siedziba rodziny Dohrnów w Hokendorf czyli obecnym Klêskowie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Krangon

siedziba rodziny Dohrnów w Hokendorf czyli obecnym Klêskowie

Postautor: Krangon » 27 maja 2004, o 23:40

Chcialbym zaproponowac jako miejsce warte zainteresowania ruiny siedziby rodziny Dohrnów w Hokendorf czyli obecnym Klêskowie a dok³adnie przy ko¶ciele na ul. Kolorowych Domów. Teren ten niedzwno zostal uporzadkowany. Istniej± plany postawienia tu pomnika "Pamiêci Ofiar Wojen XX Wieku." Informacje na temat tych ruin nie istniej± w znanych przynajmniej mi publikacjach na temat przedwojennego Szczecina. Mozna jeszcze dodaæ, i¿ niedaleko ko¶cio³a, przy ulicy Smutnej (nalezaloby ja nazwaæ Bardzo Smutn±) znajduj± sie zarosniête resztki cmentarza parafialnego u¿ytkowanego do po³owy lat 30 ubieg³ego wieku.
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 28 maja 2004, o 00:54

Nic, tylko podrążyć temat... A ZGR za niedługo będzie sprzątało jeden cmentarz niedaleko Sławociesza, z tym, że tam pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków... Może dowiesz się, jak wygląda sytuacja prawna tego cmentarza.. ?
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 18 cze 2004, o 11:47

Przy tych ruinach jeszcze przed porządkowaniem była płyta z nazwiskami, najprawdopodobniej ze starego pomnika upamientniającego poległych w czasie I WŚ mieszkanców. Takie informacje otrzymałem od "Kuriera", puścili nawet mały artykuł o tym. Pożniej napisali że zajął się tym konserwator, tablice zabrali, i na dzień dzisiejszy nie wiem co się z nią stało, moze ma być częścią tego nowego pomnika?? Mam kilka fotek + fotke z tego cmentarza, postaram sie to gdzieś tu podesłać.
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 18 cze 2004, o 12:29

Aygon pisze:Mam kilka fotek + fotke z tego cmentarza, postaram sie to gdzieś tu podesłać.
W przyszłym tygodniu uruchomimy możliwość dodawania zdjęć do galerii przez zarejestrowanych uzytkowników. Tymczasem można zdjęcia przesłać na arek@sedina.pl
Awatar użytkownika
woti
Posty: 838
Rejestracja: 8 maja 2004, o 18:40
Lokalizacja: Szczecin (Bolinko)
Kontakt:

Postautor: woti » 18 cze 2004, o 17:35

Jest też "ukryty" cmentarz żołnierzy - Pomorzan z I wojny na Golęcinie. Podobno jeszcze niezły stan, ale zagrożony. Mam pana, który chce nam to pokazać i ma pomysły, co dalej... NIezbędne będą: 1/ panowie z ZGR (jako fachowcy także od współpracy z młodzieżą), fotoaparat (swój na tę wyprawę wezmę i ew. autko dla 4 osób +ja). Jeśli nie zgłosi sie "ekipa" do zebrania redakcyjnego, to tam może coś ustalimy? No, i mamy jeszcze Gadu itp. tleny... (nr gadu 6311617 ew. "wojciechowskib").
Absolwenci - łączcie się!
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 364
Rejestracja: 19 maja 2004, o 22:10
Lokalizacja: Stettin - Hokendorf

Postautor: Gambit » 18 cze 2004, o 17:38

Ja się piszę ze swoim rejestratorem obrazu nieruchomego... :)
"So, I`ve decided to take my work back underground... To stop to follow it into the wrong hands..."
Awatar użytkownika
konger
Posty: 464
Rejestracja: 6 maja 2004, o 12:49
Lokalizacja: Szczecin koło Polic
Kontakt:

Postautor: konger » 18 cze 2004, o 18:58

Zależnie od dnia, ale też bym chętnie się pisał na to... Najlepiej będzie porozmawiać na spotkaniu...
.:konger:.

One life. Live it.
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 6 gru 2004, o 00:56

Czy to byli ci Dohrnowie??

Heinrich Dohrn

1838 – 1913

Tytuł honorowego obywatela został nadany 2 grudnia 1904
Doktor, przedsiębiorca, naukowiec, polityk, parlamentarzysta, radca miejski. Był współzałożycielem kilku firm morskich, w tym Stowarzyszenia Popierania Handlu Zamorskiego w Szczecinie. W latach 1887-1913 pełnił funkcję prezesa Szczecińskiego Stowarzyszenia Entomologicznego, przejmując kolekcję swego ojca, Carla Augusta, którą następnie powiększył. Zajmował się również wydawaniem czasopisma „Stettiner Entomologische Zeitung".
Dohrn zasłynął przede wszystkim jako wielki orędownik sprawy utworzenia miejskiego muzeum przyrodniczego. Powołał do życia fundację miłośników sztuki („Yerein Pommersches Museum"), która wsparta funduszami zamożnych mieszkańców Szczecina, pozwoliła na sfinansowanie tego przedsięwzięcia. Na koszt inicjatora i jego fundacji, najlepsi specjaliści wykonali również około stu kopii posągów i rzeźb portretowych, m.in. pomnika Colleoniego. Gdy w 1913 powstało Muzeum Miasta Szczecina, zbiory te stanowiły podstawę jego kolekcji.
Zasługi Heinricha Dohrna zostały docenione przez władze miejskie, które przyznały mu tytuł honorowego obywatela Szczecina.
Awatar użytkownika
MilaRS
Posty: 261
Rejestracja: 27 maja 2008, o 08:53
Lokalizacja: Klęskowo / Hökendorf
Kontakt:

Re: siedziba rodziny Dohrnów w Hokendorf czyli obecnym Klęsk

Postautor: MilaRS » 2 cze 2008, o 23:18

Krangon pisze: Istnieją plany postawienia tu pomnika "Pamięci Ofiar Wojen XX Wieku." Informacje na temat tych ruin nie istnieją w znanych przynajmniej mi publikacjach na temat przedwojennego Szczecina. Mozna jeszcze dodać, iż niedaleko kościoła, przy ulicy Smutnej (nalezaloby ja nazwać Bardzo Smutną) znajdują sie zarosnięte resztki cmentarza parafialnego użytkowanego do połowy lat 30 ubiegłego wieku.
Pomnik powstaje. Odsłonięcie planowane na początku jesieni. W tej chwili wyglądą jak na zdjęciu. A cmentarz jest doprowadzany do porządku :D
Załączniki
†1.jpg
Awatar użytkownika
Aygon
Posty: 2440
Rejestracja: 17 cze 2004, o 23:07
Lokalizacja: Stettin Hökendorf

Postautor: Aygon » 5 cze 2008, o 00:09

I taka refleksja się nasuwa ze jeszcze tyle tego zalega pod stopami, zarosłe trawą i krzakami, poprzewracane i potłuczone. Zwykle zauważa się duże kamienne lub betonowe pomniki, najczesciej anonimowe, i wyjasnienie ich historii znajduje się nierzadko tuz obok tyle ze kilka centymetrów pod stopami.
Załączniki
n1.jpg
n2.jpg
n3.jpg
n4.jpg
n5.jpg
Zweckverband fur Gross Stettin
GG:1237155
[url=http://www.prawobrzeze.org/galeria]galeria przedwojennego prawobrzeża[/url]
BUCHHEIDE VEREIN

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości