Stara rycina.

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Stara rycina.

Postautor: Beata40 » 30 sty 2017, o 20:41

Rycina była wystawiona na aukcji. XVIII wiek, niestety nie pamiętam czy początek czy końcówka. Od trzech tyg . próbuję dojść w którym to może być miejscu. Opis na rycinie Widok reprezentacyjnych miejsc w okolicy Rynku Końskiego Szczecin w Niemczech. Dziś to pl. Orła Białego ale żadna okolica nie pasuje mi do tego miejsca. Przestudiowałam stare ryciny,plany od XVI wieku i nic. Zaczyna mnie to wkurzać :evil: i proszę o pomoc. Raczej watpię aby autor się pomylił.
Załączniki
s-l1600-15.jpg
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Stara rycina.

Postautor: Bogus » 31 sty 2017, o 01:20

Beata40 pisze:Rycina była wystawiona na aukcji. XVIII wiek, niestety nie pamiętam czy początek czy końcówka (...)
Wg ebay’a to 1750 r. ale jeden z antykwariatów datuje podobny widok na rok 1780.

Temat tego obrazu był już kiedyś poruszany na forum (niestety brak jest obrazka na potwierdzenie, że nie kłamię) - autor: patryk » 13 maja 2008, o 00:20 i został zdemaskowany przez Bartosza - Experta jako czcza fantazja.
Jako potwierdzenie bezgranicznej wyobraźni wydawcy dzieła (Basset z Paryża), cytowany był również jeszcze jego inny, fantazyjny obraz z widokiem Szczecina, tym razem z początku XIX w.

Wracając do widoku przypomnianego przez Beatę40, ciekawym tropem jest określenie „Vue d'optique” zawarte w jego tytule.
Jak zauważył Bartosz, chodzi tu o stworzenie iluzji trójwymiarowości obrazu za pomocą specjalnego przyrządu optycznego. Można o tym przeczytać w przystępnym języku np. tu: https://www.digitalmemorytheatre.com/blank-1.
Beata40
Posty: 79
Rejestracja: 21 kwie 2013, o 22:49

Re: Stara rycina.

Postautor: Beata40 » 31 sty 2017, o 03:02

Dzièki za szybką odpowiedź. O tej cudownej "patrzajce" gdzieś w Encyklopedii Diderota coś jest, ale nie skojarzyłam tego z tym widoczkiem. Co do dat, to miedzioryt, pewnie bylo wiele dodruków stąd różnice. Poza tym um 1780 to około 1780 a i sprzedawca z Ebay też może się mylić.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 23 gości

cron