Gdzie jest to miejsce?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Gdzie jest to miejsce?

Postautor: halabura » 25 lis 2015, o 00:25

Witam ponownie po przerwie.


Niedawno kupiłem prezentowane poniżej zdjęcie.
Klett-L.---40a.jpg
Z lewej strony widoczny jest szyld sklepu tytoniowego "Paul Grimm".
Za pomocą dostępnych mi Szczecińskich Ksiąg Adresowych ustaliłem, że w latach 1902-1908 sklep znajdował się na Kohlmarkt 4. W latach 1910-1913 istniały dwa sklepy tego właściciela, jeden przy Kohlmarkt 4 i drugi przy Kaiser Wilhelm Str. 97, natomiast w latach 1914-1917 działał tylko jeden przy Kaiser Wilhelm Str. 97. Potem mam 12-letnią lukę w danych a w latach 1930-1943 sklep znajdował się przy Kaiser Wilhelm Str. 49. Moja żona twierdzi, że ubiór tej pani pochodzi z lat 1910-14. Jest jeszcze problem, że na dostępnych mi planach miasta Szczecina nie ma numeru 97 przy Kaiser Wilhelm Strasse. Może zmieniana była numeracja jak na innych ulicach? Wskazówką ułatwiającą lokalizację wykonania tego zdjęcia powinna być widoczna w górnym prawym rogu wieża... Jednak nie potrafię jej rozpoznać w powiązaniu z adresami sklepów Paula Grimma.
Liczę jak zwykle na niezawodnych sedinowiczów w rozwiązaniu tej zagadki

Z serdecznymi pozdrowieniami,
Ryszard Hałabura
Newton Longville
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: Schulz » 25 lis 2015, o 11:24

Tak na szybko - Kaiser Wilhelm Str. 97 to po 1930 roku Kaiser Wilhelm Str. 49. Niestety póki co nie rozwiązuje to naszego problemu...
wmaj2
Posty: 20
Rejestracja: 21 paź 2011, o 14:54

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: wmaj2 » 25 lis 2015, o 19:00

Dysponując planem z 1910 i porównując go ze zdjęciem wydaje mi się, że jest to zdjęcie zrobione na Kohlmarkt 4. Numer ten był na rogu Monchen i Kleine Dorn. Państwo ze zdjęcia stoją przy krawężniku biegnącym równolegle do JakobiKirche a widoczna z tyłu wieża to powinna być wieża katholik Kirche czyli obecnej Bazyliki mniejszej na Kaszubskiej róg Bogurodzicy.
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: mirekjot » 25 lis 2015, o 20:37

Niestety nie. Kohlmarkt 4 to nie byl budynek narozny. Tu go dobrze widac http://sedina.pl/galeria/displayimage.p ... fullsize=1
- to ta kamienica calkiem z prawej. Na lewo od latarni gazowej sklep Paula Grimma...
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: halabura » 25 lis 2015, o 20:47

Po analizie zdjęć, planów i numeracji na Kohlmarkt, wykluczam raczej to miejsce.


p0442-sel.png
Kohlmarkt.jpg
11 - Kohlmarkt; 1904-1913 - 2.jpg
Na zdjęciu po prawej stronie widać sklep Paula Grimma i nie jest to na pewno ten z mojego zdjęcia...
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: halabura » 25 lis 2015, o 23:19

Skoro nie Kohlmarkt, to w takim razie Kaiser Wilhelm Strasse 97 (49)... Zdjęcie byłoby zrobione z Augusta Platz na narożnik Turnerstrasse a Kaiser Wilhelm Strasse. Jednak na żadnym zdjęciu na Sedinie nie znalazłem takiego nietypowego (niskiego) budynku. No i ta wieża...
wmaj2
Posty: 20
Rejestracja: 21 paź 2011, o 14:54

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: wmaj2 » 26 lis 2015, o 19:08

Może w takim razie Paul Grimm miał sklepy nie tylko w Szczecinie?
Konfrontując otrzymane informacje z planami i zdjęciami wygląda na to, że w Szczecinie nie ma miejsca, w którym mogłoby być zrobione?
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: halabura » 26 lis 2015, o 21:00

Zdjęcie robił szczeciński fotograf Louis Klett, uważam więc za bardzo mało prawdopodobne aby pojechał na występy gościnne do innego miasta. Sprawdziłem także (jak już pisałem na początku) w księgach adresowych i nigdzie nie ma innych adresów oprócz tych dwóch.
Więc bawimy się dalej!
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: halabura » 27 lis 2015, o 00:10

Stettin - 1937.jpg
W ramach deklarowanej powyżej zabawy, na planie z 1937 roku naniosłem starą mumerację i domniemany kąt jaki widział obiektyw. (na czerwono). Może ktoś wymyśli jakąś wieżę wzdłuż prawej linii?
jazzek
Posty: 51
Rejestracja: 18 cze 2013, o 15:42

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: jazzek » 27 lis 2015, o 10:49

Wieża wieżą, ale charakter zabudowy w tym miejscu jest zupełnie inny. Co prawda czasem się burzy, żeby wybudować nowe... w tym wypadku zastąpiono by lepsze gorszym :) Może istniał jeszcze inny sklep podczas tej 12-letniej luki?
wmaj2
Posty: 20
Rejestracja: 21 paź 2011, o 14:54

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: wmaj2 » 28 lis 2015, o 12:51

Analizując wycinek planu i zdjęcie widać, że zdjęcia i plan pokazują inne miejsca. Wieża, która widnieje w tle jest częścią budowli (kościoła?) której fragment dachu widać na prawo od wieży. To dowodzi, że zdjęcie pokazuje cały fragment ulicy do kolejnej przecznicy. Po stronie widocznej jest 5 lub 6 kamienic a na planie -8. Poza tym ten fragment ulicy jest za krótki, aby mógł być całym fragmentem z planu.ma.
Pewne jest to, że szyld ze zdjęcia, które jest tematem pytania jest identyczny lub bardzo podobny do szyldu na zdjęciu Kohlmarkt, a więc z pewnością mówimy o sklepie Paula Grim
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: Schulz » 28 lis 2015, o 16:39

Uważam, że nie da się powiązać ulicy ze zdjęcia ani z Kohlmarkt, ani z ulicą Kaiser Wilhelm Strasse w Szczecinie. Co do Kohlmarkt, to sprawa oczywista. Podobnie zresztą ma się sprawa z Kaiser Wilhelm Strasse. Paul Grimm, kupiec zajmujący się importem, a pewnie i handlem cygarami, pojawia się w Szczecinie w 1902 i do ok. 1910 robi to przy Kohmarkt. Z kolei budynek przy Kaiser Wilhelm Strasse 97 (a po 1930 roku nr 49) powstał ok. 1900 roku (wcześniej był tam rozległy pusty plac stopniowo zabudowywany w drugiej połowie XIX wieku), i przetrwal w tym stanie do momentu zniszczenia w trakcie bombardowań alianckich. Dlatego uważam, że należy wrocić do właściciela, lub właścicieli sklepów Paula Grimma. A tych na terenie ówczesnych Niemiec pewnie było więcej, gdyż sam znalazłem podobne (czyli związane ze sprzedażą cygar, lub wyrobów tytoniowych), choćby dwa w Berlinie, czy nawet w Lęborku (Lauenburg, Marktplatz Paul Grimm Zigarren). I tu pojawia się problem, gdyż nazwisko Paula Grimma związane jest także z pijalnią piwa „Haase Bier”w Berlinie przy Friedrichstrasse 134. Czyli możliwości jest dużo. Oczywiście tu trzeba założyć, że zakład Louisa Kletta wykonał tylko odbitkę zdjęcia, które wykonano poza Szczecinem. Ale jako laik w tych sprawach zdaję się na fachowca, jakim tu jest sam zainteresowany, czyli Halabura.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: Busol » 4 gru 2015, o 11:22

No! Znalazłem.
Ta wieża chodziła mi po głowie ale nie mogłem jej namierzyć bo szukałem w innej części miasta.
A co jeśli na zdjęciu widać Luther-Kirche, Martin-Luther-Straße 7-8

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=1502
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: Schulz » 4 gru 2015, o 13:17

Z całym szacunkiem, ale jak dopasować wieżę kościoła św. Józefa na Pomorzanach do całej reszty, a przede wszystkim do zabudowy ulicy widocznej na zdjęciu Halabury. Czy ma to być ulica św. Józefa, a może teren pobliskiego szpitala, bądź pobliskiej ulicy Połabskiej lub ulicy Chmielewskiego za torami, a może Kolumba? Osobiście uważam, że żadna z nich.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Gdzie jest to miejsce?

Postautor: halabura » 4 gru 2015, o 13:38

img074.jpg
A jakie jest Wasze zdanie o takiej opcji?
Busol, jesteś WIELKI!!!

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 32 gości

cron