Co to za symbol?

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Co to za symbol?

Postautor: nicek » 21 sty 2015, o 01:39

Chce zapytac czy ktos wie co to jest - symbol? Inicjaly W K ?
Ten znak jest umieszczony nad wejsciem do kamienicy na ulicy Parkowej 1.
Jest to okazaly, narozny budynek - wydaje mi sie ze wybudowany jeszcze przed 1900.
Rog Gustav Adolf Strasse i Am Logengarten Strasse, jesli sie nie myle
Ciekawi mnie historia tej pieknej kamienicy - kto ja zbudowal, kto w niej mieszkal?
Czy ten symbol (moze inicjaly) - to wlasciciela, architekta, czy jakis inny znak?
Prosze o opinie...
Załączniki
Fasada kamienicy.jpg
Parkowa 1 wejscie.jpg
Parkowa 1 wejscie.jpg (31.2 KiB) Przejrzano 11247 razy
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 24 sty 2015, o 20:52

Miejsce to bylo juz na forum, tylko w innym wcieleniu.
W zagadce nr 39 pokazany jest budynek Alte Liedertafel (Towarzystwa Strarej Piesni), ktory stal dokladnie w tym miejscu.
- Gustav Adolf Strasse 1.
Alte Liedertafel.jpg
Nie wiem, z ktorego roku byly tamte zdjecia, ale w pewnym momencie ten budynek zniknal i pojawily sie kamienice.
Musialo to byc jednak przed rokiem 1914, gdyz inne zdjecie, rowniez z Galerii sediny, pokazuje ten sam rog juz z kamienicami.
Na glownym planie jest kamienica naprzeciwko (rog Swarozyca i Kapitanskiej), ale po lewej stronie widac fasade Parkowej 1 z jej pieknymi sztukateriami. Zdjecie to datowane jest na rok 1914.

Am Logengarten 1, Ecke Steinstraße; 1914
Parkowa-Swarozyca-Kapitanska 1914.jpg
Bardzo prosze Ekspertow - spojrzcie do swoich ksiazek adresowych i podpowiedzcie kto tam zamieszkal ?

Kiedy Alte Liedertafel zostalo zburzone?
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Co to za symbol?

Postautor: Bogus » 25 sty 2015, o 00:19

Z ciekawości zajrzałem do Adressbuchów, i oto co wywnioskowałem (mam nadzieję, że Eksperci mi wybaczą wybieganie przed szereg :wink: ):

Podążając tropem inicjałów po księgach adresowych można przypuszczać, że litery WK to inicjały właściciela nieruchomości przy Gustav-Adolf-Str. 1-3 Wilhelma Krause, który nabył je ok. 1910 r.
Działki te jeszcze w 1908 r. należały do Stowarzyszenia Śpiewaczego "Alte Liedertafel" (jako właściciel figuruje dyrektor muzyczny A. Engelhardt - to jego nazwisko widnieje na szyldzie restauracji widocznym na przedostatnim zdjęciu prezentowanym przez nicek'a).
W 1911 r. rozebrano stare zabudowania i jako pierwszy postawiono nowy budynek o numerze 3, gdzie też zamieszkał pan W.K., zajmujący wcześniej lokal przy Steinstr. 2a (ul. Kapitańska).
Budynki nr 2 i 1 powstały w roku następnym, tj. 1912.
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 25 sty 2015, o 01:24

Trudno uwierzyc ze to wszystko bylo w ksiazce adresowej!
Historia sie rozwija, wielkie dzieki.
Czyli pan Krause byl czyms w rodzaju developera? I to najwyrazniej bardzo przywiazanym do tego zakatka, bo sie ciagle przeprowadzal w sasiedztwie.
Ale ciekawostka - jak widac na street views - numer 3 posiada dosc podobny portal, ale bez inicjalu.
Byc moze pomysl na "znak" przyszedi pozniej.
Ciekawi mnie dlaczego pan Wilhelm nie przeniosl sie potem do numeru 1, ktory ma bardzo reprezentacyjny narozny fronton i prawdopodobnie bardziej reprezentacyjne mieszkania.
Moze mial tam za to bardziej prominentnych lokatorow i wystarczala mu rola "kamienicznika"?
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 25 sty 2015, o 23:00

Trudno znalezc cos o panu Wilhelmie Krause.
Pan o takim nazwisku urodzil sie w Szczecinie w 1880 roku i wyemigrowal do Stanow Zjednoczonych, do Pensylwanii, tam sie ozenil i zmarl w 1961 roku. Wiec to chyba nie ten.
Z kolei Ernst Krause byl w poczatkowych latach 1900 projektantem budynkow (willi) chyba dosc aktywnym w Szczecinie.
Moze mieli ze soba jakis zwiazek
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Co to za symbol?

Postautor: Bogus » 26 sty 2015, o 18:51

nicek pisze:Trudno znalezc cos o panu Wilhelmie Krause (...)
No to proszę, oto pozostałe suche informacje jakie udało mi się znaleźć w książkach adresowych:

W 1916 r. Wilhelm Krause (ciągle jako właściciel) mieszka już pod nr 2 przy Gustav-Adolf-Str.
W latach 20-tych mam niestety lukę w dostępie do Adressbuchów.
W 1929 r. W.K. już nie jest właścicielem budynków 1,2,3 (każdy z nich ma już innego właściciela). Pan Krause mieszka za to pod nr 1, pełniąc jednocześnie rolę administratora tego budynku co najmniej do roku 1932.
W 1933 już go nie ma na liście mieszkańców, więc zapewne opuścił Szczecin, a może i ten świat.
pogodny
Posty: 1
Rejestracja: 2 sie 2009, o 17:01

Re: Co to za symbol?

Postautor: pogodny » 26 sty 2015, o 21:55

W książce telefonicznej Stettin 1941 widnieje wpis: Krause Wilhelm Autovertrieb. -Fusilierstrasse 17(Legionów Dąbrowskiego)tel 285 38
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 26 sty 2015, o 22:13

A ja tymczasem zmieniam hipoteze.
Choc poszukiwanie liter W K doprowadzilo bezblednie do wlasciciela i budowniczego tej kamienicy - Wilhelma Krause, to zaczyna mi sie wydawac, ze moze nie umieszczalby on pewnie nad drzwiami swojego imienia, jesli kamienica miala potrwac co najmniej 100 lat, a on pewnie nie. Wiec co?
Nazwisko Krause jest raczej popularne w Szczecinie na poczatku XX wieku - wiele zawodow, wiele miejsc zamieszkania.
Ale probujac wyszukac osoby z odpowiednimi zasobami finansowymi znajduje w spisie z roku 1909 (dostepny online w ksiaznicy szczecinskiej) taki wpis:
Wilhelm Krause geb. Wichmann, Pommerensdorf (Pomorzany) Alleestrasse 29 - gdzie ten pan jest wlascicielem i mieszkancem w calkiem okazalej kamienicy.
Juz rok pozniej w spisie z 1910 roku - zagubil sie Wichmann, a jest tylko Krause i dalej jest wlascicielem kolejnej tamzesz kamienicy pod numerem 32.
Jesli to ten sam Wilhelm, tylko zaczal inwestowac w Grabowo, to hipoteza jest nastepujaca:
to nie Wilhelm daje W, tylko Wichmann.
Czyli symbol jest byc moze od jego pelnego nazwiska: Krause-Wichmann? To bardziej prawdopodobne, niz ze od Wilhelma.
I tu sie zaczyna robic ciekawie, bo dochodzimy do nazwiska slynnego malarza szczecinskiego z tego okresu: Edwarda Krause-Wichmann. Czyzby to ta sama rodzina?
No to jak - czy kamienica na Parkowej 1-3 to "kamienica Krause-Wichmann"?
Moze w spisie lokatorow pojawia sie tez gdzies jakis Wichmann? (nie ma dostepu online), wiec nie moge sprawdzic
Bogus
Posty: 1887
Rejestracja: 3 lis 2004, o 18:48

Re: Co to za symbol?

Postautor: Bogus » 27 sty 2015, o 19:07

Łączenie jedynie na podstawie ksiąg adresowych "naszego" Wilhelma Krause z nazwiskiem Wichmann, wydaje mi się dość karkołomne.
Tym bardziej, że przedstawiony trop wiodący na Pomorzany zawiera błąd. Chodzi tu nie o Wilhelma, lecz o Wilhelminę Krause, z domu Wichmann:
Wilhelmine Krause - AB 1911.JPG
Jako wdowa po Friedrichu Krause (AB 1903) stała się właścicielką domu przy Alleestr. 29 (AB 1911).

Natomiast Wilhelm Krause z Grabowa i z Pomorzan to raczej dwie różne osoby, na co wskazuje poniższy zapis w AB 1911:
Wilh. Krause - AB 1911.JPG
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 27 sty 2015, o 21:46

Prawda! Wlasnie tych informacji brakowalo (w zrodle moim pani Wilhelmina byla skrocona do Wilhelma, a brak otrzaskania z gotykiem nie pozwolil mi tego zidentyfikowac).
Co nie zmienia sprawy, ze trzeba pogratulowac Panu Bogus za tak gruntowne rozwiazanie kawaleczka historii Szczecina.
Wiemy, ze pan Wilhelm Krause byl inwestorem w Grabowie w 1910 roku i wykupil teren po "Alte Liedertafel" naprzeciwko Parku Zeromskiego (Grabowe Anlagen).
Wybudowal nastepnie piekny kompleks kamienic na Gustav Adolf Strasse 1-3. Co wiecej, nie byla to tylko inwestycja w budowe mieszkan lokatorskich, lecz uznal to miejsce jako swoja "docelowa" rezydencje. Nie tylko spedzil tam nastepne dwadziescia lat, to jeszcze opatrzyl budynek swoimi incjalami.

Wciaz mi sie wydaje, ze moze jest jakies jeszcze ciekawsze wytlumaczenie tego W, bo taki symbol na budynku prosi sie raczej o inicjaly rodowe raczej niz imie pojedynczego czlowieka. Moze jest jakis inny pomysl, niech ktos podpowie.
Oczywiscie zmyslam teraz kompletnie, ale moze byc na przyklad, ze pani Wilhelmina Krause z domu Wichmann miala syna Wilhelma, ktoremu zostawila zasoby na wykupienie terenu i postawienie domow na Parkowej. Wiec jednak KW a nie WK. Moze to jeszcze nie koniec historii - tylko jakies inne W.

Kamienice kamienicami, jest ich wiele i kazda ma ciekawa historie, ale inna refleksja po drodze.
W tej historycznej szaradzie pojawilo sie nazwisko malarza Eduarda Krause-Wichmanna. Zyskal niezla renome jako malarz marynistyczny szczecinski. Zrobil tez wiele prac zwiazanych ze Szczecinem i wiele widokow jak ponizej
Eduard Krause Wichmann.jpg
Tymczasem biografie mowia tylko, ze urodzil sie w 1867 roku w Policach, potem studiowal w Dreznie i tyle.
Tak jakby nie pozostawil po sobie w Szczecinie juz zadnych sladow. A tymczasem (jak mowi wikipedia) w 1900 zrobil jakis tryptyk w Szczecinie, potem te rozliczne obrazy z widokami stoczni itp. Wiec istnial tu, pracowal, malowal. Jesli nie na stale, to z doskoku. Zmarl podobno w Dreznie.
Czyzby nie bylo po nim zadnych tropow, zeby uzupelnic te biografie? Nie ma zadnego komentarza o nim na blogach.
Szkoda, bo nie bylo tak wielu malarzy Szczecina.
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 31 sty 2015, o 22:37

A jednak byla tam kobieta.
W spisie z 1910 roku widze:
E. Krause Eigentumerin, zamieszkala Steinstrasse 2a, wlascicielka Gustav Adolf Strasse 1-3

Inna ciekawostka z sasiedztwa.
Zainteresowal mnie komin z tylu Alte Liedertafel.
Okazuje sie,ze galeria sedina.pl pokazuje to dokladniej:

Am Logengarten 16, Glocken-Gießerei, Voss & Sohn
At the lodge garden 16, bell-foundry, Voss & Son.jpg
Lokalizacja sie zgadza i komin wyglada podobnie?
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 31 sty 2015, o 22:40

Komin jest lepiej widoczny na innym zdjeciu Alte Liedertafel -tez galeria sedina.pl
Alte Liedertafel 1.jpg
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Co to za symbol?

Postautor: Schulz » 2 lut 2015, o 02:25

nicek pisze: W tej historycznej szaradzie pojawilo sie nazwisko malarza Eduarda Krause-Wichmanna
...
Tymczasem biografie mowia tylko, ze urodzil sie w 1867 roku w Policach, potem studiowal w Dreznie i tyle.
Tak jakby nie pozostawil po sobie w Szczecinie juz zadnych sladow
...
Czyzby nie bylo po nim zadnych tropow, zeby uzupelnic te biografie? Nie ma zadnego komentarza o nim na blogach.
Szkoda, bo nie bylo tak wielu malarzy Szczecina.
Trochę więcej informacji o Eduardzie Krause-Wichmannie (* 1864 w Policach; † 1927 lub 1928 w Dreźnie) , m. in. o tym tryptyku, znajdziesz u p. E. Gwiazdowskiej w: Widoki Szczecina. Źródła ikonograficzne do dziejów miasta od XVI wieku do 1945 roku. Ansichten von Stettin. Ikonographische Quellen zur Stadtgeschichte vom 16. Jahrhundert bis zum Jahr 1945. Szczecin 2001, s. 401 i n., tamże przyp. 199, 201. Dla porównania trochę tekstu i obrazków na stronie: http://de.wikipedia.org/wiki/Eduard_Krause-Wichmann;
http://www.van-ham.com/datenbank-archiv ... ettin.html; http://www.artnet.de/k%C3%BCnstler/edua ... sresultate; http://www.antykibukowski.pl/antyk/1430.xhtml
nicek
Posty: 9
Rejestracja: 21 sty 2015, o 01:07

Re: Co to za symbol?

Postautor: nicek » 2 lut 2015, o 18:44

dziekuje - i zachecam do obejrzenia obrazow - linkow

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 35 gości

cron