Książe Kazimierz V Szczecinski

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
most1963
Posty: 6
Rejestracja: 6 maja 2012, o 10:28

Książe Kazimierz V Szczecinski

Postautor: most1963 » 16 lip 2012, o 19:05

Szukam wszystkich wiadomosci dotyczących Ksiecia Szczecinskiego Kazimierza V

Do tej pory udało Mi sie znalesc troche wiadomosci lecz w stosunku do monografi innych Ksiąząt szczecinskich jest tego Bardzo malo...czyzby to byla ' kara' za uczestnictwo Księcia w bitwie pod Grunwaldem ?

Moze Ktoś tu w tym miejscu mi pomoże.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Książe Kazimierz V Szczecinski

Postautor: Stau » 17 lip 2012, o 17:04

Witam,

Proszę o zapoznanie się na początku z tym wątkiem - dotyczącym spraw organizacyjnych:
viewtopic.php?f=13&t=4288

Napisz też - do czego już dotarłeś, z których źródeł korzystałeś.
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
most1963
Posty: 6
Rejestracja: 6 maja 2012, o 10:28

Re: Książe Kazimierz V Szczecinski

Postautor: most1963 » 17 lip 2012, o 17:56

Dziękuje za wskazówki.

Wracając do tematu...do tej pory Korzystałem z wszelkiego rodzaju publikacji dotyczących Książt Szczecinskich [ dokladny spis mogę podac ] jednak tak jak pisalem w pierwszym poście wiadomosci na temat Kazimierza V sa wrecz znikome - nawet Długosz w monografi tez opisuje trochę na temat Księcia lecz to też jest "kropla"
Teraz czekam na zgodę Naszego archiwum moze tam Dowiem sie czegoś więcej.
Stau
Moderator
Posty: 498
Rejestracja: 1 sie 2009, o 10:19
Lokalizacja: Szczecin - Stary Turzyn

Re: Książe Kazimierz V Szczecinski

Postautor: Stau » 17 lip 2012, o 19:22

Ja bym rozpoczął szukanie także od syntez:

- Z. Boras "Książęta Pomorza Zachodniego"
- E. Rymar "Rodowód książąt pomorskich"

Jednak tam na pewno zajrzałeś.

Przeglądałeś "Roczniki" Długosza, a zajrzałeś do kroniki Kantzowa?
"Dziki to lud doświadczony w walkach na lądzie i morzu. Przyzwyczajony żyć z rabunku i grabieży. W przyrodzonej jakiejś dzikości - zawsze nieposkromiony" <--- Herbord o mieszkańcach Pomorza - XII wiek.
most1963
Posty: 6
Rejestracja: 6 maja 2012, o 10:28

Re: Książe Kazimierz V Szczecinski

Postautor: most1963 » 18 lip 2012, o 09:51

Przegladalem wszystkie te wydania -[ mam je w ZBIORACH ]jednak nadal nie jest to to co Chciałbym wiedzieć.Cały czas licze na Szczecinskie Archiwum nawet Muzeum zamku Malbork udostępniło Mi trochę danych lecz nadal jest tego Bardzo mało...
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Książe Kazimierz V Szczecinski

Postautor: Schulz » 19 lip 2012, o 00:46

Co nieco o Kazimierzu, księciu szczecińskim, jako o budowniczym zamku podaje Eugeniusz Cnotliwy w "Zamek książęcy w Szczecinie". Szczecin 1992, s. 23-26). Ale uwaga, autor określa go tu mianem Kazimierza VI. Biorąc to pod uwagę, a także niepewne daty urodzenia i śmierci, zadanie napisania czegoś więcej, niż podaje Rymar w wyd,. II z 2005, będzie karkołomne.
most1963
Posty: 6
Rejestracja: 6 maja 2012, o 10:28

Re: Książe Kazimierz V Szczecinski

Postautor: most1963 » 19 lip 2012, o 14:56

Znam i ta monografię o Kazimierzu - tak jest tam wzmianka o rozbudowie zamku[wraz z budową,baszt,obronnych] w tej samej monografi jest też wzmianka o ' rozkazie " Ksiecia który został wydany już na łożu smierci o rozbiórce w/w baszt...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 28 gości