Louisenstrasse i czy była tam rozlewnia piwa ?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Louisenstrasse i czy była tam rozlewnia piwa ?

Postautor: Busol » 27 sie 2015, o 10:09

Otrzymałem prośbę od p. Krzysztofa Żurawskiego - znanego wielu fanom historii browarów :) - o poniższej treści.
Możemy pomóc ?
możesz mi pomóc w identyfikacji firmy Juliusa Herzoga? Tzn. gdzie był nr 4 na Louisenstrasse i czy była tam rozlewnia piwa ?
może ktoś ma reklamy tej firmy lub jkaies inne wskazówki?
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Louisenstrasse i czy była tam rozlewnia piwa ?

Postautor: Schulz » 28 sie 2015, o 00:20

Julius Herzog pojawił się w Szczecinie (tzn. w Adressbuchu) w 1894 roku, co nie znaczy, że nie było to po 1890, gdyż nie mam dostępu do AB z lat 1891-1893). Początkowo mieszkał przy Luisenstraße Nr. 4 na II piętrze, chociaż istnieje zapis z 1898 roku, że to było I piętro (uważam to za błąd w wydruku). W tej samej kamienicy, w wynajętej piwnicy prowadził do 1903 roku skład piwa, czyli rodzaj hurtowni. Według AB z 1904 przeniósł skład do piwnicy przy ulicy Turnerstraße 82 i prowadził go w tym miejscu prawdopodobnie do 1908 roku, gdyż w AB z 1910 już nigdzie nie występuje (nie mam dostępu do AB z 1909 r.). Niestety żadna z ksiąg adresowych w latach 1904-1908 nie mówi nam, gdzie mieszkał. Wygląda na to, że w tej piwnicy (?). Jeżeli chodzi o budynek nr 4 przy Staromłyńskiej to w czasach Herzoga mieścił się mniej więcej na wysokości południowej części betonowego klocka nr 3 i wjazdu na osiedle strzeżone (zdjęcie które załączyłem pochodzi z 1885 roku). A jeżeli chodzi o Jagiellońską 82, to nie ma problemu, budynek jeszcze stoi.
Załączniki
Luisenstraße Nr. 4.jpg
J. Herzog, 1894-1908.jpg
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Re: Louisenstrasse i czy była tam rozlewnia piwa ?

Postautor: Busol » 31 sie 2015, o 10:29

podziękowania ogromne
Zapraszam na TrocheInaczej.pl.
"Niemcy kiedyś byli źli, a teraz są dobrzy. Ktoś mi tak opowiadał". Franek Bis.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości