Królewska wizyta.

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Królewska wizyta.

Postautor: halabura » 26 wrz 2014, o 20:44

Szanowni Państwo.

Dzisiaj otrzymałem kupione zdjęcie autorstwa Maxa Dreblowa, przedstawiające powitanie szwedzkiej królowej Wiktorii, 28 sierpnia 1911 roku na nabrzeżu naprzeciwko Tarasów Hakena. Na brzegu, na podwyższeniu para cesarska: cesarz Wilhelm II i jego małżonka Augusta Wiktoria a na statku przy relingu stoi królowa Wiktoria w białym pierzastym kapeluszu oparta na parasolce.
Dreblow Max - Krolewska wizyta - duze 27x17.jpg
Ktoś na dole tego zdjęcia zrobił ołówkiem adnotację, której nie jestem w stanie odczytać. Pomóżcie proszę.

Pozdrawiam z Newton Longville
Ryszard Hałabura

ps. Zainteresowanych zdjęciami szczecińskich fotografów, zapraszam na moją stronę: http://www.zaklady-fotograficzne-stettin.com
Awatar użytkownika
piotr433
Posty: 120
Rejestracja: 12 paź 2005, o 10:22
Lokalizacja: Matejki

Re: Królewska wizyta.

Postautor: piotr433 » 26 wrz 2014, o 21:11

halabura pisze:Ktoś na dole tego zdjęcia zrobił ołówkiem adnotację, której nie jestem w stanie odczytać. Pomóżcie proszę.
Der Kaiser u. die Kaiserin besuchen das schwed. Königspaar
Cesarz i cesarzowa odwiedzają szwedzką parę królewską
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Królewska wizyta.

Postautor: Schulz » 28 wrz 2014, o 01:50

Tu Kaiser i jego małżonka widziani z innej perspektywy
Załączniki
Der Kaiser mit Gattin an der Oder
Der Kaiser mit Gattin an der Oder
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Królewska wizyta.

Postautor: halabura » 28 wrz 2014, o 02:12

Czy to także jest zdjęcie autorstwa Dreblowa?
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Królewska wizyta.

Postautor: Schulz » 29 wrz 2014, o 00:19

Zdjęcie opatrzone podpisem: "Der Kaiser mit Gattin an der Oder / Cesarz z zona nad Odra ca. 1912" wypatrzyłem na FB w styczniu 2014 roku na stronie https://www.facebook.com/max.schiffsphotograph. Co prawda zdjęcie nie posiada cech charakterystycznych dla fotografii wykonanych przez Dreblowa (chodzi mi o podpis na negatywie), ale przynajmniej można na podstawie Twojego zdjęcia uściślić datę jego wykonania.
Królowa szwedzka Victoria (Königin Victoria von Schweden) w roku 1911 odwiedziła Szczecin dwa razy. Pierwszy raz, by przywitać cesarza Wilhelma II, który wpadł do Szczecina 28.08.1911, by nieco odsapnąć po obfitym bankiecie wydanym na jego cześć przez senat Hamburga w dniu 27.08.1911 Klick (o tej wizycie tutaj:viewtopic.php?f=26&t=10685&hilit=Kr%C3%B3lowa+szwedzka. Natomiast drugi raz pomiędzy 10.-13.09.1911, by wziąć udział w manewrach cesarskich jako szefowa 34. Szczecińskiego Pułku Fizylierów (Stettiner Füsilier-Regiment Nr. 34).
Załączniki
Königin Victoria von Schweden, 28.08.1911
Königin Victoria von Schweden, 28.08.1911
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Królewska wizyta.

Postautor: halabura » 29 wrz 2014, o 05:20

Zdjęcie powyżej jest na pewno autorstwa Dreblowa. Opisał je dokładnie Roman Czejarek w książce "Szczecin i okolice w obiektywie Maxa Dreblowa", na stronie 80-tej.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Królewska wizyta.

Postautor: halabura » 30 wrz 2014, o 17:59

W tłumaczeniu podpisu na moim zdjęciu trochę nie pasuje mi zwrot "odwiedzają szwedzką parę". Według mnie, Kaiser i jego małżonka "witają szwedzką parę". Statek właśnie wykonuje ostatnie manewry przed zacumowaniem, i zaraz dadzą sobie buźki. W końcu Kaiser jest gospodarzem a Wiktoria gościem. Więc kto kogo odwiedza? Ale może nie mam racji... Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
piotr433
Posty: 120
Rejestracja: 12 paź 2005, o 10:22
Lokalizacja: Matejki

Re: Królewska wizyta.

Postautor: piotr433 » 30 wrz 2014, o 20:06

Mnie też nie pasuje. Lepsze byłoby np. słowo begrüßen (przywitać) zamiast besuchen (odwiedzić). Raczej jednak nie mam wątpliwości, że jest tam "besuchen", napisane jest wyraźnie, da się jednoznacznie rozpoznać prawie każdą literę. Według słownika może mieć następujące znaczenia:
odwiedzać (kogoś)
zwiedzać (np. miasto)
iść, chodzić, uczęszczać (np. do teatru, szkoły)

Oczywiście nikt nie jest nieomylny. Może ktoś ma lepszy pomysł...
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Królewska wizyta.

Postautor: halabura » 30 wrz 2014, o 20:47

Ta uwaga nie była w zasadzie do Piotra 433 jako tłumacza tylko tak ogólnie, do wszystkich. Ten kto to pisał 103 lata temu adnotację na moim zdjęciu, mógł nie mieć dokładnej wiedzy kto kogo wizytuje. Taka teoria jest wielce prawdopodobna. Chodziło mi bardziej by uściślić to co pokazuje zdjęcie w konfrontacji z wiedzą jaką mamy na temat tych wizyt jak i innymi zdjęciami robionymi podczas tej uroczystości. I tak według mnie pierwsze jest zdjęcie "Der Kaiser mit Gattinan der Oder" potem moje i jako trzecie drugie zdjęcie Schulza. A może odwrotnie? Może oni żegnają Wiktorię?...
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Królewska wizyta.

Postautor: Schulz » 30 wrz 2014, o 21:51

halabura pisze:...A może odwrotnie? Może oni żegnają Wiktorię?...
To co widzimy na zdjęciach wyraźnie wskazuje, że jacht królewski HMS Drott wpływa do portu, a nie wypływa, nie mówiąc o innych szczegółach.
Co do słowa "besuchen". Tu przydałby się dobry germanista, ktoś taki jak np. Bartosz. Np. "Besucher" to znaczy "gość" i może ma to związek z "goszczeniem kogoś"?
Załączniki
Wizyta szwedzkiej pary królowskiej, 1911
Wizyta szwedzkiej pary królowskiej, 1911
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Królewska wizyta.

Postautor: halabura » 1 paź 2014, o 21:22

A gdzie się zapodział Bartosz?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości

cron