Tajemnicze torowisko - ul. Lompy Niebuszewo

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
castaway
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2016, o 09:45

Tajemnicze torowisko - ul. Lompy Niebuszewo

Postautor: castaway » 9 mar 2017, o 11:06

Dzień dobry,

Jeżeli temat już istnieje i zagadka została już rozwikłana to z góry przepraszam i proszę o skierowanie do odpowiedniego tematu.

Od dłuższego czasu zastanawia mnie kwestia torowiska tramwajowego, jakie kiedyś było widoczne przy ulicy Lompy (dokładnie Lompy 5a). Pamiętam, ze gdy jako mały chłopak chodziłem do szkoły 35 jeszcze w latach 90 przy chodniku widoczny był fragment torowiska. Obecnie chyba z powodu punktowej naprawy nawierzchni torów tych nie mogę się już dopatrzeć. Nie znalazłem żadnej informacji, która mogłaby ułatwić rozwiązanie problemu, ale dam sobie rękę uciąć, ze widziałem tam te tory. W dawnym Zabelsdorfie istniała przecież cegielnia i gospodarstwo, ale ul. Lompy wraz ze swoimi kamienicami jest nieco oddalona od tego miejsca, poza tym nie bardzo wiem do czego mogły te tory służyć. Będę wdzięczny za pomoc.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Tajemnicze torowisko - ul. Lompy Niebuszewo

Postautor: Schulz » 9 mar 2017, o 13:18

O cegielni i folwarku przy obecnej ulicy Przyjaciół Żołnierza polecam artykuł Karoliny Gołębiowskiej "Zaginione Niebuszewo. Cegielnia przy Przyjaciół Żołnierza 1875-2005", s. 72-75, w papierowym wydaniu sedina.pl Nr. 1/2006 (tu pewnie do poczytania tylko w Książnicy Pomorskiej, lub w antykwariatach). Być może tam będzie odpowiedź. Z planu katastralnego z 1941 roku wynika, że budynku Lompy 5 jeszcze nie wybudowano, a ostatnia znana nam księga adresowa z 1943 roku wykazuje to miejsce pod wspólnym numerem 4-5. Zanim zabudowano ten teren w naszych czasach być może tor służył do transportu wagonikami cegły do pobliskiej stacji Niebuszewo (mam na myśli tor wąskotorówki, a nie tramwajowy), ale to tylko moje przypuszczenie).
Awatar użytkownika
castaway
Posty: 2
Rejestracja: 30 gru 2016, o 09:45

Re: Tajemnicze torowisko - ul. Lompy Niebuszewo

Postautor: castaway » 10 mar 2017, o 14:17

Też skłaniałem się ku tej teorii. Na mapie z 1937 roku widać przestrzeń pomiędzy budynkami, gdzie mogła przechodzić kolejka wąskotorowa. Jednak na wspomnianym rzucie inne torowiska przy ul. Warcisława są widoczne. To jednak nie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

cron