tajemnicza butelka

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
klima
Posty: 11
Rejestracja: 18 sty 2012, o 15:30
Lokalizacja: Gut Zabelsdorf (Harmsstraße)

tajemnicza butelka

Postautor: klima » 14 paź 2012, o 13:13

Witam!

Podczas spaceru w lesie znalazłam butelkę. Podejrzewam, że pochodzi ona sprzed 1945 r. Jest na niej naspis, najprawdopodobniej w piśmie Sütterlina. Nie potrafię jednak odszyfrować wszystkich liter - może ktoś z forumowiczów będzie w stanie to zrobić? Jestem ciekawa, jaki napój znajdował się w tej butelce, kto go produkował itd. Bez prawidłowej nazwy niczego nie jestem w stanie "wygooglować". Czekam na podpowiedzi :-)

klima
Załączniki
DSC_2.jpg
DSC_1.jpg
Detz
Posty: 11
Rejestracja: 13 kwie 2012, o 18:57

Re: tajemnicza butelka

Postautor: Detz » 15 paź 2012, o 19:17

znalazłem w Aptekarzu Polskim : "Waszkiewicz nie omieszkał wymienić kilkunastu „cudownych leków”, jak choćby przesłynnego środka „Lukutate”, przygotowywanego jakoby z tajemniczych, indyjskich owoców Duriana oraz Mango sapotilla i papaice, mających dawać spożywającym je papugom i słoniom... stuletnie życie! Cóż się okazało? Preparat ten był po prostu miazgą z jabłek, gruszek i śliwek! Było to oczywiście zwykłe oszustwo"

oraz takie cudeńko: http://www.dhm.de/datenbank/img.php?img ... 5&format=1
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, o 20:05 przez Detz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lazi
Posty: 1342
Rejestracja: 18 sty 2005, o 13:41
Lokalizacja: Szczecin

Re: tajemnicza butelka

Postautor: Lazi » 15 paź 2012, o 19:49

Zatem bardzo ciekawe znalezisko (na swój sposób). No i ten stan...super!
klima
Posty: 11
Rejestracja: 18 sty 2012, o 15:30
Lokalizacja: Gut Zabelsdorf (Harmsstraße)

Re: tajemnicza butelka

Postautor: klima » 15 paź 2012, o 22:10

Dziękuję!
Zmylił mnie kształt litery "a", no i myślałam, że tam była jakaś bardziej "wyskokowa" mikstura ;-) dlatego pan google nic mi nie pomógł....

Pozdrawiam serdecznie,
klima

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości