Ruiny pałacu pomiędzy Sławocieszem i Płonią

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Ruiny pałacu pomiędzy Sławocieszem i Płonią

Postautor: rwpb » 28 lut 2005, o 21:08

Witam Wszystkich!
Może ktoś ma prawdziwe informacje na temat ruin pomiędzy Sławocieszem i Płonią?
Ze swojej strony znam dwie wersje:
1. Letnia rezydencja Hermana Goeringa - taka wersja krąży wśród okolicznych mieszkańców, ale nie bardzo chce mi się wierzyć, bo ludność to repatrianci z okolic Lwowa, którzy przybyli już po wojnie w 1946 roku. Nie znalazłem też żadnej wzmianki o jakimkolwiek pobycie Goeringa na tym terenie. Pałac i budynki zostały rozebrane w 1947 roku.
2. Pałac (siedziba?) inspekcji budowlanej, lokum urzędnika o nazwisku Hennig. Pod koniec wojny były tam podobno wojskowe warsztaty remontowo-budowlane.
Nie mogę znaleść niczego w zbiorach Książnicy Pomorskiej ani w Archiwum Miejskim. To miejsce przed wojną nie należało do Szczecina i może dlatego nie ma żadnych danych. Jeżeli były to obiekty wojskowe, to bardzo możliwe, że wszystkie dane były zniszczone. Na Niemieckiej mapie znalazłem nazwę Kalow w pobliżu tego miejsca.
Bardzo proszę o pomoc.
Piotr22
Posty: 73
Rejestracja: 3 sty 2005, o 15:40

Postautor: Piotr22 » 28 lut 2005, o 22:49

To teraz ja napisze co wiem . Byl to palac przedsiebiorcy budowlanego o nazwisku Hennig , miejsce to nazywa sie Henningsholm , w czasie wojny od 1943 prawdopodobnie w tym palacu znajdowal sie sztab 3 batalionu remontowo-budowlanego batalion ten dzialal prawdopodobnie na lotnisku w Kluczewie (Stargard )
. Moze dlatego ,ze stacjonowalo tam wojsko palac podczas dzialan wojennych zostal czesciowo zniszczony . Teraz to miejsce w niczym nie przypomina miejsca ze zdjec przedwojennych ( gruzy i ruiny ) . Ostatnio Aygon dawal zagadke z tym miejscem jest tam zdjecie z czasow swietnosci .
A co do rezydencji Goeringa to tez slyszalem taka wersje , miejscowi strasznie sie przy tym upieraja , ale to chyba dlatego ,ze dzialalo tam luftwaffe , a jak luftwaffe to od razu Goering i tak powstaje legenda o letniej rezydencj Hermana w Szczecinie.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 1 mar 2005, o 08:31

Bardzo dzięki za wyjaśninie
Awatar użytkownika
DJ
Posty: 299
Rejestracja: 18 paź 2004, o 00:05

Re: Ruiny pałacu pomiędzy Sławocieszem i Płonią

Postautor: DJ » 1 mar 2005, o 11:06

rwpb pisze:Witam Wszystkich!
Może ktoś ma prawdziwe informacje na temat ruin pomiędzy Sławocieszem i Płonią?
Ze swojej strony znam dwie wersje:
1. Letnia rezydencja Hermana Goeringa - taka wersja krąży wśród okolicznych mieszkańców, ale nie bardzo chce mi się wierzyć, bo ludność to repatrianci z okolic Lwowa, którzy przybyli już po wojnie w 1946 roku. Nie znalazłem też żadnej wzmianki o jakimkolwiek pobycie Goeringa na tym terenie. Pałac i budynki zostały rozebrane w 1947 roku.
2. Pałac (siedziba?) inspekcji budowlanej, lokum urzędnika o nazwisku Hennig. Pod koniec wojny były tam podobno wojskowe warsztaty remontowo-budowlane.
Nie mogę znaleść niczego w zbiorach Książnicy Pomorskiej ani w Archiwum Miejskim. To miejsce przed wojną nie należało do Szczecina i może dlatego nie ma żadnych danych. Jeżeli były to obiekty wojskowe, to bardzo możliwe, że wszystkie dane były zniszczone. Na Niemieckiej mapie znalazłem nazwę Kalow w pobliżu tego miejsca.
Bardzo proszę o pomoc.
Tak jak pisał Piotr22 nazwa tego miejsca to raczej Hennigsholm. Obecnie jest to chyba ulica Przylesie.
Buchheide-niezal

Postautor: Buchheide-niezal » 1 mar 2005, o 11:29

W Hennigsholm w okresie 08.39-10.39 rezydowa³ sztab Luftflotte 1. czyli 1 armii powietrznej pod dowództwem GenFeldm. Alberta Kesselringa, St±d kierowano m.in. atakiem lotniczym na Polskê.
Buchheide
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 1 mar 2005, o 20:19

Dobra niegdy tam nei bylaem, a po drugie to las, jak dojśc do tych piwnic?
2. Za ośrodkiem szkolno wychowawczym na trasie 73, w stronę starego szlaku za ich bosikiem mamy ruiny podobnego pałacyku/zabudowań jak ośrodek szkolno-wychowawczy bowiem znalazłem tak fagmenty ścian, ogrodzenia(murowanego), garażu z kanałem naprawczym oraz 2 nagrobki(?)...
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Awatar użytkownika
Busol
Admin
Posty: 9632
Rejestracja: 21 kwie 2004, o 01:42
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Postautor: Busol » 1 mar 2005, o 21:43

szperacz88 pisze:Dobra niegdy tam nei bylaem, a po drugie to las, jak dojśc do tych piwnic?garażu
(...)oraz 2 nagrobki(?)...
Szperacz - a cos wiecej o tych nagrobkach -= moze masz zdjecia ?
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 1 mar 2005, o 22:41

Fotki mogę podrzucić, bo mieszkam prawie w tych ruinach. Oczywiście jak troszkę śnieg się roztopi. Pałacyk, tam, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Wychowawczy jest zachowany w dość dobrym stanie. Jak mówił kiedyś leśniczy z Morawska (niestety już nie żyje) za Niemców był przeznaczony na pomieszczenia dla służby i na warsztaty. Dużo maszyn z tych warsztatów jest do dzisiaj w gospodarstwach okolicznych mieszkańców. Pałacyk o którym pisał Szperacz88 był tym właściwym. Piszę własnie stronkę o tych okolicach i dotarlem do ludzi, którzy rozbierali ten pałacyk. Pałacyk ten był postrzelany, ale stał o własnych siłach. Meble, obrazy i inne wyposażenie zostały wywiezione przez naszych kochanych oswobodzicieli ze wschodu. Przetrwał tylko do roku 1947. Został rozebrany i wywieziony na odbudowę Warszawy wraz ze wszystkimi budynkami obok. W tej chwili jest tam tylko troszkę ruin po pałacu i zabudowaniach. Jest też wejście do schronu, czy też lochu. Tunel po paru metrach jest zawalony. Jeżeli będzie potrzeba to służę pomocą jako przewodnik, mogę też zrobić fotki.
Dzięki też za zainteresowanie.
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 1 mar 2005, o 22:45

Jeszcze przypomniało mi się, że w budynku Ośrodka Wychowawczego mieszkał kiedyś jeden z właścicieli papierni z Płoni, ale czy to prawda?
Awatar użytkownika
szperacz88
Posty: 753
Rejestracja: 20 sie 2004, o 15:19
Lokalizacja: Stettin, Moltkestrasse
Kontakt:

Postautor: szperacz88 » 2 mar 2005, o 15:43

mogłbyś zapodać jakąś mapkę narysowana w paincie? wykorzystaj jako punkty orientacyjn te nagrobki(bo na nic innego mi to nie wygląda, coś podobnego było na cmentarzu na sławocieszu), kanał naprawczy i fragmenty murów oraz ośrodek szkolno-wychowawczy......nie mam fotek, poczekajcie na roztopy.....z drogi będzie widać 2 nagrobki obok siebie.........a może byśmy się wybrali tam np za tydzień, miesiąc?
GG:6137084 szperacz88@tlen.pl/ 0508925219
Towarzystwo Wiedzy historycznej "Terra Stetinum"/motto: Fant zawsze musi być
posiadacz wykrywacza jabel i dyktafonu jakby co. Teren działania: Międzyodrze, strefa przygraniczna, las arkoński, wyspa pucka.
Adam_R
Posty: 167
Rejestracja: 27 maja 2004, o 21:34

Postautor: Adam_R » 2 mar 2005, o 20:23

http://pp93.no-ip.info/%7Eadr/przylesie.htm

Zdjecia z piwnicy, opis lekko przedawniony. Z zewnatrz nie ma czego fotografowac, same gruzy.
www.puszczabukowa.prv.pl
Piotr22
Posty: 73
Rejestracja: 3 sty 2005, o 15:40

Postautor: Piotr22 » 2 mar 2005, o 20:37

Ladne zdjecia zwlaszcza te ze srodka , na zdjeciach to chyba wyglada lepiej niz na zywo
rwpb
Posty: 154
Rejestracja: 28 lut 2005, o 20:38
Lokalizacja: Fritzenhof
Kontakt:

Postautor: rwpb » 2 mar 2005, o 21:15

W tej chwili nie ma po co tam chodzić, bo wszystko w śniegu. Jak troszkę stopnieje to zrobię parę fotek.
Do Szperacza88: co do wyprawy, to jestem za. Odezwij sie na priva, to sie dogadamy. W okolicy Sławociesza jest parę interesujących miejsc, nie tylko cmentarz w Zdunowie. A swoją drogą w roku bodajże 85 tym cmentarzem bardzo interesowało sie paru niemców. Często tam przyjeżdzali z wykrywaczem metali. Nie rozkopywalli grobów, tylko szukali coś pod kaplicą.
W ogóle był to cmentarz przy Sanatorium i chowano na nim zmarłych, których rodziny nie miały za co zabrać zwłok. Pamiętajmy o tym, że zmarły był chory na gruźlicę i wielu ludzi też się bało zachorowań. Jeszcze w latach 70 był w dość dobrym stanie. Drugi poniemiecki cmentarz na Sławocieszu jest bardziej schowany i ocalał. Co do zrobienia planu, to pomyślę.
Piotr22
Posty: 73
Rejestracja: 3 sty 2005, o 15:40

Postautor: Piotr22 » 3 mar 2005, o 11:55

Jak bedziecie sie tam wybierac to dajcie znac ja tez mieszkam blisko i tez chetnie sie tam wybiore

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości

cron