Kolej wąskotorowa w porcie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Piotr D
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2015, o 22:02

Kolej wąskotorowa w porcie

Postautor: Piotr D » 18 lut 2015, o 22:35

Dzień dobry wszystkim!

Jest to mój pierwszy post na tym forum, więc wypada się najpierw przedstawić;-) Nazywam się Piotr, w Szczecinie mieszkam od urodzenia (chociaż urodziłem się w Szczecinku) to jest 29 lat. Historią Szczecina do tej pory raczej się nie interesowałem, chociaż zdarzało mi się co nieco o tym czytać. Ostatnimi czasy zainteresował mnie temat kolei wąskotorowych w okolicy Szczecina. Z tego co wyczytałem w internecie, były 2 linie takowej:
1: Casekow–Penkun–Oder
2: Stobno Szczecińskie–Nowe Warpno

Poza tymi kolejami była jeszcze portowa kolej wąskotorowa, o której nie znalazłem nigdzie żadnych informacji. Na terenie Bulk Cargo Port Szczecin na nabrzeżu regalica znajdują się pozostałości wąskich torów o prześwicie 600mm.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

W zeszłym roku trafiłem na plan Szczecina z - o ile dobrze pamiętam - 1937 roku. Ta linia była na nim zaznaczona. Niestety mapa przepadła po awarii komputera i nie mogę jej teraz nigdzie znaleźć.
Poza fragmentem torów widocznym na zdjęciu i skanem starej mapy nie znalazłem żadnych innych informacji na temat tej linii. Czy ktoś z Was wie może coś na ten temat? W jakich latach ta linia była używana? Jaki tabor był na niej służył? Czy było to kilka wagonów ciąganych koniem, czy może jeździł tam jakiś parowóz?
Będę niezmiernie wdzięczny za każdą pomoc (a jak by ktoś podzielił się jakimiś zdjęciami "z epoki" to już w ogóle byłbym wniebowzięty ;-) ).
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Kolej wąskotorowa w porcie

Postautor: Bogus » 19 lut 2015, o 01:19

Jeśli chodzi o zdjęcia, to w Galerii można znaleźć dwa z tego rejonu:
Galeria > Stettin vor 1945 von Bachinstitut Stettin > Gesamtansichten > Luftbilder > Luftbilder - Vorbruch > FILE 4/6, FILE 5/6
waal-de-maar
Posty: 43
Rejestracja: 31 maja 2006, o 20:56

Re: Kolej wąskotorowa w porcie

Postautor: waal-de-maar » 24 lut 2015, o 13:37

Linia Stobno - Nowe Warpno miała rozstaw szyn 1435mm.
Piotr D
Posty: 11
Rejestracja: 18 lut 2015, o 22:02

Re: Kolej wąskotorowa w porcie

Postautor: Piotr D » 25 lut 2015, o 15:15

Od 1905 roku. Wcześniej miała 750mm. Przynajmniej tak podają w niemieckiej wikipedii.
waal-de-maar
Posty: 43
Rejestracja: 31 maja 2006, o 20:56

Re: Kolej wąskotorowa w porcie

Postautor: waal-de-maar » 25 lut 2015, o 16:33

Wikipedia niemiecka ma rację - do 1905 roku 750mm miał tylko odcinek ze Stobna do Stolzenburger Glashütte, tor do Nowego Warpna otwarty w 1906 budowany był już jako normalnotorowy.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości

cron