Wyspa Pucka

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
majas
Posty: 1
Rejestracja: 16 kwie 2013, o 12:05

Wyspa Pucka

Postautor: majas » 16 kwie 2013, o 12:11

witam,
poszukuję wszelkich informacji na temat Wyspy Puckiej- tj. jak powstała, jak się rozwijała ? chodzi mi o okres sprzed 1945 roku. wszelkie informacje na ten temat będą mi pomocne w pracy inżynierskiej. będę wdzięczna za wszelką pomoc w tym temacie.
pozdrawiam
majkaistefan

Re: Wyspa Pucka

Postautor: majkaistefan » 16 kwie 2013, o 12:48

Droga Kolezanko!

Zgodnie z obyczajem panujacym na tutejszym Forum z prawdopodobienstwem graniczacym z pewnoscia nadejdzie taka oto odpowiedz:

"Proponuję po pierwsze przeglądnąć plany i mapy (dostępne w zakładce TUTAJ, polecam zwłaszcza plan "kościelny" z 1936 roku - KLIK).

Trzeba ustalić przedwojenne nazewnictwo (na głównej stronie sedina.pl tłumaczarka polsko-niemiecka) i numerację obiektu (na podstawie planów i AdressBuchów). Warto, jak powyżej, przejrzeć niemieckie książki adresowe (dostępne m.in. w zbiorach cyfrowych Książnicy Pomorskiej - KLIK). W ten sposób ustalisz podstawowe informacje (datowanie, mniej więcej, obiektu oraz jego poszczególnych właścicieli i lokatorów). Jakby to było dla Ciebie za mało - należy odwiedzić pracownię naukową Archiwum Państwowego w Szczecinie (sprawdzić dostępność dla tego obiektu akt policji budowlanej (niem. Baupolizei).

Więcej szczegółów i rad na podobny temat, w tym także dostępie do źródeł napisałem TUTAJ."

Jest to cytat a nie moje stanowisko w tej sprawie.Ja chetnie bym pomogl np z histori i sladow osadnictwa Rzymian nad Renem.Nad Odra sa jednak chyba inne prawa.Sam sie chcialem czegos dowiedziec....:-)

Pozdrawiam.Stefan.
Post skopiowano do dalszego rozpowszechniania.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Stau » 16 kwie 2013, o 14:30

WItam,

Jeśli chciałabyś poznać historię nielicznej zabudowy - należy postąpić tak, jak napisał Stefan. Podaję post z hiperłączami:

Proponuję po pierwsze przeglądnąć plany i mapy (dostępne w zakładce TUTAJ, polecam zwłaszcza plan "kościelny" z 1936 roku - KLIK).

Trzeba ustalić przedwojenne nazewnictwo (na głównej stronie sedina.pl tłumaczarka polsko-niemiecka) i numerację obiektu (na podstawie planów i AdressBuchów). Warto, jak powyżej, przejrzeć niemieckie książki adresowe (dostępne m.in. w zbiorach cyfrowych Książnicy Pomorskiej - KLIK). W ten sposób ustalisz podstawowe informacje (datowanie, mniej więcej, obiektu oraz jego poszczególnych właścicieli i lokatorów). Jakby to było dla Ciebie za mało - należy odwiedzić pracownię naukową Archiwum Państwowego w Szczecinie (sprawdzić dostępność dla tego obiektu akt policji budowlanej (niem. Baupolizei).

Więcej szczegółów i rad na podobny temat, w tym także dostępie do źródeł napisałem TUTAJ.

Polecam także galerię sedina.pl i IES (w tym drugim chyba jednak niewiele jeszcze nowego):

http://sedina.pl/galeria/thumbnails.php?album=790
http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Wyspa_Pucka

Proszę przy pomocy wyszukiwarek przejrzeć oddzielnie forum, oddzielnie galerię i oddzielnie sam portal (trzy wyszukiwarki - każda do innej materii). Proponuję także wpisywać niemieckie nazewnictwo zarówno samej wyspy, jak i okalających ją akwenów. Osiągnie się np. taki wynik:
viewtopic.php?f=25&t=13310&p=132598&hil ... al#p132598

Warto także zajrzeć do papierowej wersji Encyklopedii Szczecina pod redakcją Białeckiego oraz książki "Szczecin stary i nowy" pod redakcją T. Białeckiego i L. Turek-Kwiatkowskiej. Co prawda to już dość leciwe pozycje (niestety, zdarzają się błędy), jednak w przypadku akwenów i wysp są oddzielne hasła. W tym także hasło o Wyspie Puckiej.

http://encyklopedia.szczecin.pl/wiki/Kategoria:Akweny

Pozdrawiam serdecznie.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Schulz » 16 kwie 2013, o 19:35

majas pisze:witam,
poszukuję wszelkich informacji na temat Wyspy Puckiej- tj. jak powstała, jak się rozwijała ? chodzi mi o okres sprzed 1945 roku. wszelkie informacje na ten temat będą mi pomocne w pracy inżynierskiej. będę wdzięczna za wszelką pomoc w tym temacie.
pozdrawiam
Przede wszystkim wyspa, którą potocznie określa się nazwą "Wyspa Pucka" (oficjalna nazwa Regalickie Łęgi), to w przeszłości (do poł. XIX wieku) teren ograniczony rzeką Odrą, rzeką Regaliczką i rzeką Parnicą. Były to bagniste łąki, które na początku XVIII wieku określano nazwą "Der Kleine Werder", czyli "Mała Wyspa", także "Mała Kępa"; tu w rozumieniu "wyspa na rzece". Po 1850, po przekopaniu kanału przeciwpowodziowego wzdłuż zlikwidowanej z czasem linii kolejowej Szczecin-Poznań, pojawia się na planach nazwa "Vorder Bruch", co należy rozumieć jako "Dawne Łęgi", Dawne bagniste łąki". Więcej na ten temat proszę szukać, jak zaleca kolega Stefan (to ten co każe klikać, tylko nie podaje gdzie), i kolega Stau, i jego polecam w szczególności. Wie co pisze.
majkaistefan

Re: Wyspa Pucka

Postautor: majkaistefan » 16 kwie 2013, o 21:07

Witam!
Drogi kolega Schulz napisal
Schulz pisze:Więcej na ten temat proszę szukać, jak zaleca kolega Stefan (to ten co każe klikać, tylko nie podaje gdzie
Rozumiem ze w nawale zajec codziennych kolega mnie z kims pomylil. Ja bardzo cenie sobie to co do tej pory kolega napisal z tym tylko ze tam blizej faktow bylo. :-) Prosze zatem o sprostowanie ze malpa nie moja.


Pozdrawiam.Stefan.

Edytowalem-pisownia nicku
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Stau » 17 kwie 2013, o 19:53

Tutaj szczegóły: viewtopic.php?f=29&t=13726
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
majkaistefan

Re: Wyspa Pucka

Postautor: majkaistefan » 17 kwie 2013, o 23:01

Witam!
No i jest tak jak pisalem.Brak kontaktu z ziemia. :( A mozna bylo cos sensownego napisac.

Pozdrawiam.Stefan.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Schulz » 18 kwie 2013, o 21:57

Jednak można skorzystać z porad Staua. Wystarczy popatrzeć na mapę katastralną wyspy Vorbruch z 1941 roku, a potem zajrzeć do galerii sedina.pl,. Są tam zdjęcia szkoły /Sch. (Schule)/ i kościoła /K. (Kirche)/, widocznych na tym planie. Zobaczyć, że w tamtych czasach mieszkańcy, by dotrzeć do miasta mogli skorzystać z fery (Fähre), łączącej wyspę z pobliską Kępą Parnicką i dalej przez Most Dworcowy (Bahnhofsbrücke), na dworzec główny lub po zakupy w okolicznych sklepach (tak przy okazji podobne połączenie łodzią z Wyspą Pucką, jak to się wówczas mówiło, było jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, sam korzystałem odwiedzając kolegów szkolnych na wyspie). Jak widać, przed 1945 rokiem istniało już na wyspie osiedle mieszkaniowe tzw. domków fińskich, a na terenie pociętym licznymi rowami melioracyjnymi było kilka ulic mających swoje nazwy; że główna, obecna ulica Marynarska (Vorbruchdamm) powstała z grobli poprowadzonej środkiem dawnych bagien, o czym świadczy jej nazwa. Były też, podobnie jak dzisiaj ogrody działkowe. A wszystko to można wyczytać i obejrzeć nie odchodząc od komputera. Ale jak ktoś ma ochotę i czas, to w większym zakresie może poszerzyć te informacje w archiwum, czy w Książnicy. Trzeba tylko chcieć, a nie marudzić, że inni nie chcą...
Załączniki
Vermessungsamt der Stadt Stettin, 1941; 1: 10000
Vermessungsamt der Stadt Stettin, 1941; 1: 10000
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Stau » 19 kwie 2013, o 11:53

Schulz pisze:kościoła /K. (Kirche)/, widocznych na tym planie.
Uściślając za Bachem - to jest kaplica - Siedlerkapelle, która została zbudowana w 1935 roku i poświęcona w 1. Niedzielę Adwentu.
Schulz pisze:z fery (Fähre)
Po naszemu prom ;).

Dodam, że akurat mapa katastralna z 1941 roku jest niedostępna w zasobach sedina.pl i pochodzi ze "zbiorów prywatnych".
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Schulz » 20 kwie 2013, o 00:57

À propos mapy z 1941 roku. Faktycznie jest niedostępna. Można ja jednak zastąpić fragmentem tzw. mapy z 1936 roku, która jest w zasobach Galerii sedina.pl Przedstawia stan z 5 maja 1939, a więc nie wiele się różni od tej z 1941. No może jest trochę bladawa, no i widoczna na niej szkoła na Vorbruchu została opisana prywatnie jako Sch.. Wszystko inne jest takie same.
Załączniki
Stadtvermessungsamt der Stadt Stettin, 1: 5000 (5.05.1939)
Stadtvermessungsamt der Stadt Stettin, 1: 5000 (5.05.1939)
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Stau » 21 kwie 2013, o 13:48

Schulz pisze:Można ja jednak zastąpić fragmentem tzw. mapy z 1936 roku, która jest w zasobach Galerii sedina.pl Przedstawia stan z 5 maja 1939, a więc nie wiele się różni od tej z 1941.
No tak, ale jak już było kiedyś napisane stan na 5 maja 1939 mapa przedstawia, ale parafii kościelnych. Natomiast datowanie całego planu trzeba cofnąć o ok. 3 lata. Zawsze zwracał moją uwagę m.in. fakt, iż na tym planie nie ma jeszcze gmachu Urzędu Finansowego (niem. Finanzamt), czyli obecnego budynku mieszczącego Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki ZUT-u (al. Piastów 19), który w tymże roku został ukończony.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
majkaistefan

Re: Wyspa Pucka

Postautor: majkaistefan » 28 kwie 2013, o 18:25

Witam!
Jestem pod wrazeniem.Jak w dobrym kabarecie.Az lza sie w oku kreci...

Pozdrawiam.Stefan.
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Wyspa Pucka

Postautor: Schulz » 28 kwie 2013, o 20:59

Hmm..., zapytam nieskromnie, a ten tytuł tego kabaretu, to jaki jest? To znaczy pytam w trosce o tę łezkę, co to się "w oku kręci".

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości

cron