Domy Strzeleckie

Dyskusje na temat miasta do 26 kwietnia 1945 r.
Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Domy Strzeleckie

Postautor: halabura » 12 maja 2012, o 17:56

Witam ponownie wszystkich „Sedinowiczów”

W artykule „Najstarsze nazwy ulic i inne nazwy miejscowe dawnego Szczecina (31)”, Schulz napisał między innymi, że w 1735 roku działały w naszym mieście dwie kompanie Bractwa Kurkowego. Posiadały one na terenie Ogrodu Strzeleckiego mały Dom Strzelecki (Kleine Schützenhaus [225]) i duży (Grosse Schützenhaus [229]).
Podczas pracy nad położeniem szczecińskich zakładów fotograficznych znalazłem w Adressbuchu z 1857 roku ogłoszenie malarza i fotografa W. Lublowa, informujące, że jego zakład fotograficzny znajdował się w Schützenhaus przy Heiligegeiststrasse. Działał tam w latach 1854-1857. Nie ma jednak podanego numeru.
Ogłoszenie z Adressbucha z 1857 roku.
Ogłoszenie z Adressbucha z 1857 roku.
Mogę więc przypuszczać, że istniał już tylko jeden z Domów Strzeleckich, więc dla wszystkich było oczywiste o który budynek chodzi. Problem jest w tym, że w oparciu o dostępne mi materiały (bardzo ograniczone) nie potrafię ustalić, który to budynek. Na tym mi najbardziej zależy. A swoją drogą, co stało się z Domami Strzeleckimi, kiedy przestały pełnić swoją rolę siedzib Bractw Kurkowych i co mieściło się w nich potem. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu historii tych budynków.

Ryszard Hałabura
Newton Longville
mirekjot
Posty: 1039
Rejestracja: 17 gru 2004, o 12:32

Re: Domy Strzeleckie

Postautor: mirekjot » 13 maja 2012, o 00:45

W Galerii Bachinstituta jest jeden taki Haus przy Heiligegeiststr. 5. Moze to jakis trop?
Awatar użytkownika
Schulz
Expert
Posty: 1381
Rejestracja: 10 lis 2005, o 22:16
Lokalizacja: Stettin-Scheune, Berliner Chaussee

Re: Domy Strzeleckie

Postautor: Schulz » 13 maja 2012, o 17:06

Awatar użytkownika
halabura
Posty: 98
Rejestracja: 3 lut 2009, o 21:52
Lokalizacja: Anglia

Re: Domy Strzeleckie

Postautor: halabura » 13 maja 2012, o 19:56

Dziękuję Schulz'owi za linki. Przeczytalem wszystkie od deski do dechy.
Nie wiem dlaczego nie trafilem do tych wątków wpisując w wyszukiwarkę wyrażenia "Schützenhaus" i "Heiligegeiststraße".....
Mniejsza z tym.
Mirekjot wskazał mi cztery zdjęcia budynku przy Świętego Ducha nr 5 i to chyba jest budynek Dużego Domu Strzeleckiego. To w nim najprawdopodobniej w latach 1854-1857 znajdował się zakład fotograficzny W. Lublowa. Na zdjęciach wygląda na opuszczony i prawie w ruinie. Ciekawy jestem z jakich lat są te zdjęcia. Chciałbym poznać historię tego budynku, powiedzmy od początku XIX w. do momentu rozbiórki. Jeśli to możliwe oczywiście.

Pozdrawiam
ze słonecznego
Newton Longlille
Ryszard Hałabura

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości

cron