więzienia szczecińskiego, bodaj ze zdjęciem i opisem pomieszczenia (kafelki, rowki do spływania krwi). Była w użyciu jeszcze w czasie wojny. Opisywana jest jako zachowany zabytek.
Wiecie coś więcej?
Awatar użytkownika
Krasiu
Posty: 1196
Rejestracja: 8 lip 2004, o 00:07
Lokalizacja: Hufelandweg

Postautor: Krasiu » 28 maja 2005, o 23:20

Możesz heheniu podać więcej szczegółów o tej gilotynie - opis itp. Każdy szczegół może być ważny, spróbuję popytać tu i ówdzie
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 30 maja 2005, o 08:37

Krasiu pisze:Możesz heheniu podać więcej szczegółów o tej gilotynie - opis itp. Każdy szczegół może być ważny, spróbuję popytać tu i ówdzie
Pytaj pytaj i daj znac.
Awatar użytkownika
hehenio
Posty: 1472
Rejestracja: 21 maja 2005, o 23:23
Lokalizacja: Bartnicza

Z miastam a dupam...

Postautor: hehenio » 30 maja 2005, o 14:58

Z miastam a [--cenzura--]
To nie ta książka. Maisel opisuje gilotynę z Poznania.
Ale opis szczecińskiej też gdzieś czytałem, był bardzo sugestywny. I na amen "nałożył mi" się w pamięci na opisy u Maisela, który jest jednak autorytetem w tej makabrycznej dziedzinie. A sprawdzić mogłem dopiero po dotarciu do książki (była komuś pożyczona).
Bardzo przepraszam, nie ustaję w poszukiwaniach. Ale wydaje mi się, myśląc nieco chłodniej, jednak że nic z nich nie będzie - jak pamiętam, w Szczecinie podczas wojny wieszano. Na ścięcie wożono do Ploetzensee.
Awatar użytkownika
Natalac
Posty: 78
Rejestracja: 25 gru 2005, o 22:27

Postautor: Natalac » 30 gru 2005, o 19:43

Mam 2 zdjęcia tego Kruczego Kamienia, często tam chodziłam. Ładny widok na Odrę. Niestety w jego okolicy budowano nowy budynek i cały teren zasypano ziemią tak, że kamień zniknął. Podejżewam, iż jest pod zwałami ziemi, lecz ręki za to sobie obciąć nie dam.
Agata
Posty: 332
Rejestracja: 8 paź 2004, o 10:54

Postautor: Agata » 30 gru 2005, o 21:37

Natalac pisze:Mam 2 zdjęcia tego Kruczego Kamienia, często tam chodziłam. Ładny widok na Odrę. Niestety w jego okolicy budowano nowy budynek i cały teren zasypano ziemią tak, że kamień zniknął. Podejżewam, iż jest pod zwałami ziemi, lecz ręki za to sobie obciąć nie dam.
Kruczy Kamień na Wzg.Hetmańskim?To jak niby stamtąd widać Odrę??
Awatar użytkownika
Iwonka
Posty: 5889
Rejestracja: 16 sie 2004, o 10:32
Lokalizacja: Bollinken-Frauendorf

Postautor: Iwonka » 30 gru 2005, o 21:45

Agata pisze:
Natalac pisze:Mam 2 zdjęcia tego Kruczego Kamienia, często tam chodziłam. Ładny widok na Odrę. Niestety w jego okolicy budowano nowy budynek i cały teren zasypano ziemią tak, że kamień zniknął. Podejżewam, iż jest pod zwałami ziemi, lecz ręki za to sobie obciąć nie dam.
Kruczy Kamień na Wzg.Hetmańskim?To jak niby stamtąd widać Odrę??
To raczej było chyba na końcu potulickiej a nie wzgórzu Hetmańskim. Słyszałam, że było tam miejsce dla wisielców. Gdy wybudowano kolej podmiejską, zaprzestano tego procederu, bo to miejsce odstraszało przyjezdnych. Ale tą historię słyszałam od innych osób
Awatar użytkownika
Słoń_77
Posty: 1189
Rejestracja: 27 sie 2005, o 13:48
Lokalizacja: Szczecin

Postautor: Słoń_77 » 31 gru 2005, o 00:14

Iwonka pisze:
Agata pisze:
Natalac pisze:Mam 2 zdjęcia tego Kruczego Kamienia, często tam chodziłam. Ładny widok na Odrę. Niestety w jego okolicy budowano nowy budynek i cały teren zasypano ziemią tak, że kamień zniknął. Podejżewam, iż jest pod zwałami ziemi, lecz ręki za to sobie obciąć nie dam.
Kruczy Kamień na Wzg.Hetmańskim?To jak niby stamtąd widać Odrę??
To raczej było chyba na końcu potulickiej a nie wzgórzu Hetmańskim. Słyszałam, że było tam miejsce dla wisielców. Gdy wybudowano kolej podmiejską, zaprzestano tego procederu, bo to miejsce odstraszało przyjezdnych. Ale tą historię słyszałam od innych osób
Podobno któreś ze wzgórz w tej okolicy nosiło miono Wzgórza wisielców i to przynajmiej od czasów Bogusława X

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 31 gości

cron