Strona 1 z 1

Szczecińska Policja Wodna

: 8 kwie 2012, o 21:55
autor: halabura
Niedawno kupiłem kilka zdjęć dotyczących Policji Wodnej przedwojennego Szczecina. Może ktoś potrafi wskazać, gdzie znajdowała się siedziba jednostki i nabrzeże gdzie cumowały łodzie patrolowe?
Policja---a.jpg
Dodatkowe pytanie dotyczy stempla na odwrocie. Mówi on, że odbitkę wykonał Karl Amberger. Zakład mieścił się przy Sternbergplatz w Szczecinie. Problem w tym, że na żadnej dostępnej mi mapie nie ma takiego placu. Jest tylko Sternbergstrasse. (Mariana Langiewicza). Włącznie z wykazem ulic na Sedinie.
Policja---b.jpg
Jeśli któś odczytałby także bazgroły na tylnej stronie, to byłaby pełnia szczęścia.

Poadrawiam wszystkich
Ryszard Hałabura
Newton Longville

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 8 kwie 2012, o 23:03
autor: mirekjot
Ja bym powiedzial, ze to gdzies tu moglo byc:

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 8 kwie 2012, o 23:53
autor: mirekjot
Moj typ - Furstenstr. 4B? Dzisiejsza Nadodrzanska.

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 9 kwie 2012, o 13:59
autor: mirekjot
Dodalbym jeszcze, ze zapewne chodzi o ten srodkowy kanal (na foto - z lodkami), a budynek stal przy jego koncu. Czyli - patrzac na skrzyzowanie Furstenstr. z Im Kuhbruch - przy polnocnowschodnim narozniku.

A ten dolny napis na odwrocie zidentyfikowalbym jako "Turnhalle" (hala gimnastyczna).

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 9 kwie 2012, o 17:35
autor: halabura
Udało mi się wczoraj dorwać do Stettiner Adressbucha z 1935 roku i znalazłem w nim informację, że Wasserschutzpolizei mieściło się pod adresem Fürstenstr. 4a. Brawo mirekjot.
Pozostaje do wyjaśnienia problem z Sternbergplatz.

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 11 kwie 2012, o 09:17
autor: Bogus
Rzeczywiście, nazwy Sterbergplatz też nie mogę nigdzie znaleźć.
Więc może na wzór pobliskiej Barnimstr., przy której znajdował się Barnimplatz, funkcjonowała także, lecz nieoficjalnie para Sterbergstr. – Sternbergplatz.
Jedyny plac pasujący do tej teorii to dzisiejszy Plac Dziecka, w czasach niemieckich niemający oficjalnej nazwy, a opisywany na starych planach najpierw jako Markt Platz, później jako Schmuckpl. bądź Spielpl.
Ponieważ do tego placu nie był przypisany żaden budynek, więc może zakład Ambergera mieścił się w kiosku postawionym jako obiekt tymczasowy w tym miejscu.
Sam fotograf Karl Amberger wg AB-1943 mieszkał w pobliżu, przy Bogislavstr. 31.

I jeszcze jedna wątpliwość związana z Pl. Dziecka. Otóż wg translatora nazw polsko-niemieckich jego odpowiednik niemiecki to Kurfürstenplatz. Czy jest ktoś w stanie potwierdzić tę informcję? Ja nie znalazłem nigdzie takiej nazwy.

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 11 kwie 2012, o 13:37
autor: Schulz
halabura pisze:Udało mi się wczoraj dorwać do Stettiner Adressbucha z 1935 roku i znalazłem w nim informację, że Wasserschutzpolizei mieściło się pod adresem Fürstenstr. 4a. Brawo mirekjot.
Pozostaje do wyjaśnienia problem z Sternbergplatz.
Z dostępnych mi ksiąg adresowych wynika, że Wasserschutzpolizei istniała w tym miejscu już w 1930 roku jako Reichswasserschutzpolizei (dostępny nam AB z 1917 nie wymienia jej). Podobnie jest z panem Ambergerem. Wymieniony jest w 1930 przy Lange Straße 56, wcześniej nie ma go na pewno w 1917. Za to w latach 1931-37 znika ze Szczecina i pojawia się w 1938 przy Grüne Schanze i potem często zmienia adres zakładu. Jako ciekawostkę podam, że w 1940 roku w części osobowej AB przy jego nazwisku pojawia się zapis, że mieszka przy Grüne Schanze a zakład znajduje się przy Kurfürstenstraße 17, do którego można wejść od placu Sternbergplatz (w części adresowej jest mowa o wejściu od strony ulicy Bogusława, niestety tego już nie sprawdzimy, gdyż nawet ja pamiętam narożną kamienicę już jako kupę gruzu). Oczywiście jest to Schmuckplatz, który tak jest określany we wszystkich księgach adresowych i na planach miasta. I tu rację ma Bogus, który to szerzej opisał. Osobiście nazwę Spielplatz znalazłem na planie z 1930 roku (1:5000). Przy okazji wydaje mi się, że trzeba zmienić nazwę tego placu w translatorze.
(znana nam wszystkim książka o wdzięcznej nazwie "Zmiany w nazewnictwie geograficznym Szczecina..., itd." nie zawsze się sprawdza)

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 13 kwie 2012, o 16:38
autor: mirekjot
Taka ciekawostka - okazuje się, że zarówno sam budynek po Wasserschutzpolitzei, jak i widoczny na zdjęciu halabury (z prawej) skrawek hali istnieją do dziś. Sama ulica jest przecięta prostopadle do budynku płotem z bramą wjazdową. Tyle udało mi się zobaczyć z okna pociągu.

Re: Szczecińska Policja Wodna

: 13 kwie 2012, o 19:00
autor: bronx
Nie trzeba zaraz kupować biletu PKP żeby się o tym przekonać :) można wsiąść do google street view i pospacerować nie ruszając się z fotela :)

http://maps.google.pl/maps?q=Nadodrza%C ... 29,,0,-1.1